Vicepremiér Peter Pellegrini a slovenská delegácia tvorená ministrom dopravy a výstavby SR Árpádom Érsekom, poslancom NR SR Elemérom Jakabom, slovenskými podnikateľmi a akademikmi, ktorá včera vo večerných hodinách priletela do hlavného mesta  Maskat, začali oficiálny pracovný program podporou vedeckej a inovačnej spolupráce na pôde Univerzity Sultan Qaabos v Maskate.

Rokovanie prebehlo za prítomnosti ománskej princeznej Moni bint Fahad bin Mahmoud al-Said.

Slovenské univerzity a vysoké školy zaznamenali mnohé úspechy v rámci výskumu a vývoja a majú ambíciu dostať sa na zoznam odporúčaný Ministerstvom školstva Ománu.

„Zhodli sme sa spolu s predstaviteľmi univerzity aj s jej výsosťou princeznou, že je tu obrovský potenciál nielen na štandardnú výmenu študentov, tak ako to býva bežné, keď sa stretávame medzi európskymi štátmi, ale veľký potenciál tu existuje práve v spoločných výskumných projektoch. Ja som veľmi rád, že sú tu s nami tri slovenské univerzity, ktoré majú čo ponúknuť v rôznych oblastiach. Pôjde o výskumné projekty v oblasti nových technológií vŕtania a hlbinného prieskumu, čo je pre Omán dôležité a kde môže hrať významnú úlohu naša košická STU. Omán bude v najbližšej dobe robiť veľa v oblasti zdravotníctva, meniť prístup z bezplatného na platené formou poistenia, to čo je u nás bežné. A opäť tu poskytnú know how naše fakulty a naše spoločnosti, ktoré sú súčasťou delegácie,“ uviedol vicepremiér Pellegrini na koniec rokovaní na univerzite v Maskate.

Členmi slovenskej delegácie sú vysokí predstavitelia Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Košiciach a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.  Vicepremiér  Pellegrini je našim najvyššie postaveným predstaviteľom rokujúcim v Ománe v histórii vzájomných bilaterálnych vzťahov.

Návšteva sa uskutočňuje na pozvanie ománskej princeznej Moni bint Fahad bin Mahmoud al-Said, s ktorou počas prijatia na Slovensku v máji 2017 diskutoval P. Pellegrini o spolupráci v oblasti vysokých škôl a vedy. Vicepremiér vystúpi na rokovaní prvého slovensko-ománskeho podnikateľského fóra, ktoré otvára dvere podnikateľom na perspektívny ománsky trh, a otvorí nové sídlo Honorárneho konzulátu v Ománe, ktorý podporí rozvíjajúci sa cestovný ruch a bude v prípade potreby nápomocný našim občanom.