Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Historicky už po 21. krát je Vianočná pošta pripravená pomôcť deťom plniť ich priania. Deti z celého Slovenska a z rôznych kútov sveta píšu Ježiškovi svoje tajné želania a pozdravy, na ktoré dostanú od Ježiška odpoveď a malý darček. Deti posielajú aj kresbičky, z ktorých jedna môže byť budúcoročnou vianočnou poštovou známkou.

Vianočná pošta Slovenskej pošty tvorí neodmysliteľnú súčasť vianočných sviatkov od roku 1999. Podporuje tradíciu posielania pohľadníc, písania listov, šírenie dobrých posolstiev a radosti pre blízkych. Slovenská pošta prepojila túto tradíciu netradičnou formou s modernými trendami a od minulého roka môžu deti posielať Ježiškovi pohľadnicu aj s vlastným vizuálom cez špeciálnu internetovú stránku. Stačí si na www.mojapohladnica.sk zvoliť pohľadnicu zo šablónou Vianočná pošta 2019, napísať správu a zadať objednávku. Slovenská pošta pohľadnicu vytlačí a doručí adresátovi, Ježiškovi.

Obľúbenú tradíciu všetkých detí a aj rodičov slávnostne otvoril v Rajeckej Lesnej generálny riaditeľ Slovenskej pošty Peter Helexa spolu s Martinom Štrbom, riaditeľom internetového obchodu Martinus, ktorý je partnerom a podporovateľom tradície a posolstiev Vianočnej pošty. Súčasťou tohtoročnej Vianočnej pošty sa stala aj Dobrá novina, vianočná kolednícka akcia slovenských detí, ktorá do tvorby námetov pre vianočnú známku prizvala deti nielen zo Slovenska, ale aj z Kene, Ugandy, Etiópie a Južnej Afriky.

„Vianočná pošta je výnimočným projektom Slovenskej pošty a jej partnerov, ktorý prináša vzácne chvíle radosti deťom a ich rodičom nielen zo Slovenska. Osobne cítim veľkú zodpovednosť práve voči našim najmenším, pre ktorých tento projekt pripravujeme a snažíme sa obohatiť im každoročné vianočné očakávanie milým prekvapením. Pre nás je zas prekvapením množstvo nádherných kresieb, z ktorých musíme vybrať len jednu ako námet pre poštovú známku. Každý jeden detský list či poďakovanie od rodičov si nesmierne vážim a vnímam Vianočnú poštu ako neoddeliteľnú súčasť tradície osláv najkrajších sviatkov v roku. Vianočná pošta je dôkazom toho, že posielanie listov a pohľadníc má svoje osobitné kúzlo,“ uviedol Peter Helexa, generálny riaditeľ Slovenskej pošty.

„Sme presvedčení, že medzi najkrajšie vianočné tradície vôbec patrí písanie listov Ježiškovi a dobrá knižka, ktorá by nemala chýbať pod žiadnym stromčekom. Preto nás veľmi teší, že sme sa práve my mohli stať partnerom ďalšieho ročníka Vianočnej pošty a podporiť vďaka tomuto projektu obidve tieto tradície naraz. Veríme, že práve čas, ktorý deti strávia spolu s rodičmi čítaním knižiek či písaním listu pre Ježiška, bude pre nich príjemne strávenými chvíľami a zdrojom milých spomienok na detstvo,“ doplnil Martin Štrba, riaditeľ internetového obchodu Martinus, hlavného partnera tohtoročnej Vianočnej pošty.

„Dobrá novina si bude na Vianoce pripomínať už 25 rokov svojej existencie. Od svojich začiatkov v roku 1995 sa rozrástla na akciu, bez ktorej si už vianočné obdobie desaťtisíce detí a mladých ľudí nevedia ani predstaviť. Teším sa, že vďaka spolupráci s Vianočnou poštou sa o Dobrej novine a jej jubileu dozvie viac ľudí na celom Slovensku. Spoločne chceme poďakovať všetkým koledníkom a podporovateľom tejto najväčšej pravidelnej dobrovoľníckej akcie na Slovensku,“ povedal Marián Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny, ktorej organizátorom je občianske združenie eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí.

„Som rád, že práve naša obec je každoročne počas predvianočného obdobia súčasťou zahájenia pekného projektu – Vianočnej pošty. Meno Rajeckej Lesnej tak v súvislosti s poštou pre Ježiška znie nie len po Slovensku ale i v iných krajinách sveta,“ povedal Miloš Mikula, starosta obce Rajecká Lesná

Vianočná poštová známka 2019

Súčasťou slávnostného otvorenia Vianočnej pošty je aj predstavenie špeciálnej vianočnej poštovej známky v Bazilike Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej.

