Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Do prvého ročníka kyberbezpečnostnej hry CyberGame sa registrovalo viac ako tisícdvesto účastníkov a polovica z nich aktívne hrala. Čakalo ich viacej ako osemdesiat úloh rôznej úrovne, takže aj napriek atraktívnemu názvu zostala CyberGame skutočnou vedomostnou súťažou.

O to viac prekvapilo, že víťazi neboli profesionálni bezpečáci! Identitu aspoň čiastočne odhalili na slávnostnom odovzdávaní cien posledný májový piatok.

Víťaz CyberGame je programátor v IT, ktorý sa bezpečnosti priamo ani nevenuje. Trochu tajomný Janči od začiatku obsadil popredné miesto v tabuľke a jeho hráčske meno DARKER sa stalo fenoménom: „Oslovilo ma, že hra je slovenská, a najmä typy úloh, ktoré sa tam riešili. Je to dobrý spôsob, ako formou hry pritiahnuť mladých do tejto sféry, spropagovať ,menej známe‘ zamestnania alebo poprípade rovno nájsť šikovných ľudí. Technológie sa vyvíjajú a veľa ľudí zabúda na bezpečnosť, ignoruje moderné hrozby. Tu si môžu bežní ľudia ,na živo‘ odskúšať, ako funguje security v reálnom svete.“

CyberGameZdroj: CyberGame
CyberGame

Najlepšou hráčkou CyberGame sa stala Ľubica Bátovská, príslušníčka Ozbrojených síl Slovenskej republiky, toho času na rodičovskej dovolenke: „CyberGame bola moja prvá skúsenosť so cyber security, veľmi ma zaujala a vďaka tejto hre som zistila, že je to oblasť, ktorej sa chcem ďalej venovať. Hra bola perfektne pripravená, bola to skvelá skúsenosť a zážitok. Oceňujem, že sa do hry mohol zapojiť ktokoľvek a vyskúšať si, čo kybernetická bezpečnosť naozaj je, a teší ma, že sa na Slovensku robia takéto projekty, najmä v dnešných časoch, keď je táto téma veľmi aktuálna. Ďakujem organizátorom a teším sa na ďalšie ročníky.“

Najlepší hráč CyberGame študent študuje na FIIT STU v Bratislave a prezrádza iba krstné meno Martin: „Hra ma oslovila najmä kvalitou scenárov, ktoré boli veľmi dobre pripravené a príjemne sa hrali.“ Martin sa informačnej bezpečnosti sa venuje ako analytik a v celkovej tabuľke CyberGame to dotiahol na piate miesto, pričom mu výborne išli najmä hracie vetvy forenzná analýza a obfuskácia a kryptografia.

Ocenenie pridelili organizátori aj hráčovi na druhej pozícii, ktorý zaostal o jediný bod, a to len preto, že si na začiatku zobral nápovedu. Tomáš Beke dosiahol vynikajúce výsledky a druhé miesto bral športovo: „Súťaž CyberGame bola pre mňa výzvou z pohľadu hráča, no omnoho viac cestou k novým vedomostiam. Profesijne sa nevenujem kybernetickej bezpečnosti, čo som sa snažil kompenzovať kreativitou a tvrdohlavosťou :). Herné scenáre boli naozaj pestré a vychádzali z reálnych základov – takéto bezpečnostné incidenty sa môžu stať komukoľvek. Nesmieme teda túto oblasť zanedbávať či už vo firmách alebo v súkromnom živote. Zároveň si myslím, že práca kyberbezpečnostných expertov rozhodne nie je nudná.“

Ocenenie za výsledky v hre pre zamestnanca verejnej správy si prevzal profesionálny vojak Ján Vasil. Na hru ho upozornili kolegovia, ktorí tiež hrali: „Súťaž CyberGame ma oslovila širokou škálou úloh z rôznych oblastí a dobre nastaveným systémom volenia si obťažnosti. Vďaka tomuto systému som si vyskúšal oblasti, ktoré som predtým neriešil, a získal som pritom veľa nových poznatkov a skúseností.“

CyberGameZdroj: CyberGame
CyberGame

Najmladší hráč CyberGame má dvanásť rokov, je ním Martin Roman a chodí na základnú školu v Senci. „CyberGame bola moja prvá CTF hra, oslovila ma tým, že som si mohol skúsiť vylúštiť rôzne problémy z oblasti cyber security a naučil som sa o tom trochu viac.“ Riešil rovnaké úlohy ako jeho dospelí spoluhráči a v kategórii do sedemnásť rokov „nahral“ druhé miesto. Cena je však motivačné, a tak si Martin odnáša ROG Flow Z17.

Najlepšími hráčmi v hracích vetvách sa stali najmä profesionáli, správcovia IT a bezpečnostní analytici, ktorí svoje odmeny venovali tým, ktorí ich viacej zužitkujú. Organizátori po porade s partnermi venovali licencie ESET a darčekové škatule juniorným hráčom. Takže je nám potešením, že vám môžeme predstaviť aj ďalšie talenty.

Katarína Ostertágová z Bratislavy má štrnásť rokov a mamu, ktorá je v informatike už roky: „O súťaži sme sa dozvedeli z internetu, a tak sme sa opýtali Katky, či by nechcela skúsiť niečo vyriešiť, keďže podobné úlohy – zisťovanie tajného obsahu na stránke mala už aj v rámci korešpondenčného seminára PRASK.“ Katka sa tak stala najmladšou úspešnou hráčkou CyberGame.

Tomáš Klein je z Bratislavy, má trinásť rokov a na vyhlasovaní výsledkov chcel od organizátorov súťaže vedieť všetko a takmer ho nešlo od nich odtrhnúť. „CyberGame ma oslovila hlavne pre rozmanitosť scenárov, ktoré mali rôznu náročnosť, ale aj pre jedinečnosť súťaže na Slovensku.“

Janči, Ľuba a Martin letia na exkurziu do laboratória v Montreale. Martin, Katka a Tomáš pokračujú vo svojej školskej dochádzke. Tak teda nech platí Katkina výzva, ktorú adresovala všetkým pri odchode – uvidíme sa na budúcom ročníku!

Úplné výsledky a poradie hráčov nájdete na webovej stránke www.cybergame.sk

CyberGameZdroj: CyberGame
CyberGame