Na trh príde až v novembri.

Dlho očakávaný iPhone X je oficiálne predstavený. Prináša dizajn, ktorý internetom koloval posledné mesiace a technológie, vďaka ktorým sa Apple dotiahol na svoju konkurenciu. Najdrahší iPhone však nie je iba o dobiehaní ostatných výrobcov, nakoľko prichádza aj s doteraz najprepracovanejším rozpoznávaním tváre používateľa.

iPhone X má sklenený dizajn na prednej aj zadnej strane. Boky sú vyrobené z chirurgickej ocele a telefón je odolný voči vode a prachu na mikroskopickej úrovni. Apple spomína odolnosť na úrovni IP67, ktorú ponúkal už iPhone 7.

Predná strana patrí 5,8-palcovému Super Retina displeju, ktorý využíva OLED panel s rozlíšením 2436 × 1125 px. Displej podporuje HDR technológie Dolby Vision a HDR10, má kontrast milión ku jednej a umožňuje využívať funkciu 3D Touch, ktorá rozlišuje silu dotyku.

Nakoľko displej pokrýva prakticky celú prednú stranu, Apple musel odstrániť tlačidlo Domov. To nahradilo nové pohybové gesto – pohybom prsta smerom hore v spodnej časti obrazovky môžete aktivovať obrazovku s nedávno používanými aplikáciami a vrátiť sa aj späť na domovskú obrazovku. Absencia tlačidla Domov tiež znamená, že iPhone X neobsahuje snímač odtlačkov prstov a jedinou formou biometrického prihlasovania sa je nová technológia Face ID.

Tlačidlo Domov nahradilo nové pohybové gesto v spodnej časti obrazovky

Ako už názov napovedá, Face ID vás prihlási rozpoznávaním tváre. S technológiami tohto typu už v minulosti experimentovali viacerí výrobcovia, avšak Apple prichádza s doteraz najprepracovanejším riešením. Je to logické – Face ID je jediná biometrická technológia v telefóne a musí teda fungovať spoľahlivo. Základom Face ID je unikátny predný fotoaparát, ktorý nenájdete v žiadnom inom iPhone, iba v modeli X. Kombinuje 7 Mpx senzor, infračervenú kameru a špeciálny osvetľovač. Vďaka týmto komponentom funguje Face ID vo dne aj v noci.

Rozpoznávanie tváre je založené na pokročilých výpočtoch, ktoré prebiehajú priamo v zariadení a spracováva ich úplne nový procesor A11 Bionic. Vďaka integrovanej neurónovej sieti sa Face ID neustále zdokonaľuje a iPhone X sa učí vás správne rozpoznávať aj v prípade, že máte okuliare, bradu alebo čapicu či šál. Apple tvrdí, že nové riešenie je spoľahlivejšie ako Touch ID a že pravdepodobnosť, že by niekto iný odomkol váš telefón pomocou rozpoznania tváre, je 1 k miliónu. Face ID vďaka tomu umožňuje platiť pomocou Apple Pay a bude fungovať ako biometrická autentifikácia v aplikáciách tretích strán, namiesto Touch ID.

Najzaujímavejšou novinkou iPhonu X je biometrické rozpoznávanie tváre, Face ID

Zadný duálny fotoaparát kombinuje dvojicu 12 Mpx senzorov. Apple dokázal do oboch zabudovať optickú stabilizáciu a tvrdí, že senzory sú väčšie a rýchlejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Clonové číslo je f/1,8 v prípade klasického fotoaparátu a f/2,4 v prípade teleobjektívu. Nechýbajú funkcie, ako je fotenie portrétov a túto funkciu v prípade podporuje aj predný fotoaparát.

iPhone X takisto umožňuje nahrávať 4K video pri 60 fps alebo vo Full HD rozlíšení pri až 240 fps v prípade spomaleného záberu. Novinka má vo výbave stereo reproduktory a taktiež podporu bezdrôtového nabíjania. Využíva štandard Qi, takže iPhone nabijete rovnakou nabíjačkou ako smartfón od Samsungu či LG. Apple v tejto súvislosti predstavil aj vlastnú bezdrôtovú nabíjačku AirPower, pomocou ktorej môžete nabíjať iPhone, hodinky Apple Watch Series 3 a aj slúchadlá AirPods.

Bezdrôtová nabíjačka Apple AirPower

Procesor Apple A11 Bionic obsahuje celkovo 6 jadier. Dve z nich zabezpečujú operácie, ktoré vyžadujú vysoký výkon, zvyšné štyri sú zamerané na efektívnu prevádzku telefónu. Súčasťou procesora je prvý grafický čip, ktorý navrhol priamo Apple a vylepšené spracovanie obrazu, čo využijete pri fotení a natáčaní videa. Telefón je takisto optimalizovaný pre rozšírenú realitu.

iPhone X podporuje LTE Advanced a Bluetooth 5.0. Na trh príde 3. novembra, pričom cena 64 GB verzie začína v Európe na astronomických 1149 eur. Za 256 GB verziu si Apple vypýta 1319 eur. Ceny na Slovensku však budú možnože ešte o niečo vyššie. Obchody ako Alza či iStores aktuálne uvádzajú pri iPhone X ceny 1199 / 1399 eur. iStores spúšťa predobjednávky 27. októbra, 3. novembra by mali byť prvé kusy aj na Slovensku.

Prečítajte si aj:

VIDEO iPhone 8 a 8 Plus: Vyšší výkon, známy dizajn, viac skla a bezdrôtové nabíjanie

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit