Robotickým vysávačom a ich podrobnému porovnávaniu sme sa už na stránkach magazínu TOUCHIT viackrát venovali a budeme sa im venovať aj v budúcnosti. Tento článok sme sa však rozhodli koncipovať trochu inak. Prečo? Pretože zachytáva situáciu z reálneho života.

Existuje viacero spôsobov, ako môžete porovnávať robotické vysávače. Môžete rozsypať na zem ryžu, rozliať kečup a nechať roboty pracovať. My sme sa však pri príprave tohto článku postavili do úlohy bežného používateľa, ktorý sa stará o svoju domácnosť a rozhodol sa, že chce robotický vysávač. Vie, čo od neho môže očakávať a ako sa k nemu treba správať.

Čo to znamená v praxi? Po rekonštrukcii bytu sme si k sebe nasťahovali robotické vysávače Xiaomi Mi Robot Vacuum, ktorý sa v slovenskej oficiálnej distribúcii predáva za 329 eur a iRobot Roomba 966 s aktuálnou cenovkou 699 eur a používali sme ich. Aj pred rekonštrukciou bytu sme mali o tohto domáceho pomocníka záujem, kvôli vysokým prahom a nie ideálnemu dispozičnému riešeniu sa nám však do domácnosti nehodil. Rekonštrukcia bytu tieto problémy odstránila.

Náš testovací byt je v mnohých smeroch ideálnym priestorom a zbytočne nekomplikuje robotickým vysávačom ich prácu. Toto treba zdôrazniť hneď v úvode článku, nakoľko rôzne domácnosti predstavujú rôzne náročné výzvy pre vysávače. V našej domácnosti máme kamennú a plávajúcu podlahu a prakticky žiadne koberce. Takisto nemáme domácich maznáčikov a byt sme si navrhli tak, aby sa nám po zemi neváľali žiadne káble od zariadení. Tie vo väčšine prípadov smerujú zo zásuvky priamo do príslušných častí nábytku.

Byt je trojizbový s rozlohou približne 60 m2. Objekty sú rozmiestnené s dôrazom na priestrannosť izieb a pohodlné prechádzanie po byte, takže hlavnou výzvou pre robotické vysávače sú najmä steny, rohy a nohy nábytku. Faktom je, že byt sme takto navrhli ešte predtým, ako sme sa rozhodli zakúpiť si robotický vysávač. To, že sme mu pravdepodobne uľahčili prácu je druhá vec, avšak je to reálny príklad zo života.

Niekto tiež môže namietať, že do takéhoto bytu sa robotický vysávač neoplatí kupovať, ale nie je to pravda. Po viac ako 2 mesiacoch používania tvrdíme, že ide o praktického pomocníka do domácnosti.

Xiaomi Mi Robot Vacuum a jeho vlastnosti

Robotický vysávač od Xiaomi púta cenou

Xiaomi Mi Robot Vacuum má kruhový tvar s rozmermi 345 × 345 mm a výškou 96 mm. Vysávač váži 3,8 kg. Používanie a inštalácia vysávača sú jednoduché. Zariadenie stačí vybrať z balenia, nabíjaciu stanicu pripojiť do elektrickej siete a vysávač zapnúť. Ďalším stlačením napájacieho tlačidla aktivujete samotné vysávanie. Xiaomi Mi Robot Vacuum využíva laserový snímač na sledovanie okolia v 360 stupňoch.

Robot systematicky čistí miestnosť takým spôsobom, že sa pokúsi nájsť kraje miestnosti, tie očistí a zároveň si zmapuje jej hranice. Následne chodí od jednej steny k stene oproti a takýmto spôsobom systematicky vysaje pre neho dostupnú plochu. Následne sa presunie do ďalšej izby a celý proces zopakuje. Počas testovania sme skúšali viaceré scenáre a vyšlo nám, že robot vo vyváženom režime povysával 1 m2 priestoru v priemere za 1 minútu. Niektoré časti miestnosti prejde aj viackrát. Na jedno nabitie dokáže čistiť až 2,5 hodiny, následne sa automaticky vráti k nabíjačke.