Námetom vianočnej známky je obrázok vianočného stromčeka od Maroška Chovanca z Dolných Kočkoviec. Motív dievčatka so snehuliakom na First Day Cover obálku nakreslil Emilián Lakatoš z Komárna. Predlohou vianočnej pečiatky s vianočným darčekom sa stala kresba Veroniky Glovackej zo Stropkova. Všetky kresby vybrala Realizačná komisia známkovej tvorby z kresieb, ktoré poslali deti Ježiškovi spolu s vianočnými listami v roku 2018. Grafickú úpravu výtvarných návrhov zhotovil akademický maliar Pavel Choma.

Tohtoročná vianočná poštová známka vychádza vo forme spolu s personalizovanými kupónmi venovanými 25. výročiu Dobrej noviny, ktorá do súťaže o motív vianočnej poštovej známky dlhodobo zapája deti z Kene. Vydanie tejto poštovej známky je zároveň symbolickou poctou všetkým pracovníkom charitatívnych organizácií, ktorí celý svoj život venujú dobrovoľníckym aktivitám.

Tohtoročnými patrónmi vianočnej poštovej známky sú Martin Štrba, riaditeľ internetového obchodu Martinus a Marek Fašiang spolu s Laurou Gavaldovou a Karin Quayumovu, známymi z obľúbeného rodinného seriálu Oteckovia.

Za roky fungovania projektu prišlo na adresu „Ježiško 999 99“ vyše 1,7 milióna želaní a kresieb od detí z celého sveta, pričom len vlani ich bolo takmer 100 tisíc. Najviac listov prišlo Ježiškovi tradične zo Slovenska. Okrem susedných a ďalších európskych štátov však deti posielali svoje pozdravy aj zo vzdialenejších a exotických krajín ako Taiwan, Hong Kong, Bahrajn, Brazília, Čína, India, Kazachstan, Japonsko či Malajzia.

V tomto roku prišiel prvý list Ježiškovi prvého augusta od Ivanka z Matúškova a prvý list pre Ježiška zo zahraničia prišiel piateho augusta z Taiwanu. Celkovo dostal Ježiško doposiaľ takmer 450 listov zo Slovenska i zahraničia (Česká republika, Nemecko, Rusko, Francúzsko, Taiwan, Hong Kong, Čína, Japonsko).

Ako napísať Ježiškovi ?

Napísať Ježiškovi je veľmi jednoduché – svoje pozdravy môžu deti posielať na akejkoľvek pohľadnici, prípadne môžu napísať list a poslať ho v obálke na adresu „Ježiško 999 99“. Oficiálnu poštovú schránku má Ježiško v Rajeckej Lesnej, kam najčastejšie prichádzajú pozdravy so zoznamom želaní, ktoré by si chceli deti nájsť pod stromčekom. Medzi najväčšie „hity“ patria predovšetkým hračky, mobilný telefón, športové potreby, spoločenské hry, hudobné nástroje, školské potreby a veľa snehu.

Aby Ježiško vedel, komu má odpísať, je dôležité čitateľne uviesť aj spiatočnú adresu. So správnou poštovou známkou je možné list či pohľadnicu poslať z ktorejkoľvek pošty, alebo ich vhodiť do ľubovoľnej poštovej schránky. Aj v tomto roku budú na vybraných poštách bezplatne k dispozícii špeciálne vianočné pohľadnice – treba sa však poponáhľať, lebo ich počet je limitovaný.

Všetkým deťom, ktoré uvedú aj svoju spiatočnú adresu, Ježiško pošle odpoveď – nielen v slovenčine, ale aj v angličtine či v Braillovom písme – a vďaka hlavnému partnerovi Vianočnej pošty, kníhkupectvu Martinus, pribalí aj milý darček.

Aj v tomto roku môžu deti spoločne s listami Ježiškovi posielať kresby – najkrajšia, ktorú zvolí odborná porota, bude námetom budúcoročnej vianočnej známky. Dôležité je, aby deti svoje kresby posielali na samostatnom hárku papiera, uviedli svoje meno, vek a odkiaľ pochádzajú.

Podrobné informácie o Vianočnej pošte 2019 a o súťaži sú dostupné www.vianocnaposta.sk.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.