Spoločnosť AMD predstavila procesory Carrizo koncom minulého roka. O nových jadrách Excavator vtedy veľa informácií neposkytla. Bližšie detaily odhaľuje až teraz. 

Nové mobilné APU „Carrizo“ dokážu spracovať o 5% viac inštrukcií za cyklus v porovnaní so svojim predchodcom. Potešia však o 40% nižšou spotrebou energie a to aj napriek tomu, že sú stále vyrábané pomocou 28 nm výrobného procesu. AMD sa dokonca podarilo zmenšiť rozmery čipu o 23%. Vďaka tomu má Carrizo o 29% viac tranzistorov ako Kaveri. Novinka ich má 3,1 miliardy.

Všetky tieto zmeny sa v praxi prejavujú na efektívnejšej spotrebe energie. Tá by sa mala pohybovať okolo 10 – 15 wattov v normálnej záťaži a pri zachovaní totožného, resp. o niečo lepšieho výkonu. Nové procesorové jadrá Excavator budú najskôr dostupné v spomenutej mobilnej verzii APU. Neskôr by sa mala na trh dostať verzia, ktorá ponúka väčší výkon pri zachovaní pôvodnej spotreby.

Zaujímavosťou procesorov Carrizo je však špecifikácia, ktorá umožňuje zdieľať pamäť medzi CPU a GPU. To v praxi znamená, že procesor dokáže niektoré inštrukcie spracovať efektívnejšie a teda aj rýchlejšie. Carrizo takúto funkciu ponúka ako prvý a má v sebe zabudovaný aj dedikovaný dekóder štandardu H.265 HEVC. Grafický čip okrem toho podporuje Mantle aj DirectX 12

Novinka by sa mala objaviť v počítačoch počas druhého štvrťroku tohto roka.

Jedna zo snímok, ktoré prezentujú nový procesor a jadro

Jedna zo snímok, ktoré prezentujú nový procesor a jadro

Zdroj: Engadget

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit