Gimbál je skvelé zariadenie. Urobíte s ním zábery, ktoré naozaj vyzerajú ako od profesionála.

Dosiahnete stabilizovaný pohyblivý obraz a naučíte sa ako, komponovať pohľady. Problém doteraz bol v tom, že ste potrebovali iný gimbál na smartfón, na GoPro kameru a na klasický fotoaparát. Teraz je tu zariadenie, ktoré si poradí so všetkými troma typmi záznamových zariadení, je pomerne kompaktné, má navyše zabudované svetlo, možnosť rozšírenia o mikrofónovú časť, ľahko sa kalibruje a používa. Navyše, je veľmi výkonné.

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Zhiyun Crane M3 v zloženom stave

Povieme samozrejme aj nevýhody – nie je to celkom lacný špás a na softvéri dosť vidno, že je to čínsky produkt.

Zhiyun Crane M3 a rôzne balenia

Popsujeme gimbál Zhiyun Crane M3, novinku v ponuke tejto „gimbálovej“ firmy. Prichádza v kombinácii bielej a černej farby s červenými zvýrazneniami a hlavný spôsob ovládania je cez podsvietený 1,22-palcový dotykový LCD displej.

Existuje základné balenie, kde je vlastne len gimbál + k tomu podstavec, prepojovacie káble na rôzne typy fotoaparátov a farebné filtre na svetlo. Všetko zabalené v opakovane použiteľnej plastovej krabici. A potom je tu combo, kde je napr. krásna prenosná taška z umelej kože s popruhom na chrbát. Plus je tu adaptér na mobilný telefón.

Pro balenie obsahuje rozširujúcu časť na pripojenie XLR mikrofónu, ktorý je takisto v dodávke. Treba povedať, že vypracovanie je vynikajúce, skutočne špičkový produkt.

Ľahká kalibrácia

Na gimbále je najdôležitejšia jeho kalibrácia, zároveň je to činnosť, ktorá vám môže veľmi rýchlo otráviť. Hlavne v minulosti to bol nekonečný proces, často nekončiaci úspechom. To sa vám v prípade Crane M3 nestane. Je to záležitosť tak na 3 minúty, ak ste to už aspoň raz robili.

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Zhiyun Crane M3 a jeho kalibrácia

Povolovacie mechanizmy sú jasne označené, viete, čo a kedy a kalibračný povel z displeja bol v prípade 12 pokusov len raz neúspešný aj to z dôvodu, že sme poriadne nepritiahli skutky a gimbál sa roztriasol. Ešte upozornenie – gimbál nemôžete zapínať bez nasadeného záznamového zariadenia. Nemá to ani zmysel (aj keď sa to technicky dá) a môžete ho poškodiť.

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Zhiyun Crane M3 a jeho kalibrácia

Univerzálne pripojenie

Súčasťou výbavy je lyžina na nasadenie zariadenia cez 1/4″ závit. Takým sú vybavené všetky fotoaparáty. Rovnako je dodávke aj adaptér na mobilný telefón (v balení Combo a Pro).

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Detail pripojenia Galaxy S21 Ultra k Zhiyun Crane M3

Ak máte GoPro kameru, určite máte aj zopár adaptérov a medzi nimi je aj adaptér medzi skrutkovým a GoPro pripojením. Máte tak naozaj možnosť pripojiť všetky typy týchto zariadení a Crane M3 si s nimi výbornej poradí. Mali sme na ňom aj APS-C kameru Sony A6600 s dlhým objektívom E2.8/16-35 G. Naozaj sa to dá a v prípade smartfónu sa to dá aj vtedy, ak máte cez USB-C port pripojený externý mikrofón.

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Zhiyun Crane M3 a pripojenie mikrofónu )Pro balenie) a USB-C portu

Prepojenie s fotoaparátom

V prípade kamery môžete gimbál pripojiť cez prepojovací kábel – podporovaný je port USB-C a micro-USB a väčšinové kamery Sony, Canon, Nikon, FujiFilm, Panasonic a Sigma. Až taký veľký význam to nemá – v podstate môžete spustiť nahrávanie nie stlačením tlačidla na fotoaparáte ale na gimbále.

Batéria a jej nabíjanie

Gimbál je vybavený batériou 1150 mAh, s ňou dokáže pracovať okolo 7 hodín. Nabitie trvá asi 2 hodiny a nabíjať sa dá aj cez powerbanku. Dá sa to aj opačne a z gimbálu môžete cez USB-C port nabíjať napr. pripojený smartfón. Batéria sa nedá používateľsky vymeniť. Súčasťou dodávky nie je napájací adaptér.

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Zhiyun Crane M3 a LCD displej a ovládacie tlačidlá

Zabudované svetlo

Ak sa pomocou toho gimbálu natáčate v mieste, kde je málo svetla, potom oceníte zabudované svetlo. Zapnete to otočným kolieskom a môžete nastaviť jeho intenzitu. K svetlu sú 4 farebné filtre pridržiavané magneticky a je to veľmi spoľahlivé. Svietenie svetla znižuje celkovú dobu prevádzky gimbálu na batériu.

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Zhiyun Crane M3 a zabudované svetlo

Aktualizácia cez mobilnú aplikáciu

Po zostavení gimbálu môžete ešte pomocou mobilnej aplikácie ZY Play cez Bluetooth pripojenie aktualizovať softvérovú výbavu a tu naozaj vidno, že je to čínsky produkt. Aplikácia je dosť chaotická a musíte trochu pochopiť ako to autori s aktualizáciou a povolením tejto možnosti mysleli. Aj preto má príslušná mobilná aplikácie slabé hodnotenie.

Zhiyun Crane M3Zdroj: TOUCHIT.sk
Zhiyun Crane M3 a výsledok kalibrácie

Používanie

Samotné používanie je však výborné. Je to možnosť ako dobre ovládať aj ťažší fotoaparát a zároveň mu nevadí pomerne ľahký smartfón. Veľmi dobre sa gimbál dobre drží v ruke. Pri kvalite fotoaparátov v dnešných smartfónoch natočíte naozaj veľmi kvalitné video aj so smartfónom. Doplnkový držiak sa dá primontovať k tomuto gimbálu cez 1/4-palcový závit.

S týmto gibálom sme začali natáčať naše videá a čoskoro zverejníme naše výstupy. Na točenie áut a motoriek to vyzerá byť výborné zariadenie. Vtedy zverejníme aj naše dlhodobé poznatky s Crane M3.

Ceny: Základné balenie – 399 eur, Combo balenie – 489 eur, Pro balenie – 699 eur (to zatiaľ nie je ešte v predaji)

Zapožičal: Focus Nordic

Zdroje: Zhiyun, vlastné

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.