Väčšina z nás má sedavé zamestnanie, kde presedí viac ako osem hodín denne. Čiže celkovo v nej „presedíme“ viac ako tretinu svojho života. Vplýva to nielen na celkovú kvalitu ľudskej existencie, ale najmä na zdravotný stav. Preto je také dôležité vybrať si dôkladne vhodnú kancelársku stoličku.
Ak si niekto myslí, že vybrať si kancelársku stoličku je „hračka“, veľmi sa mýli. Na správnej stoličke by sa malo nielen pohodlne sedieť, ale mala by umožňovať pri sedení striedať viacero polôh a poskytovať telu pohyb. Len tak bude sedenie za počítačom prirodzené, organizmus bude uvoľnený a zredukujú sa typické prejavy sedavého zamestnania, ako sú napríklad bolesti svalov, kĺbov, chronické bolesti chrbtice a podobné zdravotné komplikácie, ktorými trpí populácia civilizovaného sveta. Tak ako si správne vybrať, na čom budeme v práci sedieť?
1 . Antidegeratívna stolička
Sedieť celý deň v práci v jednej polohe nie je pre telo prospešné. Ono si síce rokmi na túto polohu „zvykne“ a prispôsobí sa jej, ale čoskoro sa ohlásia aj nepríjemné zdravotné následky takéhoto dlhodobého sedenia. Organizmus sa postupne degeneruje už len tým, že sa sedí stále rovnako. Pri výbere kancelárskej stoličky preto platí jedna základná vec. „Správna kancelárska stolička na dlhodobé sedenie by mala spĺňať antidegeneratívny atribút. Pravidelná zmena polôh počas dlhotrvajúceho sedenia totiž predchádza a bojuje proti ochabnutiu svalstva, ktoré vzniká pri nekonečnom sedení v jednej polohe,“ objasňuje Vlado Zlatoš, Idea maker antidegeneratívnej stoličky neseda. Naše telo je stavané na pohyb, nie na sedenie.
2. Fit lopta nie je riešenie
Nie je to tak dávno, čo „kraľovala“ v kanceláriách namiesto plnohodnotných kancelárskych stoličiek fit lopta. Aj dnes ju ešte mnohí používajú ako rovnocennú alternatívu na sedenie za počítačom. Odborníci však jej celodenné používanie neodporúčajú. Dôvod je veľmi jednoduchý. Na fit lopte sa svaly nedokážu uvoľniť, má skôr opačný efekt. Pri sedení na nej sa zapájajú viaceré svaly, aby udržali vzpriamený chrbát. Na krátky čas a precvičenie je však fit lopta skvelým pomocníkom. V prípade dlhodobého sedenia sa odporúča zvoliť radšej tradičnú kancelársku stoličku, kde dochádza k uvoľneniu svalstva.
3. Čím viac polôh, tým lepšie
Jedna poloha pri sedení za počítačom telo doslova ničí. Doma môžete pri ňom ležať, polohy pri sedení často striedať alebo kedykoľvek od neho odbehnúť. V práci je táto sloboda menšia, stále však nemusíme byť vo väčšine firiem úplne formálni a aj neštandardne sedenie je akceptovateľné. „Pri výbere vhodnej kancelárskej stoličky preto myslite na to, aby vám umožňovala striedať polohy pri sedení,“ radí Vlado Zlatoš, Idea maker stoličky neseda. Každý predsa vie, že dať si nohy do tureckého sedu či oprieť sa pri práci nie o chrbát, ale o prednú časť tela, môže byť vítanou príjemnou zmenou. A správna a kvalitná kancelárska stolička by vám to mala umožňovať.
4. Najrôznejšie nastavenia
Ďalším znakom dobrej stoličky je možnosť maximálneho prispôsobenia sa vaším potrebám. Preto pri jej výbere nezabudnite ani na tento dôležitý fakt. Odporúča sa voliť stoličku s dostatočne veľkým sedadlom a ergonomickým operadlom. Samozrejmosťou by mala polohovateľnosť a viaceré možnosti nastavenia, či už výšky, hĺbky, nastavenie uhla operadla alebo opierok. Aj tu platí pravidlo, že stolička by vás nemala fixovať len v jednej rovine. Mala by vám zabezpečovať uvoľnenie svalstva v danej konkrétnej pozícii.
5. Zamestnanci si vyberú sami
Každý z nás je jedinečná osobnosť, vyhovuje mu pri práci niečo iné a dnes už mnohí zamestnávatelia umožňujú zamestnancom vybrať si pomôcky, vďaka ktorým sa budú v práci lepšie cítiť, a tak podávať aj lepšie a kvalitnejšie pracovné výsledky. Nemusí im totiž vyhovovať stolička automaticky pripravená pri nástupe do práce. Je dôležité spýtať sa ich vopred, aké pracovné prostredie preferujú a či by mali záujem o anatomickú alebo antidegeneratívnu kancelársku stoličku. Dobrý zamestnávateľ totiž vie, že investícia vynaložená na kvalitnú kancelársku stoličku, a tak následne do spokojnosti zamestnanca, sa mu zaručene vráti. Práceneschopnosť zamestnanca pri rôznych zdravotných komplikáciách, prípadne následná rehabilitácia ho budú stáť viac, ako len jedna kvalitná antidegeneratívna stolička, ktorá bude slúžiť firme niekoľko rokov.
Manažment sedenia v kanceláriách sa mení. Dnes je na trhu veľa stoličiek, ktoré prinášajú nesporné výhody pri sedení ako bežná kancelárska stolička. Pri jej výbere ale majte vždy na pamäti, že žiadna poloha na sedenie nie je vyslovene zlá. Pokiaľ v nej nesedíte príliš dlho. Taktiež žiadna poloha nie je vyslovene dobrá a nenechajte sa teda nútiť sedieť v jednej „správnej“ pozícii neustále.
www.neseda.com