Xiaomi 15 Ultra je v predaji na Slovensku. Je to kvalitný fotomobil, ktorý potvrdzuje moju teóriu, každá nepárna generácia vlajkových lodí sa vyplatí.
Xiaomi 15 Ultra je aktuálne tým najlepším, čo má čínsky výrobca elektroniky v portfóliu smartfónov. Tento model bol predstavený začiatkom marca a už pri predstavení výrobca prezentoval, že najnovšia Ultra je vybavená tými najpokročilejšími technológiami. Najväčší dôraz však dával na fotoaparát, čo sme si overili aj v našom testovaní. Už na začiatok ale musím povedať, že tohtoročný model prešiel výrazným vylepšením oproti minuloročnému Xiaomi 14 Ultra.
Cena tohto telefónu je ale vysoká a Xiaomi ju muselo odôvodniť prémiovou výbavou. Ako teda dopadol Xiaomi 15 Ultra v našom testovaní vám prezradím v tejto recenzii. Recenzia je dostupná aj vo verzii videa, v ktorej sa môžete pozrieť aj na ukážky videa natočené modelom Xiaomi 15 Ultra.
Balenie a konštrukcia telefónu
Xiaomi 15 Ultra prichádza vo väčšom balení, no nabíjací adaptér v ňom neočakávajte. Je to však veľký telefón, ktorý si vyžaduje viac priestoru nielen v balení, no aj vo vašom vrecku či kabelke. Kompletné balenie modelu pozostáva zo samotného smartfónu, kábla na nabíjanie, nástroja na vytiahnutie slotu na SIM a tiež transparentného plastového krytu. Originálny kryt k telefónu teda nie je silikónový ako je to v prípade bežných telefónov. Xiaomi je pyšné na dizajn modelu Xiaomi 15 Ultra a chce ho ukázať. A dobre spravili.
Ja som telefón testovala vo farbe Silver Chrome, teda ikonickej farbe inšpirovanej dizajnom Leica fotoaparátov. Skutočne mi telefón pripomína klasické fotoaparáty a kombinácia striebornej a čiernej mu naozaj svedčí. Strieborná časť je pritom kovová rovnako ako rámček, čierna časť je z kože. Kovové prevedenie je skvelým krokom, vďaka nemu telefón pôsobí pevne a odolne. Pri väčšom zahriatí, ktoré som zaevidovala pri náročnejšom benchmarku, bolo ale kovové telo telefónu nepríjemné na dotyk. Okrem prevedenia Silver Chrome je model dostupný aj v bielej a čiernej farbe.

Xiaomi 15 Ultra je veľký telefón, jeho rozmery sú 161,3 x 75,3 x 9,4 mm. Na prácu v jednej ruke to telefón určite nie je, na to by ste museli mať naozaj veľké ruky. Dobre sa s ním ale pracuje celkovo, neprekážala mi ani hmotnosť približne 230 gramov. Musím ale poznamenať, že väčší ostrovček na fotoaparát na zadnej strane nie je moje obľúbené riešenie v telefónoch. Jeho umiestnenie spôsobuje, že mám neustále cez tento ostrovček položené prsty. Tým pádom si ho pokryjem odtlačkami prstov a v konečnom dôsledku fotoaparát pred fotením vždy čistím.
Ako som už spomenula, 15 Ultra je pevný telefón. Nielen ale na pohľad, keďže ho chráni nová generácia Xiaomi Shield Glass 2.0 na displeji. Odolnosť telefónu je aj na úrovni IP68, čo je už štandardom v prémiových telefónoch a nič iné by som ani nečakala.
Displej je mierne zakrivený, pracuje sa s ním dobre
Tak ako v prípade predchádzajúcej generácie modelu Ultra, aj Xiaomi 15 Ultra má mierne zakrivený displej po všetkých štyroch stranách. Toto riešenie je elegantné, dobre to vyzerá na pohľad a zároveň je to funkčné. Od úplne zakrivených displejov už Xiaomi v sérii prémiových telefónov upustilo a ponúka ich v nižšej cenovej kategórii, napríklad v modeloch Redmi Note 14 Pro+ 5G alebo POCO X7.
Veľkosť uhlopriečky displeja je 6,73 palca a ide o jasný LTPO AMOLED displej. Vďaka technológii LTPO displej dokáže upravovať obnovovaciu frekvenciu medzi 1 Hz a 120 Hz. Maximálny jas displeja je 3200 nitov a ako som už spomenula, je naozaj jasný. Dobre sa s ním pracuje aj na priamom svetle, je vidno, ako si to telefón dokáže naozaj upraviť. Displej podporuje aj HDR10+ a Dolby Vision.