Vysávač je tiež vybavený 2 mm gumeným nárazníkom, do objektov okolo seba moc nebúcha. Dokáže zdolať prekážky do 2 cm.

Spodná strana vysávača obsahuje štetinovú kefu, ktorá namotáva dlhé chlpy a vlasy. Nechýba ani pomocná bočná kefka, ktorá pomáha pri zbieraní nečistôt. Zásobník pre špinu pre naše potreby postačoval.

Aplikácia pre Xiaomi vysávač je komplexnejšia, lebo umožňuje ovládať aj celú inteligentnú domácnosť. Niekomu to môže prekážať

Robotický vysávač od Xiaomi je možné spárovať s mobilnou aplikáciou Mi Home. Inštrukcie bohužiaľ nie sú jasne dané a vysávač sa nám podarilo pripojiť až po tom, ako sme si zmenili región aplikácie na Other. Je to trochu nepochopiteľné a nikto nás na to neupozornil.

Samotná aplikácia umožňuje aktivovať vysávanie na diaľku, vynútiť návrat do dokovacej stanice a tiež sa prepínať medzi režimami vysávania (rýchly, tichý, vyvážený). Takisto je možné nastaviť rozvrh automatického vysávania a aplikácia vás bude o procese informovať. Je to praktické. Nakoľko aplikácia Mi Home slúži aj pre iné zariadenia inteligentnej domácnosti, vyžaduje prístup k fotkám, čo môže byť pre niekoho nepohodlné. Je to pre potreby inteligentnej kamery, ak by ste ju mali k dispozícii.

iRobot Roomba 966 a jeho vlastnosti

iRobot Roomba využíva pri navigácii aj kameru

Roomba 966 má kruhový tvar s rozmermi 350 × 350 mm a výškou 90 mm. Jej hmotnosť je 3,9 kg. Dizajn oboch vysávačov je prakticky totožný a veľmi podobné je aj rozloženie prvkov na spodnej strane – nechýba bočná kefa, ktorá pomáha so zbieraním nečistôt a je umiestnená na pravej prednej strane.

Roomba 966 využíva na orientáciu v miestnosti senzory a najmä kameru, takže doslova vidí, čo sa okolo nej nachádza. Pri čistení si pomáha aj prednými a bočnými nárazníkmi a hoci niektoré predchádzajúce vysávače tejto značky narážali pomerne silne do objektov, s Roombou 966 sme tento problém nemali. Nič nám nerozbila.

Roomba 966 má trochu iný spôsob vysávania a na rozdiel od Xiaomi si steny necháva až na koniec čistenia. V rámci aplikácie si môžete nastaviť, aby na záver vysávania vyčistila steny aj nohy nábytku. Pri sledovaní pohybu vysávača je to pekne vidieť, ako sa snaží precízne vyčistiť všetky tieto komplikované miesta.

Mobilná aplikácia tiež umožňuje nastaviť bežné alebo dvojité čistenie, prípadne nechať na rozhodnutí robota, ktoré miestnosti koľkokrát vysaje. Dvojité čistenie je vhodné využívať v prípade, že máte doma domáceho maznáčika. Samotná mobilná aplikácia je pomerne jednoduchá, čo je pre mnohých vítané. Prvotné spárovanie vysávača je jednoduché a nestratíte sa ani v nastaveniach. Na rozdiel od Xiaomi, iRobot aplikácia slúži iba na ovládanie vysávača.

Aplikácia pre Roombu kladie dôraz na jednoduchosť. Odporúčame však skontrolovať nastavenia

Roomba 966 má dve hlavné kefy na všetky typy povrchov, čo zvyšuje účinnosť vysávania. Nie sú štetinové, takže sa na ne nenamotávajú dlhé vlasy a chlpy. Robot si poradí s prahom do výšky 1,6 cm a na jedno nabitie dokáže vysávať 75 minút. Dokáže sa automaticky nabiť, náš byt však vysal na jedno nabitie. Celý proces trval niečo cez hodinu aj s aktivovaným extra čistením stien, rohov a nôh nábytku. Niektoré Roomby, napr. 980, sú tiež špeciálne prispôsobené na vysávanie kobercov.

