Televízory Sony sa v priebehu uplynulých šesťdesiatich rokov poriadne zmenili. Z objemných televízorov TV8-301 s čiernobielou obrazovkou sa vyvinuli špičkové inovatívne ultra tenké televízory radu BRAVIA A1 OLED, ktoré dokážu vydávať zvuk priamo displejom.
Jediné čo sa nemení je, že spoločnosť Sony vytvára výrobky, ktoré využívajú najnovšie technológie, a zároveň uspokojujú potreby zákazníkov. BRAVIA nie je len sériou obyčajných televízorov, ale vďaka svojmu unikátnemu dizajnu s jedinečnou kvalitou zvuku a obrazu je taktiež vynikajúcim doplnkom obývacej izby. V tomto krátkom prehľade dejín budeme cestovať časom a pozrieme sa na to, ako Sony dokázalo premeniť naše životy a stať sa jedným z najinovatívnejších a najdôležitejších hráčov na trhu so spotrebnou elektronikou a stať sa pri tom všeobecne známym pojmom.
Zrodenie televízorov BRAVIA
Aby sme naplno pochopili to, čo BRAVIA znamená, musíme sa vrátiť v čase o 60 rokov späť do doby, keď spoločnosť Sony predstavila prvý prenosný tranzistorový televízor na priame sledovanie, TV8-301.
Avšak skutočný prielom priniesol v roku 1968 prvý z exkluzívneho radu farebných televízorov Trinitron, KV-1310. O rok neskôr, 20. júla 1969, si naladilo 500 miliónov divákov svoje televízory, aby mohli naživo sledovať Neila Armstronga pri jeho prechádzke po Mesiaci. Od tej doby sa o tomto momente hovorí ako o jednej z najväčších udalostí, ktoré boli naživo televízne prenášané.
Spoločnosť Sony v nasledujúcich rokoch naďalej pokračovala v neustálom zdokonaľovaní technológií. Až v roku 1997, ktorý sa stal ďalším historickým míľnikom, predstavila sériu televízorov WEGA s vysokým rozlíšením KW-32HDF9 (názov LCD WEGA sa až do roku 2005 používal pre LCD televízory). Vybavila ich obrazovkami FD Trinitron, ktoré mali v tej dobe náskok niekoľko svetelných rokov pred ostatnými obrazovkami.
V roku 2005 debutovala celosvetovo preslávená séria televízorov BRAVIA, ktorej názov sa skladá z počiatočných písmen anglického pomenovania „Best Resolution Audio Visual Integrated Architecture“. Tato séria položila svojim prvým modelom s full HD rozlíšením, KDL-46X1000, vybaveným špeciálnym systémom zadného podsvietenia, základy modernej domácej zábavy. Od tohto okamihu v roku 2005 nesú všetky televízory Sony s plochým LCD monitorom a vysokým rozlíšením logo BRAVIA.
„Video Killed the Radio Star“
Ponúkame niekoľko údajov, ktoré ilustrujú, ako sa moderná spoločnosť prispôsobila rýchlemu rozvoju televíznej technológie: Ešte v 70. rokoch nebolo 31% priemerných britských domácností vybavených chladničkou a 10% nemalo toaletu či kúpeľňu vo vnútri bytu, ale 91% domácností už vlastnilo televízor. Rok 1980 sa vyznačoval rýchlym rozšírením satelitnej a káblovej televízie, ktorá ponúkala množstvo špecializovaných programov, ako napr. MTV. Je iróniou, že prvým hudobným videoklipom, ktorý televízia MTV odvysielala, bol hit “Video Killed the Radio Star”, v preklade „Video zabilo hviezdu rádia“, hudobnej skupiny The Buggles.
Spoločnosť Sony si udržala svoju dynamiku aj v priebehu 90. rokov, keď v roku 1996 vytvorila prvý televízor s horizontálne i vertikálne plochou obrazovkou. V tej dobe už bolo na celom svete v prevádzke viac ako pol miliardy televízorov. O dva roky neskôr sa komerčne presadila technológia DVD pre širokú verejnosť. Prvé celovečerné filmy na DVD vyšli v Japonsku 20. decembra (tituly The Assassin, Blade Runner, Eraser a The Fugitive).
Moderná éra smart televízorov
Televízory ušli dlhú cestu od svojho prvotného zrodenia v 19. storočí, keď vedci po prvý raz odhalili spôsob, ako prenášať obraz a zvuk. V roku 1926 sa Johnovi Logie Bairdovi podaril prvý prenos obrazu ľudskej tváre v pohybe prostredníctvom rádiového signálu. V tomto okamihu sa zrodil fenomén, ktorý dnes nazývame „televízia“.
Prvý film s titulom „Making a Living“ vznikol roku 1914 a predstavil sa v ňom Charlie Chaplin, korunovaný kráľ nemého filmu. Sotva mohol v tej dobe tušiť, že o 100 rokov neskôr budú moderné televízory schopné nielen realistického zobrazenia farieb, ale že budú taktiež schopné vydávať trojdimenzionálny priestorový zvuk a zabezpečia, aby mali diváci pocit, že sú súčasťou deja.
V roku 2014 ovládla trh 4K technológia, ktorá ponúka minimálne horizontálne rozlíšenie obrazovky 3 840 pixelov. Špičková technológia HDR (High Dynamic Range, vysoký dynamický rozsah) zdokonaľujúca obraz, ktorý umožňuje televízorom reprodukovať jas porovnateľný s jasom vnímaným ľudským zrakom, bola predstavená v roku 2016. Tieto technológie v kombinácii s unikátnou funkciou Sony Motionflow,™ zdokonaľujúce zobrazenie pohybu, umožňujú vychutnať si rýchly pohyb športových prenosov alebo veľkolepé akčné scény s ostrou, prirodzenou a realistickou kvalitou obrazu.
Spoločnosť Sony predstavila v máji 2015 svoju prvú sériu modelov Android TV BRAVIA, ktoré užívateľovi umožňujú jednoduchý prístup k obsahu prostredníctvom služieb YouTube, Netflix či inštaláciou aplikácií a sťahovaniu hier z Google Play Store.
Od tranzistora k OLED
V roku 2007 predstavila spoločnosť Sony prvý OLED (organic light-emitting diode) televízor na svete, model XEL-1, ktorý bol v dobe, keď sa vyrábal so svojimi 3mm najtenším existujúcim televízorom. V poslednom desaťročí spoločnosť Sony neopustila úplne technológiu LED, ale začala zároveň zdokonaľovať technológiu OLED. V roku 2017 predstavila spoločnosť Sony na každoročnom veľtrhu CES v Las Vegas celkom novú sériu A1.
Unikátna technológia Acoustic Surface™ umožňuje divákom vychutnávať si výnimočnú kvalitu zvuku bez reproduktorov, pretože zvuk vychádza priamo z obrazovky. Vstavaný procesor 4K HDR X1™ Extreme zároveň zabezpečuje hlboké odtiene čiernej a jasné prirodzené farby s výnimočným a nevídaným kontrastom. Kompaktný dizajn série A1 umožňuje skryť všetky nadbytočné káble, takže vzbudzuje zdanie, ako by sa vznášal a zanecháva pritom dojem z dokonalého obrazu. Vďaka týmto špičkovým technológiám opäť ukázala spoločnosť Sony, prečo je jedným z popredných výrobcov televíznej technológie na svete.
V priebehu uplynulých rokov dokázala spoločnosť Sony revolučným spôsobom premeniť domácu zábavu a vďaka svojím špičkovým výrobkom získala v priebehu 21. storočia mnoho ďalších prvenstiev a uznaní.