Obytné prívesy a karavany sa tešia obľube aj na Slovensku. Pre stále väčšiu skupinu ľudí ide o lákavý variant dovolenky, kedy sa môžu presúvať podľa vlastných predstáv a prespať takpovediac „vo svojom“. Výhodou tiež je, že obytné vozidlá, dodávky a prívesné karavany do 3,5 tony, ktorých je aktuálne na trhu najviac, je možné riadiť s bežným vodičským preukazom skupiny B. Ponúkame rady, na čo pri poistení nezabudnúť a ako je to s poistením v prípade, že chcete karaván prenajímať.
Najčastejšie škody
Pri karavanoch a prívesoch eviduje UNIQA najčastejšie škrabance a poškodenie plášťa, ku ktorým spravidla dôjde pri prejazde užšími miestami alebo pri cúvaní. Značné škody dokážu spôsobiť aj živly – najmä krupobitie a víchrice. Opravy plášťa karavanov a prívesov sú veľmi nákladné a často aj nerentabilné, takže v mnohých prípadoch ide o totálnu škodu. Havárie karavanov nebývajú podľa štatistík UNIQA veľmi časté.
Pri karavanoch a prívesoch ide najčastejšie o vozidlá do 3,5 tony. Upozorňujeme však, že ide o hmotnosť vrátane posádky a nákladu, nie bez nich. Je totiž potrebné poznať tzv. doložnosť alebo prevádzkovú hmotnosť vozidla – teda hmotnosť všetkého, čo do auta „nastúpi alebo bude naložené“. V zahraničí polícia často prívesy váži i s posádkou a v prípade preťaženia vozidla môže nasledovať tučná pokuta alebo aj zákaz ďalšej jazdy.
Ako uzavrieť poistenie
Povinné zmluvné poistenie pre obytné vozidlá je fixné pre daný druh. Výslednú cenu poistenia môže ovplyvniť ešte škodová história majiteľa vozidla resp. segmentácia podľa parametrov klienta.
„Cena PZP pre karavany je relatívne nízka, pretože ide o ľahšie vozidlo bez motorizácie a podľa zákona je za nehodu zodpovedné vždy ťažné vozidlo jazdnej súpravy,“ hovorí manažér poistenia motorových vozidiel UNIQA Ján Kimmer.
Havarijné poistenie obytných vozidiel sa takisto vypočíta podľa segmentačných kritérií, hlavným kritériom je však obstarávacia cena a továrenská značka. Ceny opráv a náhradných dielov od rôznych výrobcov vozidiel sa totiž môžu líšiť.
„Havarijné poistenie kryje vozidlo ako aj jeho súčasti, ktoré sú s nim pevne spojené – teda nábytok, drez, sprchovací kút a pod., a tiež základnú výbavu, napríklad bežný riad. Ostatné doplnky, dodatočná výbava a prevážané veci musia byť extra pripoistené až do výšky 5 % z poistnej sumy za vozidlo. Ide napr. o TV, gril, rybárske náčinie a pod. Všetko však musí byť uložené vo vnútri obytného vozidla, nie na streche alebo na zadnej časti auta,“ pripomína manažér poistenia motorových vozidiel UNIQA Ján Kimmer.
Ak sú napríklad vzadu na držiaku pripevnené kolesá alebo na streche surf či kajak, havarijné poistenie sa vzťahuje na ich poškodenie alebo zničenie pri nehode obytného auta iba vtedy, ak si motorista uzavrie k havarijnému poisteniu aj poisteniu batožiny, resp. doplnkovej výbavy vozidla. V takomto prípade sú pri poškodení haváriou alebo odcudzení kryté aj veci uložené v strešnom boxe vozidla, avšak iba cez deň, nie v noci medzi 22:00 a 6:00 hod.
Prenájom obytných vozidiel
UNIQA poskytuje zľavu na poistenie v prípade, ak sú karavan alebo príves využívané výhradne na súkromné účely a nie sú požičiavané v priebehu sezóny viacerým užívateľom. V opačnom prípade platí majiteľ vyššie poistné.
Pri požičiavaní obytného auta alebo karavanu by mal majiteľ preukázať a poskytnúť nájomcovi zelenú kartu k vozidlu. „Čo sa týka havarijného poistenia, ak majiteľ uzatvára poistenie a plánuje vozidlo aj požičiavať/prenajímať, musí to poisťovni oznámiť, aby mohla podľa toho upraviť sadzbu. Sadzba sa riadi aj tým, či vozidlo počas pôžičky riadi jeden vodič alebo či sa striedajú,“ pripomína J. Kimmer z UNIQA.