Oba vysávače dokážu vytvoriť mapu priestoru, ktorý povysávali. V prípade Roomby sa nám zdala mapa o niečo detailnejšia. Praktickou vlastnosťou Roomby je však možnosť vytvoriť mapu vášho domáceho Wi-Fi pokrytia. Môžete si teda cez aplikáciu skontrolovať, kde máte doma slabý Wi-Fi signál. Na využitie tejto funkcie je potrebné nastaviť lokalitu v aplikácii na USA. Vtedy vám bude fungovať aj hlasový povel cez asistentku Alexa. My sme však preferovali nastavenie pravidelného harmonogramu vysávania.

Výhodou Roomby 966 je, že priamo v balení nájdete jeden maják, pomocou ktorého môžete zamedziť vysávaču prístup do konkrétnej miestnosti alebo časti izby. V prípade Xiaomi vysávača si treba na tento účel kúpiť špeciálnu pásku.

Ktorý vysávač by sme si vybrali?

Oba roboty sme určitý čas používali samostatne, pár dní sme ich však mali v byte oba súčasne a mohli sme ich tak priamo porovnať. Aj v tejto fáze sme sa snažili pozerať na vysávače z pohľadu bežného používateľa, ktorému je v princípe jedno, ako sa robot naviguje, ale zaujíma ho najmä to, ako dobre povysáva.

Uskutočnili sme teda experiment, keď sme nechali najskôr povysávať robot Xiaomi Mi Robot Vacuum a po skončení upratovania sme ešte raz nechali povysávať iRobot Roombu 966. Výsledok (ne)prekvapil, Roomba skončila čistenie iba s niekoľkými čiastočkami prachu a špiny v zásobníku na odpad. Rozdiel teda nebol výrazný.

Na druhej strane, je to dané aj dizajnom nášho bytu. Roomba nemusela počas upratovania využiť množstvo pokročilých technológií, ktoré má vo výbave a pokiaľ by sme mali podlahy pokryté kobercami, výsledok mohol byť úplne odlišný.

Robotický vysávač je praktická pomôcka, ktorá nám uľahčuje život

Pri výbere vysávača odporúčame brať do úvahy jeho cenu, ale aj extra funkcie, ktoré výrobca zdôrazňuje v oficiálnom popise. Takisto treba myslieť aj na servis a zákaznícku starostlivosť. iRobot má na Slovensku v porovnaní s väčšinou iných výrobcov nadštandardný a prémiový servis, ktorý sme v minulosti v magazíne TOUCHIT aj anonymne otestovali a boli sme spokojní s jeho kvalitou aj rýchlosťou opravy.

V prípade Xiaomi vysávača je fajn, že ak si ho kúpite z oficiálnej slovenskej distribúcie na webe mi-store.sk, tak máte niekoho, na koho sa môžete v prípade problémov obrátiť. To pri kúpe z Číny neplatí.

Faktom je, že ak by sme si teraz do nášho bytu kupovali jeden z dvojice testovaných robotických vysávačov, rozhodovanie by bolo pomerne náročné. Xiaomi Mi Robot Vacuum nás počas testovania presvedčil a vieme, že pre potreby nášho bytu sa hodí. iRobot Roomba 966 ponúka o trochu dokonalejšie vysávanie okolo hrán a stien, ktoré sme využili aj v našom byte a potom ďalšie pokročilé technológie, ktoré sme nevyužili.

Pri rozhodovaní sa by sme určite brali ohľad na cenu vysávača. Ceny v obchodoch hovoria v prospech lacnejšieho vysávača od Xiaomi, na druhej strane, Telekom zaradil Roombu 965 (je to ten istý model ako 966 len v inej farbe) do svojej vianočnej ponuky s veľmi lákavou dotáciou. Robotický vysávač od iRobot tak môžete aj pri nižších paušáloch získať za prakticky totožnú cenu, ako je cena modelu Xiaomi.

Rozhodne však robotický vysávač odporúčame. Je to užitočný pomocník, ktorý sa postará o čistotu vo vašom dome. Bežný vysávač úplne nenahradí, niektoré miesta budete musieť vysať vy sami, avšak v domácnosti budete mať určite čistejšie.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit