Westech DD Logo

Prinášame aktuálne novinky z konferencie WESTech Dealers Day 2015. Medzi firmami, ktoré priniesli svoje novinky, je aj Western Digital.

wdfWDPurple

Western Digital ako hlavný výrobca pevných diskov prináša niekoľko noviniek. Medzi nimi aj novú sériu pevných diskov s názvom WD Purple. Používatelia si už na členenie diskov podľa názvov farieb vcelku zvykli a dá sa v nich dobre orientovať. Sú to disky vhodné do sledovacích systémov, kde je vyžadovaný vysoký výkon zápisu. Predstavte si, že do serverového riešenia napojeného na 32 sledovacích kamier použijete obyčajný desktopový disk. V čase, keď potrebujete okamžite zaznamenať sériu snímok z niekoľkých kamier môže nastať situácia vo výpadku zápisu z niekoľkých z nich. A tak prídete pokojne aj o kritických 10 sekúnd záznamu.

Na tieto disky je uplatňovaná 3-ročná záruka a sú navrhnuté tak, aby pracovali v režime 24/7 pri zápise v HD kvalite. Kvalita vyhotovenia je vyššia tak, ako aj náročné testovanie. Pointou a hlavným rozdielom oproti iným tzv. mainstreamovým diskom je kvalita vyhotovenia. Pro bežných diskov a takomto použití nastane rýchla degradácia hlavičiek. Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch bude záznam horší a horší a zníži sa spoľahlivosť zápisu.

Disk je na trhu dostupný v šiestich kapacitách od 1 ÷ 6 TB s inteligentným riadením otáčok a podporou SATA 6 Gb/s. Zatiaľ vo vyhotovení veľkosti 3,5“.

DSCN2089

Ďalšie „surveilance“ a datacenter disky

REplus
wdfSE
Pevné disky WD Re+ a WD Se

Okrem toho je tu aj vylepšená séria diskov a názvom WD Se. Rozdiel oproti hlavnému Purple disku je podpora zápisu zo 64 kamier a používa firmvér z Enterprise série diskov. Rozdielom je aj 5-ročná záruka. Tu sú kapacity od 1÷ 4 TB.

Treťou verziou je rada WD Re. Toto je séria s kapacitami od 250 GB ÷ 4 TB a sú určené pre neobmedzený počet kamier a kritické aplikácie a nasadenie.

WD Ae disky sa bežne nepredávajú. Sú totiž určené pre datacentrá, kde je dôraz na enormný tok dát a kupujú sa po paletách. Novinkami sú aj disky Re a Re+. Prihliada sa na veľký výkon a nízku spotrebu.

NAS disky majú budúcnosť

wdfMyCloud

Slávny a skutočne neopozeraný dizajn model MyBook diskov pozná každý. Ako knihu ich aj výrobca prezentuje, neraz na fotografiách týchto externých diskov v polici medzi knihami. Zaujímavé je aj šrafovanie vo forme Morseovej abecedy, ktoré po rozlúštení dáva zmysel. Ak máte niektorý z takýchto diskov doma, skúste si prečítať, čo je na šasi diskov napísané. Jeden čas WD usporiadal aj súťaž pre tých, ktorí sa chcú trochu zabaviť čítaním tejto abecedy.

Okrem MyBook diskov má výrobca v ponuke aj disky zvané MyCloud. Tie obsahujú sieťový konektor a poslúžia ako domáci NAS.

NAS je jedeným z najrýchlejšie rastúcim segmentom v tejto oblasti na trhu a najbližších 5 rokov bude výrazne narastať. Tento typ úložiska sa stáva populárnym najmä pre rastúci počet zariadení, na ktorých má používateľ uložené dáta. Jednak sú to bežné externé disky s USB pripojením a potom stolné počítače a notebooky. Takto vzniká niekoľko „úložísk“ dát a používatelia si postupne obľubujú domáce úložisko vhodné na ukladanie dát na jednom mieste, zdieľanie dát a využívanie ďalších výhod spojených s NASom.

 

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.