Pevný internet je dnes súčasťou prakticky každej domácnosti na Slovensku. Česť výnimkám, ktoré potvrdzujú pravidlo, ale faktom je, že pripojenie do internetu už dnes mnohí považujú za rovnakú komoditu ako elektrinu alebo teplú vodu.

Ako však vyberať pevný internet do domácnosti? S rozumom, výhodne a podľa vašich potrieb. Cieľom tohto článku nie je objavenie Ameriky, avšak máme pre vás viacero užitočných rád, ktoré sa vám budú hodiť. Možno ich nevyužijete hneď, veď pripojenie do internetu máte a funguje vám. Avšak možno si na naše rady spomeniete počas sťahovania alebo keď vám skončí viazanosť a budete sa rozhodovať, či ostať s aktuálnym poskytovateľom internetu alebo ísť niekam, kde by ste sa mohli mať lepšie.

Vyberáme internet podľa technológií

Pri výbere internetu treba poznať najpoužívanejšie dostupné technológie a ich výhody a nevýhody. Ak berieme do úvahy ponuku hlavných poskytovateľov internetu, ako sú telekomunikační operátori Telekom, Orange, O2, SWAN, Antik a Slovanet a tiež aj ďalší poskytovatelia ako UPC či SATRO, najčastejšie sa stretnete s optickým internetom, DSL internetom a najnovšie aj pevným 4G či LTE internetom. Okrem týchto spôsobov pripojenia sa môžete stretnúť aj s ďalšími technológiami, avšak spomenutá trojica je najrozšírenejšia.

Pevný optický internet je pripojenie, ktoré odporúčame. Už takmer 10 rokov používame optický internet od Orangeu a sme spokojní s kvalitou služby aj jej stabilitou. Táto technológia ponúka najrýchlejšie prenosové rýchlosti a často je bez dátového obmedzenia, resp. mesačné dátové balíky pre surfovanie plnou rýchlosťou sú veľmi veľké. Optický internet tiež často ponúka atraktívnu cenu a ak berieme do úvahy pomer cena/rýchlosť internetu a prípadné FUP obmedzenie, vychádza táto technológia pripojenia k internetu najvýhodnejšie.

Nevýhoda optického internetu spočíva v obmedzenom pokrytí. Vo veľkých mestách pravdepodobne natrafíte na poskytovateľa, ktorý vám ho dotiahne domov, ale často to nemusí byť ten operátor, od ktorého máte napr. mobilné služby. Optický internet je tiež základom digitálnej televízie, takže si môžete od operátora zobrať kompletný balík služieb a ušetriť.

DSL internet je dnes dostupný aj v rýchlejšom prevedení, ktoré využíva technológiu VDSL. Telekom ponúka VDSL internet s rýchlosťami až 80/8 Mbps, pričom štandardný DSL internet je dostupný s prenosovými rýchlosťami do 15/1 Mbps. Za vyššie rýchlosti, ak je pokročilejšia DSL technológia dostupná aj na vašej adrese, si logicky priplatíte. Skúste si však zistiť, či je na vašej adrese dostupný aj optický internet – často je totiž nižší variant optického internetu lacnejší a rýchlejší ako najdrahší VDSL internet.

DSL a VDSL internet teda neoplývajú najlepším pomerom cena/výkon a často môžu mať aj FUP obmedzenie, ktoré určuje, koľko dát môžete preniesť plnou rýchlosťou. Určite sa na tento údaj spýtajte poskytovateľa internetu. Výhodou tejto technológie je však lepšia dostupnosť.

Novinkou posledných mesiacov až rokov je pevný 4G alebo LTE internet. Ten sa šíri podobným spôsobom, ako mobilný internet do vášho smartfónu, avšak často využíva samostatné pásmo a vyžaduje exteriérový alebo interiérový prijímač – v závislosti od služby.

Výhodou pevného 4G internetu je široké pokrytie a pomerne jednoduché zriadenie služby u vás doma. Pevný LTE internet tiež často ponúka dostatočne vysoké prenosové rýchlosti, ktoré tromfnú bežný DSL internet a sú približne na úrovni VDSL internetu.

Aj v prípade tohto typu pripojenia sa môže aplikovať určité FUP obmedzenie. V závislosti od služby a operátora však nemusí byť až také obmedzujúce – napr. SWAN má so službami TO.doma stanovený FUP limit až na 150 GB týždenne.

