Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Aký bol investičný svet v roku 2017? Dá sa konštatovať, že víťazom sa stali akcie.  Aký však bude rok 2018, o tom sa môžete dočítať v komplexnom investičnom komentári Silvie Čechovičovej, investičnej strategičky slovenskej pobočky KBC Asset Management. Silvia sa v ňom venuje okrem iného aj blížiacim sa talianskym parlamentným voľbám, krokom centrálnych bánk či investičnému potenciálu IT sektora.

Silvia Čechovičová, investičná strategička KBC Asset Management na Slovensku

Celý rok na trhu prevládala pomerne nízka volatilita a ani potenciálne rozbušky, ktoré sa skrývali napríklad na politickej scéne, na tom nič nezmenili. Do určitej miery dokázalo trh vytrhnúť z letargie len zvýšené geopolitické napätie v súvislosti so Severnou Kóreou. Čo môžeme očakávať od hlavných finančných aktív v roku 2018?

Centrálne banky a (ne)zvyšovanie sadzieb

Normalizácia úrokových sadzieb bude pokračovať aj v roku 2018. Americká centrálna banka začala proces sprísňovania menovej politiky uskutočňovať už pred 2 rokmi. V decembri prišlo k zvýšeniu základnej sadzby o ďalších 25 bázických bodov, čím sa dostala do pásma 1,25 ÷ 1,50 %. V tomto roku by sme mali byť svedkami trojnásobného rastu kľúčovej sadzby. Či sa tento scenár naplní alebo nie, bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať ekonomický rast a hlavne inflácia.

Európska centrálna banka je v inej situácii než Fed. Napriek dobrým ekonomickým výsledkom nie je zatiaľ ešte vo fáze, aby začala zvyšovať úrokové sadzby. Bráni jej v tom stále nízka inflácia. Ďalším faktorom je aj možné posilnenie kurzu eura. Posun sadzieb smerom nahor by kurz eura urobil atraktívnejším. Keďže však platí, že silnejší kurz znižuje konkurencieschopnosť exportérov, nebolo by to pre niektoré európske krajiny príjemné. Predpokladáme, že ECB ponechá základnú sadzbu na súčasnej nulovej úrovni po celý rok. Prvé zvýšenie očakávame až v roku 2019.

Negatívny názor na dlhopisy nemeníme

Akýkoľvek nárast sadzieb, resp. výnosov dlhopisov, sa prejaví poklesom výkonnosti dlhopisovej investície do červených čísiel, pretože vedie k strate hodnoty dlhopisov. Keďže očakávame, že výnosy dlhopisov budú v tomto roku rásť, máme negatívny postoj k investíciám do štátnych cenných papierov kľúčových krajín – ako je napr. USA, Nemecko či Švajčiarsko.

V rámci dlhopisovej zložky portfólia vidíme zmysel v dlhopisoch s vysokým výnosom v lokálnych menách. V tomto prípade je však potrebné brať do úvahy úrokové riziko a v prípade, že ide o investíciu v cudzej mene, aj riziko oslabenia týchto mien voči euru.

Akcie majú zelenú

Akcie zostávajú našim preferovaným aktívom. Hlavným dôvodom je priaznivý vývoj ekonomiky a podnikových ziskov. Uvedomujeme si však, že ceny akcií sú už pomerne vysoko, a preto prísne selektujeme, do akých regiónov a sektorov investujeme. Z hlavných regiónov dávame prednosť eurozóne. Očakávania ďalšieho ekonomického rastu sú pomerne optimistické, čo dokazujú aj predstihové indikátory, ktoré sa pohybujú na mnohoročných maximách.

Dobrú kondíciu ekonomík potvrdzujú aj tvrdé čísla. Hospodárskemu rastu regiónu prispieva menová politika ECB, ktorá udržiava sadzby v blízkosti nuly. V rámci eurozóny sa nám páči hlavne Nemecko a akcie malých a stredných podnikov, ktoré sa dokážu flexibilnejšie prispôsobiť ekonomickému vývoju. Za vhodný doplnok portfólia považujeme akcie zo strednej a východnej Európy a potom z juhovýchodnej Ázie.

Stredoeurópske krajiny dosahujú lepšie hospodárske výsledky v porovnaní so „starou“ Európou. Krajiny rozvíjajúcej sa Ázie sa nám páčia kvôli trom hlavným dôvodom: silný ekonomický rast, rastúce zisky podnikov a atraktívne ocenenie – keďže akcie z tohto regiónu sa oproti rozvinutým krajinám obchodujú so zľavou.

IT firmy či tovary dlhodobej spotreby

Naďalej si myslíme, že sektorovo budú hrať prím cyklické sektory ako IT, tovary dlhodobej spotreby či finančný sektor. Ekonomický rast by mal pokračovať, a preto je pomerne logické, že by mali mať navrch. IT je sektor zameraný na inovácie a ťaží hlavne zo zmeny našich spotrebných návykov a celkového životného štýlu. Bez moderných technológií si už málokto dokáže predstaviť svoj život. Dobrý výhľad odvetvia je spojený aj s rozumným ocenením – technológie sa obchodujú ľahko nad úrovňou ocenenia širšieho trhu.

Tovary dlhodobej spotreby profitujú z nárastu kúpnej sily obyvateľstva. Dopyt po týchto tovarov stúpa vtedy, keď sa ľudia neobávajú budúcnosti a nemusia dodatočné príjmy šetriť. Podniky si zasa vďaka prebytočnej hotovosti môžu dovoliť investície.

Finančnému sektoru by mali pomôcť očakávania vyšších úrokov. Rýchlejší rast svetovej ekonomiky sa okrem toho môže podpísať pod zvýšenie spotreby a dopytu po úveroch. Financie však vďaka svojej cyklickej povahe predstavujú rizikovejšiu investíciu spojenú so zvýšenou volatilitou.

Geopolitická situácia

Geopolitické riziká sa často nedajú úplne predvídať. Tak tomu bolo napríklad v prípade vyostrenia rétoriky medzi USA a Severnou Kóreou počas uplynulého leta. O niektorých rizikách ale vieme dopredu a môžeme tak aspoň špekulovať, či a aký vplyv budú mať na finančné trhy. Tak je tomu v prípade talianskych parlamentných volieb, ktoré sa budú konať v marci.

V novembri sa v Taliansku uskutočnili regionálne voľby, v ktorých zvíťazila pravica bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a Hnutie Piatich hviezd. Naopak, pro-bruselská socialistická strana Mattea Renziho prepadla. Hnutie Piatich hviezd sa netají svojim negatívnym postojom voči členstvu v eurozóne a aj preto budú voľby ostro sledované. Taliansko má dlhodobo problémy aj v rámci svojho bankového sektora, čo takisto môže predstavovať potenciálne riziko. Strednodobé riziko stále predstavujú vyjednávania ohľadom Brexit-u. A to ešte treba mať na pamäti fakt, že v závetrí nás môže očakávať čierna labuť, ktorá dokáže trhy a investorov spoľahlivo vykoľajiť.

Nech už bude vývoj akýkoľvek, jedna z najdôležitejších vecí, ktorú musí mať investor na pamäti, je diverzifikácia, teda rozloženie peňazí medzi viacero typov aktív. Výnosy na bežných či sporiacich účtoch zostanú veľmi nízke. Víťazom by mohli byť opäť akcie, ale je treba počítať s ich vyššou kolísavosťou. Pokiaľ je však portfólio správne rozložené a investície sú pravidelné, investor si dokáže poradiť aj so zvýšenou volatilitou.

Značky: