Vraj odškodné za únik dát. Neverte, chcú vás nachytať aby ste zaplatili.

0

Odborníci spoločnosti Kaspersky objavili novú schému online podvodov. Jej cieľom je prinútiť ľudí, aby si mysleli, že majú nárok na finančnú kompenzáciu. Pod zámienkou odškodnenia za únik osobných údajov podvodníci naliehajú na používateľov, aby si kupovali „dočasné čísla sociálneho zabezpečenia v USA“ v hodnote približne 9 dolárov (cca 8 eur). Obete tohto podvodu boli nájdené v Rusku, Alžírsku, Egypte, Spojených arabských emirátoch a v ďalších krajinách. Uvidíme ako sa to prejaví v Európe, špeciálne u nás. 

Súkromie a ochrana osobných údajov patria v posledných rokoch medzi najviac diskutované bezpečnostné témy. Odborníci spoločnosti Kaspersky identifikovali úplne novú taktiku, ktorá túto tému zneužíva. Táto schéma zahŕňa webovú stránku údajne vlastnenú Fondom na ochranu osobných údajov, ktorý založila Komisia pre obchodovanie USA. Fond vydáva kompenzácie tým, ktorí sa mohli stať obeťami úniku osobných údajov a sú k dispozícii občanom z ktorejkoľvek krajiny sveta.

Podvodná webová stránka  ponúka záujemcom možnosť skontrolovať, či došlo k úniku ich používateľských údajov. Aby sa tak mohlo stať,  musia používatelia uviesť konkrétne priezvisko, meno, telefónne číslo a účty sociálnych médií. Po dokončení sa zobrazí upozornenie, že došlo k prelomeniu zabezpečenia daných účtov. Web varuje, že mohlo dôjsť k úniku fotografií, videí a kontaktných informácií, čo oprávňuje používateľa na kompenzáciu v tisíckach dolárov. Podvodníci však nepožadujú od používateľa iba zadanie čísla bankovej karty, pričom vyčkávajú na pripísanie platby, ale aj číslo sociálneho zabezpečenia (SSN – deväťmiestne číslo vydané občanom USA, ako aj stálym a tu dočasne pracujúcim obyvateľom).

V každom možnom scenári – či už používateľ má SSN číslo alebo nie – web vždy upozorní na chybu a ponúkne na predaj dočasné SSN číslo za cenu 9 dolárov. Po odsúhlasení je obeť presmerovaná na platobný formulár v ruštine alebo angličtine s kúpnou cenou uvedenou v rubľoch alebo dolároch. Konkrétny formulár závisí od IP adresy obete.

„Podvodníci s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z Ruska,  čomu nasvedčujú žiadosti o platbu v rubľoch. Navyše podozrivá je aj podobnosť systému s inými ponukami na ľahký zárobok, ktoré pravidelne lákajú obyvateľov Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov. Pointa je však vždy rovnaká: lákavý prísľub ľahko zarobených peňazí, po ktorom nasleduje požiadavka na zaplatenie lacnej služby, či už ide o províziu, “zabezpečovaciu“ platbu alebo dočasnú SSN. Nová schéma sa odlišuje svojim zameraním na ochranu osobných údajov, v ktorej našli podvodníci ďalšiu príležitosť zarobiť,“ komentuje situáciu Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.

Aby boli používatelia chránení pred možnými rizikami online podvodov, odborníci spoločnosti Kaspersky radia nasledovné:

  • Neverte ponukám ľahko zarobených peňazí. Ak niekto sľubuje veľkú výplatu hotovosti za niečo také triviálne, ako je napr. účasť na prieskume, je to takmer určite trik. Ak budete požiadaní, aby ste niečo zaplatili, aby ste potom za to dostali peniaze, alebo inú odmenu, môžete si byť istí, že je to podvod.
  • Používajte dôveryhodné zdroje. Vyhľadajte danú organizáciu, aby ste zistili, či skutočne existuje, a ak áno, prezrite si jej webovú stránku. Venujte pozornosť jazyku: renomovaná organizácia nebude publikovať text plný chýb a preklepov.
  • Používajte spoľahlivé bezpečnostné riešenie, napríklad Kaspersky Security Cloud, na komplexnú ochranu pred celým radom hrozieb.

Značky:

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>