V prípade pevného 4G internetu môžete natrafiť aj na služby, ako je Biely O2 Internet na doma, ktorý využíva totožnú 4G sieť, ako mobilné služby tohto operátora. Vďaka tomu nemusíte nič inštalovať alebo špeciálne zapájať – iba vložíte SIM kartu do 4G routera a razom máte pripojenie do internetu v domácnosti. V takomto prípade však bývajú výraznejšie limitované prenosové rýchlosti a FUP obmedzenia. V prípade Bieleho O2 Internetu na doma je to 100 GB na mesiac.

Vyberáme internet podľa operátora

Pri výbere internetu by ste mali mať na pamäti jednotlivé technológie pripojenia, to že existujú a ich prípadné výhody a nedostatky. Nie každý si však bude vyberať nové pripojenie do internetu takým spôsobom, že začne automaticky zisťovať, ktorý poskytovateľ pokrýva jeho adresu optikou – ak vôbec nejaký.

Pri výbere nového internetu je vhodné začať najskôr analýzou ponuky operátora, ktorý vám už poskytuje nejaké služby. Najčastejšie sú to mobilné služby, prípadne to môže byť aj televízia. Je totiž pravdepodobné, že tento operátor vám bude schopný poskytnúť aj výhodnejšie podmienky alebo zľavu alebo niečo extra v porovnaní s tým, keby ste si brali iba samostatnú službu. Telekom má svoju skupinu Magenta 1 a keď si spojíte mobilné a pevné služby, môžete získať väčší objem predplatených minút a dát bez zmeny ceny. Nehovoriac o tom, že môžete dostať aj zľavu z celkovej mesačnej faktúry.

Orange zas ponúka balíky Love, ktoré kombinujú mobilné služby s pevným internetom cez optiku alebo cez LTE sieť. A aj v tomto prípade prináša balík služieb výhodnejšie podmienky a ceny a tiež aj ďalšie benefity. Určite si teda u vášho operátora zistite, čo by ste mohli získať, ak budete mať uňho viac ako jednu službu.

Samozrejme, sú situácie, keď môže byť predsa len výhodnejšie zobrať pripojenie do internetu od iného poskytovateľa. Môže to byť napr. vtedy, keď váš operátor nepokrýva vašu lokalitu dostatočne rýchlym pevným internetom alebo ak môžete získať rýchlejšie a kvalitnejšie pripojenie za nižšiu cenu, ako by vám ponúkol váš operátor aj so zľavou. Oplatí sa preto pozrieť ponuky jednotlivých poskytovateľov a zvážiť všetky pre a proti.

Vyberáme internet podľa vašich potrieb

Dobre, vybrali ste si poskytovateľa a tiež aj spôsob pripojenia do internetu. Ostáva posledný krok – zvoliť si tú správnu službu. Prakticky všetky internetové služby sú dostupné v dvoch alebo troch variantoch, ktoré sa odlišujú hlavne prenosovými rýchlosťami.

V prípade optického internetu sú často dobre použiteľné aj najlacnejšie varianty služby, ktoré ponúkajú dostatočne rýchle pripojenie pre bežné používanie a tiež aj pre sledovanie videí. Pri všetkých službách je však najlacnejší variant prezentovaný ako nutné minimum a z hľadiska pomeru cena/výkon je často najatraktívnejší stredný variant.

Pri výbere internetu treba brať do úvahy spôsob, akým ho používate. Ste doma sami a využívate internet iba vy alebo sa k nemu bezdrôtovo pripája celá rodina? Využívate internet iba na čítanie webových stránok a kontrolu emailov alebo vo veľkom konzumujete multimédiá? Do úvahy treba brať aj hry – ak používate službu STEAM alebo máte hernú konzolu tejto generácie, potom určite využijete aj vyššie prenosové rýchlosti. A do úvahy treba brať aj to, či nahrávate videá na YouTube alebo často odosielate veľké dáta.

Faktom je, že ak internet dennodenne využívate aj na multimédiá a sťahovanie digitálnych hier či ich aktualizovanie, mali by ste zvážiť pripojenie do internetu s prenosovými rýchlosťami na úrovni aspoň 50/5 Mbps a overiť si prípadné FUP obmedzenie. To sa týka najmä lokalít, ktoré sú mimo pokrytia optického internetu. FUP obmedzenie a prenosové rýchlosti určite nepodceňte, pokiaľ kupujete pripojenie do internetu pre celú rodinu a vaše deti dátujú doma vo veľkom.

Pokiaľ však patríte medzi nenáročných používateľov a internet používate iba niekoľkokrát do týždňa na kontrolu informácií alebo komunikáciu s blízkymi, potom si pravdepodobne vystačíte aj s najlacnejšími variantmi služieb, a to bez ohľadu na technológiu pripojenia.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit