VIDEO TOUCHIT: Vozne na Slovensku čaká rekonštrukcia. Internet v 2. triede bude štandard

0

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zrealizuje v tomto a v budúcom roku vo vlastnej réžii opravovni vo Zvolene rekonštrukcie diaľkových vozňov v objeme 3,1 milióna eur . Predpokladané náklady na jeden vozeň sú 100-tisíc eur. Prácou vo vlastnej réžii firma ušetrí asi 10 percent nákladov, no omnoho dôležitejšie sú úspory na tzv. neodstavovaní vozňov pri každej menšej poruche. 

My sme sa o celej rekonštrukcii rozprávali s riaditeľom odberu komunikácie a hovorcom ZSSK, Tomášom Kováčom a z tohto rozhovoru sme aj pripravili video

„V minulosti sa stávalo, že vagóny sa relatívne často vracali do opravy s menšími poruchami. ZSSK vtedy stráca ako na preprave vagónu do a z opravy, tak i jeho odstávkou. Využívame príležitosť, keď už je vagón v oprave aj kvôli menším nedostatkom a vykonáme renováciu a modernizáciu,“  hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Z celkového plánovaného počtu je 13 vozňov 1. triedy (typ. označenie Apeer) a 18 vozňov 2. triedy (Bpeer). Oba typy vozňov sú veľkopriestorové (bez oddielov) a určené na diaľkové vlaky.

Vozne boli vyrobené v rokoch 1996 až 2003. Podobne ako u iných dopravcov v zahraničí tu prichádza modernizácia po 15 až 20 rokoch životnosti vozňa. Pri novších vozňoch sa budú rekonštruovať tie, ktorých interiér je poškodený, resp. kde elektrické systémy vykazovali zvýšenú mieru poruchovosti.

Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu k modernizácii dodáva: „Vozne modernizujeme postupne. Práce na jednom vozni trvajú približne sedem týždňov. Do konca mája sme takto prerobili päť vozňov. Celá zákazka má byť hotová do konca roku 2018.“

Vo vozňoch budú prečalúnené sedadlá a doplnia elektrické zásuvky, ktoré v tomto type vozňov 2. triedy úplne chýbali. Po novom má dvojica sedadiel k dispozícii jednu elektrickú zásuvku (230 V) doplnenú o USB zásuvku (5 V) na nabíjanie mobilných telefónov a tabletov. Výmena centrálneho zdroja elektrickej energie prinesie nižšiu poruchovosť a väčšiu stabilitu klimatizačných jednotiek vo vozňoch. Rovnako pribudne internet aj do vozňov druhej triedy a pre cestujúcich bude úplne zadarmo.

Vizuálny efekt zvýši leštenie obkladov v interiéri vozňa a oprava laku exteriéru vozňa. Ďalej sa zmodernizuje interiér WC a vákuové toalety budú vymenené za nové. Príde aj k výmene stolíkov, ktoré budú väčšie a budú k ním mať prístup i cestujúci sediaci v chodbičke a nielen pri okne.

Zrenovované vozne budú jazdiť na diaľkových na linkách:

  • Budapešť – Košice
  • Ostrava – Žilina – Banská Bystrica
  • Praha – Žilina
  • Bratislava – Zvolen – Košice
  • Bratislava – Žilina – Košice

Cena nového vozňa diaľkovej dopravy je približne 2 milióny eur. Životnosť jedného vozňa je 30 až  40 rokov.

V objekte železničného depa sme navštívili aj priestor, kde sa rekonštruuje lokomotíva Albatros z roku 1954: Treba povedať, že je to lokomotíva z dušou a pri jej rekonštrukcii je roboty ako na kostole.

Viac o internete vo vozňoch ZSSK

VIDEO TOUCHIT: Test nového Wi-Fi riešenia vo vlakoch ZSSK v plnej prevádzke (doplnené)

 

Značky:

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné TOUCHIT v limitovanej edícii
s bezdrôtovými slúchadlami a rúškom.
Kliknite a zistite viac>>