V displeji ďalej nájdete aj spoľahlivý ultrasonický snímač odtlačkov prstov. Tento snímač už som chválila aj v mojej recenzii modelu Xiaomi 15, teda základnej verzie telefónu a stojím si za tým. Toto riešenie je oveľa lepšie ako optické snímače, ktoré boli v starších verziách telefónov. Je spoľahlivejšie, rýchlejšie a som rada, že v kategórii prémiových telefónov je toto novým štandardom.
Android 15 v kombinácii s HyperOS 2 aj HyperAI
Predpokladám, že v prípade Xiaomi 15 Ultra nikto nečakal nič iné, než že príde na trh s najnovším operačným systémom. Ide o Android 15, ktorý dopĺňa nadstavba Xiaomi HyperOS 2. Vďaka tejto kombinácii, ktorá je naozaj príjemná, je telefón plynulý a doplnený o najnovšie funkcie aj v oblasti umelej inteligencie. Klasicky teda už v telefóne nájdete balík funkcií AI od Xiaomi, ktorý ponúka funkcie AI v službách ako sú poznámky, telefón či galéria. Pochváliť musím najmä možnosť rozšírenia fotiek v galérii, ktorá je naozaj obdivuhodná. Snímky, aj keď sú dopočítané umelou inteligenciou, vyzerajú dobre a nepovedala by som, že na nich AI mala svoj podiel.

Okrem AI v prekladači a poznámkach na generovanie textu má telefón predinštalovanú aj aplikáciu Gemini a podporuje Circle to Search. Táto funkcia je mojou obľúbenou AI funkciou v telefónoch, skutočne som si na ňu zvykla.
V systéme nenájdete reklamy, ktoré sú typické pre telefóny s nižšou cenou. Xiaomi sa skutočne snaží, aby modely vyššej kategórie boli príjemnejšie na používanie, preto som na reklamy pri používaní nenarazila. Musím ale povedať, že to nie je záruka toho, že sa to niekomu nestane, popri mojom testovaní ani pri cielenom hľadaní reklám v systémových aplikáciách som ale túto nepríjemnosť nenašla.
Výkon v podaní Snapdragon 8 Elite
Tak ako základný model, aj Xiaomi 15 Ultra prichádza s najvýkonnejším čipsetom pre telefóny od spoločnosti Qualcomm. Je to Snapdragon 8 Elite, ktorý telefónu dodáva výkon aj na náročnejšie úkony. V tomto smere, teda v oblasti výkonu, vidím výraznejší pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, ktorá sa mi prehriala pri benchmarkoch a nedokončila ich.
Xiaomi 15 Ultra je viac všestranná vlajková loď a výkonu má na rozdávanie. Nemala som teda problém ani s hraním náročnejších hier, prácou s viacerými aplikáciami súčasne a dobre si poradil aj s benchmarkom. Musím ale povedať, že pri benchmarku 3DMark sa mi výraznejšie zahrial a pre istotu som ho nechala potom nejaký čas oddychovať.







Nová generácia modelu Ultra má úložisko UFS 4.1, čo z neho taktiež robí svižný model. Na Slovensku je dostupný len v jednej pamäťovej konfigurácii, teda so 16 GB RAM a 512 GB úložiskom. Rozšírenie úložiska o microSD kartu telefón neponúka. Nie je to však problém, takáto kapacita úložiska postačí aj na kvalitnejšie snímky a nejaké to video v 8K kvalite, ktoré telefón ponúka. V prípade potreby je možné súbory ukladať na cloudové úložisko.
Fotoaparát je hlavnou hviezdou telefónu
Minulý rok som popri testovaní modelu Xiaomi 14 Ultra mala pocit, že ani fotoaparát by ma nedonútil zaplatiť za telefón približne 1500 eur. Tento pocit síce nemám ani tento rok, je to na telefón naozaj veľa. Ale fotoaparát je výrazne lepší, vďačíme za to aj 200 Mpx periskopickému teleobjektívu. Hlavný snímač má 50 Mpx a veľkosť 1″, dopĺňa ho 50 Mpx ultraširokouhlý, 50 Mpx teleobjektív a tiež spomínaný 200 Mpx periskopický teleobjektív. Selfie fotoaparát má 32 Mpx. Táto zostava fotoaparátov si vyžaduje určitý priestor v telefóne, preto ten veľký ostrovček na fotoaparát.
Hlavný snímač je pochopiteľne ten, ktorý v telefóne využijete najviac. O optiku v telefóne sa opäť postarala nemecká Leica, vďaka čomu je možné využiť aj režimy Leica Vibrant a Leica Authentic, nechýbajú ani filtre Leica a Leica portrétový režim. Pri hlavnom fotoaparáte rada skúšam tieto filtre a režimy, pričom farby sú vyvážené podľa toho, aký režim použijete. Najčastejšie ale vsádzam práve na Leica Vibrant.

Oceňujem farebné vyváženie fotoaparátu a určite aj dobré kontrasty a prácu so svetlom. Nezdalo sa mi, že by telefón nejakú scénu nezvládol, nie teda počas dňa. V noci to bolo už trochu komplikovanejšie, keďže telefón má novú aplikáciu fotoaparátu. Tá je viac intuitívna a jednoduchšia na ovládanie, celkovo sa mi páči. Má ale jeden háčik, nočný režim je už súčasťou video a foto režimu, nedá sa zapnúť samostatne. Mám dojem, že práve z tohto dôvodu je uzávierka v noci o niečo pomalšia a snímky sa mi občas nepodarilo v noci zachytiť tak ostro, ako by som chcela. Chce to ale trochu cviku.
Ultraširokouhlý snímač fotil o niečo pestrejšie farby ako to má v iných telefónoch vo zvyku a musím povedať, že možno o niečo lepšie ako v základom Xiaomi 15. Potešili ma ale teleobjektívy, ktoré zachytávajú aj tie najmenšie detaily na fotke. 50 Mpx teleobjektív fotí snímky do 3x priblíženia, 200 Mpx teleobjektív zasa pri 4,3x priblížení. Ide o optický zoom. Celkovo ale model dokáže fotiť až do 120x priblíženia a má aj režim na fotenie mesiaca. Pri 120x priblížení neočakávajte zázraky, pekne ale telefón dokáže dopočítať, o aký objekt má ísť.

Pozdáva sa mi aj portrétový režim a selfie fotoaparát. Pri portrétovom režime preferujem režim Leica, osoby z fotky viac vystúpia a farby sú mierne chladnejšie. Zaostrenie je presné a rozmazané časti sú tam, kde majú byť. Selfie fotoaparát sa zameriava na detaily tváre, odporúčam nevyužívať efekty pre skrášlenie tváre. Snímky sú aj bez nich ostré a tvár je prirodzená. Opäť sa tento rok teda stretáme s telefónom, ktorý je na selfie snímky expertom.
Video telefón podporuje maximálne v 8K kvalite pri 30 fps, selfie video v 4K pri 60 fps. Aj selfie fotoaparátom teda vytvoríte pekné video, nielen hlavným fotoaparátom. Xiaomi 15 Ultra má aj dvojicu kvalitných reproduktorov, ktoré vám doplnia zážitok zo sledovania takéhoto videa.
Nižšie nájdete výber snímok, ktoré som nafotila pomocou modelu Xiaomi 15 Ultra a na účely webu sú komprimované. Ak by vás ale snímky zaujímali v plnom rozlíšení, pozrieť sa na ne môžete na úložisku Google Disk.




















Dlhá výdrž batérie, rýchle 90 W nabíjanie
Xiaomi 15 Ultra má aj veľkú batériu, ktorá skvele dopĺňa vysoký výkon a profesionálne fotoaparáty. Kapacita batérie je 5410 mAh, čo je síce menej ako v prípade čínskej verzie, no dôvody pre zníženie kapacity boli podstatné. Aby si Xiaomi udržalo rovnakú cenu telefónu ako v prípade minuloročného modelu 14 Ultra, tak musel znížiť kapacitu zo 6000 mAh na vyššie spomenutú hodnotu.
Pri bežnom používaní 5410 mAh stačí, určite by som telefón nenazvala jednodňovým. Ak by ste ho bežne používali na volanie, správy, sociálne siete a nejaké to video na YouTube, pravdepodobne by ste z neho dostali aj dva dni ako ja. Pri náročnejšom používaní by ste ale aj takúto batériu dokázali vybiť za jeden deň, ak by ste sa teda snažili.

Nabíjanie telefón podporuje pri 90 W, od 120 W nabíjania už Xiaomi ustúpilo. Dôvodom sú rozmery zariadenia. Práve preto je podpora 90 W nabíjania doplnená o podporu 80 W bezdrôtového nabíjania, čo je podľa mňa ideálnou kombináciou. Nabíjanie je rýchle a efektívne pracuje najmä vtedy, keď potrebujete batériu rýchlo nabiť napríklad pred odchodom do práce. Adaptér k telefónu odporúčam kúpiť od Xiaomi 120 W, ak náhodou nemáte doma adaptér na rýchlonabíjanie z predchádzajúceho telefónu. Týmto adaptérom dosiahnete maximálny výkon nabíjania.
Pre koho je Xiaomi 15 Ultra určený?
Ako som už spomenula, telefón za 1499 eur určite nie je pre mňa, je to jednoducho vysoká cena. Ak by som ale tento telefón mala k dispozícii na dlhší čas, veľmi rýchlo by som si naň zvykla, je to kvalitný telefón so skvelým fotoaparátom. Tento telefón sa oplatí najmä používateľom, ktorí často a radi fotia, dokáže na cestách nahradiť aj kvalitný fotoaparát, ktorý so sebou nemusíte nosiť keď budete cestovať. Vyzdvihla by som aj podporu rýchleho nabíjania a kvalitnú konštrukciu, prevedenie Silver Chrome si ma jednoducho získalo.
Alternatívou ale stále zostáva Xiaomi 15, ktorý je do konca marca v predaji za cenu od 799 eur, neskôr stúpne na 899 eur. Stále je to kvalitný telefón, o niečo kompaktnejší a orientovaný na kvalitnú fotografiu. Možno len nie tak, ako Xiaomi 15 Ultra, ku ktorému môžete získať aj fotografické príslušenstvo. Na záver spomeniem, že tohtoročná Ultra sa vydarila. Ak od telefónu chcete kvalitný fotoaparát a vyžadujete aj vysoký výkon, tak Xiaomi 15 Ultra je pre vás ten správny telefón.
Cena: 1499 eur
Zapožičal: Xiaomi Slovensko








Prečítajte si aj: