Kto by to bol povedal? Po nelichotivej minulosti Internetu Explorer a po nenaplnenom potenciáli pôvodnej verzie prehliadača Microsoft Edge prichádza Microsoft s programom na prezeranie webových stránok, ktorý si naozaj zaslúži pozornosť.

Vynovený prehliadač Microsoft Edge môžeme v jednoduchosti definovať ako Chrome od Microsoftu. Využíva totiž jadro Chromium, takže jeho základ je totožný s obľúbeným Google Chrome. Na rozdiel od neho je však Edge svižnejší, menej náročný na operačnú pamäť a efektívnejšie spotrebováva batériu vášho notebooku. A toto sú vlastnosti, kvôli ktorým si nový Edge zaslúži pozornosť.

Microsoft Edge s jadrom Chromium momentálne nie je predinštalovaný v systéme Windows 10 a je dostupný iba vo forme testovacej verzie. Prehliadač si môžete v prípade záujmu stiahnuť z oficiálneho webu www.microsoftedgeinsider.com. K dispozícii sú tri verzie – Canary je aktualizovaná denne, vývojárska Dev verzia dostáva aktualizácie každý týždeň a Beta verzia je vylepšovaná raz za 6 týždňov. Beta verziu používame v redakcii ako náš primárny webový prehliadač, a to na viacerých počítačoch. A na základe reálnych skúseností tvrdíme, že je vhodná na každodenné používanie.

Komu je nový Edge určený?

Nový Edge má potenciál osloviť dve skupiny používateľov. Tých, ktorí doteraz používali Google Chrome, avšak chceli by z nejakého dôvodu zmenu – či už je to snaha o obmedzenie používania Google služieb a produktov alebo kvôli nárokom na hardvér počítača.

Druhá skupina sú existujúci používatelia systémového prehliadača Edge, ktorým jeho nová verzia ponúka lepší a modernejší zážitok zo surfovania internetom. V prípade nového Edge sa už nebudú vyskytovať problémy so zlou optimalizáciou alebo s nie úplne správnym zobrazením stránky, čo sa mohlo v minulosti občasne stávať.

Aké funkcie ponúka?

Nový Microsoft Edge teda používame v beta verzii. Tá ponúka potrebný základ na pohodlné surfovanie, avšak neobsahuje úplne všetky funkcie, ktoré budú dostupné vo finálnej verzii. Takisto chýbajú niektoré vlastnosti pôvodnej verzie Edgu, ako je funkcia na odloženie kariet alebo zabudovaný zoznam odkazov. Nie je známe, či budú tieto funkcie dostupné vo finálnej verzii nového Edgu alebo ich Microsoft nadobro odstráni.

Z praktického hľadiska však poteší, že už testovacie verzie Microsoft Edge umožňujú synchronizáciu dát medzi počítačmi a tiež aj mobilnými aplikáciami pre Android a iOS. Môžete si tak synchronizovať heslá alebo obľúbené položky. V testovacích verziách tiež funguje priame otvorenie odkazu, ktorý si pošlete z mobilnej aplikácie.

Nový Edge ponúkne vo finálnej verzii lepšiu ochranu súkromia, režim kompatibility pre Internet Explorer a funkciu Kolekcie

Vynovený Edge bude ponúkať niekoľko funkcií, ktoré môžu zaujať určitú skupinu používateľov. Pre podniky bude atraktívny režim kompatibility, ktorý umožní prehliadať webové stránky, ako keby ste ich otvorili v starom Exploreri.

Pre domácich používateľov asi nebude mať táto funkcia veľké využitie, avšak množstvo podnikov využíva interné webové stránky alebo aplikácie, ktoré sú vytvorené pre Internet Explorer. A keďže ich neaktualizujú, v podnikových počítačoch musia mať nainštalovaný Explorer iba na tento účel. Režim kompatibility tento problém odstráni.

Edge tiež dostane funkciu Kolekcie. Do kolekcií si môžete ukladať texty, obrázky alebo celé webové stránky, ktoré súvisia s určitou témou. Kolekcie následne môžete exportovať do Excelu alebo Wordu. Export do Excelu využijete v prípade, že si do kolekcie budete ukladať odkazy na obľúbené produkty v rôznych webových obchodoch. Do Excelu sa vyexportujú s informáciou o cene, hodnotení a s priamym odkazom na daný produkt.

Microsoft tiež v prípade nového Edge vylepšuje súkromie používateľa. K dispozícii budú nadštandardné nastavenia, ktoré vám umožnia prispôsobiť si to, ako veľmi má prehliadač blokovať objekty, ktoré môžu sledovať vašu činnosť na internete.

Verdikt

Vynovený Microsoft Edge stojí za vyskúšanie už dnes. Neponúka zatiaľ veľa extra funkcií, avšak ide o prehliadač, ktorý je výborne funkčný a svižný aj na pomalších počítačoch. V niektorej z budúcich veľkých aktualizácií systému Windows 10 prirodzene nahradí predinštalovanú pôvodnú verziu prehliadača Edge.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit