Xiaomi 15 je horúcou novinkou na trhu s vlajkovými loďami. Tento rok vsadil na výrazné vylepšenia, je to ale aj o detailoch. Poteší aj cenou, ktorá sa nezvyšovala.
Ďalší rok ubehol a nové predstavenie vlajkovej lode od Xiaomi je za nami. V tohtoročnej sérii sa na globálnom trhu objavili dva modely rovnako ako aj minulý rok. Základný Xiaomi 15 sme pritom mali možnosť vyskúšať už pred predstavením a ja som s ním strávila niekoľko týždňov. Musím priznať, že značke Xiaomi dlhodobo fandím, no pri tohtoročnej vlajkovej lodi sa výrobca vyznamenal. Moje týždne so Xiaomi 15 boli plné nadšenia. Vylepšenia totiž boli na tom správnom mieste.
Xiaomi 15 prichádza na Slovensko v troch farebných prevedeniach. Ja som telefón testovala v bledozelenej, no v predaji je aj v klasickej čiernej a bielej farbe. Zelenú som si ale okamžite obľúbila, pôsobí sviežo a zároveň elegantne. Jemným dizajnom som sa ale nenechala zmiasť, keďže tento telefón je pevnejší a odolnejší v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. Ako teda vyzeralo moje testovanie telefónu?
Balenie bez adaptéra, konštrukcia je pevnejšia
Rovnako ako pri sérii Xiaomi 14T, resp. aj Redmi Note 14, v balení Xiaomi 15 nenájdete adaptér nabíjania. Aj keď tam táto súčasť chýba, tak v balení nájdete nabíjací kábel, čierny kryt na telefón a tiež aj nástroj na vytiahnutie karty SIM. Telefón podporuje dve karty nanoSIM a nechýba mu ani podpora pre eSIM. Súčasne je ale možné využívať len dve karty SIM. Súčasťou balenia telefónu je aj fólia na displej, ktorá je už nalepená. Osobne tento prvok oceňujem, keďže si s fóliou na displeji viem vystačiť. A nemusím teda riešiť inú ochranu displeja okamžite po jeho kúpe.

Konštrukciou je tohtoročný model o niečo prepracovanejší v porovnaní so Xiaomi 14. Rozpoznáte ho už na prvý pohľad, lebo blesk fotoaparátu sa presunul do tela telefónu, nie je teda v module fotoaparátu. Toto je zmena, ktorú ocenia najmä nadšenci do fotenia, keďže si na fotoaparát môžu nalepiť ochranné sklo. Pri použití blesku však už toto sklo nebude brániť ničomu, keďže blesk je presunutý na iné miesto.
Zadná strana telefónu je sklenená, rámčeky sú kovové. Nová generácia má rámčeky masívnejšie, mierne mi pripomínajú Google Pixel 9 a jeho rámčeky. Tento dizajnový prvok sa mi neskutočne páči a v porovnaní so Xiaomi 14 ide o pozitívnu zmenu. Sklenená zadná strana smartfónu je matná, nezachytávajú sa na nej teda odtlačky prstov. Toto je ďalšou zmenou v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. O ochranu telefónu sa stará aj krytie IP68, vďaka čomu je telefón odolný voči vode a prachu.

Displej Xiaomi 15 má tenšie rámčeky
Rozmery Xiaomi 15 sú o niečo menšie ako v prípade predchádzajúcej generácie. Je to práve tým, že rámčeky okolo displeja sú tenšie, displej teda pokrýva väčšiu plochu. Veľkosť jeho uhlopriečky je 6,36″, je to teda kompaktný telefón. Dobre sa používa aj v jednej ruke. LTPO OLED panel podporuje obnovovaciu frekvenciu až do 120 Hz, no práve vďaka technológii LTPO sa v niektorých prípadoch môže znížiť frekvencia na 1 Hz, čím šetrí batériu. Telefón podporuje aj Dolby Vision a HDR10+.

Maximálny jas displeja je 3200 nitov. Musím povedať, že displej je skutočne jasný a nie je problém pracovať s ním aj na priamom slnku. Teší ma aj množstvo farieb displeja, ktorý je jednoducho prirodzený a dobre sa s ním pracuje. V kombinácii s výkonom a systémom HyperOS 2 je displej plynulý a aspoň mne je príjemné, keď sú animácie a prechody medzi aplikáciami či scrollovanie na displeji bez akéhokoľvek zdržania či záseku.
Rozlíšenie displeja je 1200 x 2670 pixelov. O jeho ochranu sa stará Xiaomi Shield Glass. Aj keď je na displeji nalepená ochranná fólia, tak aj samotný displej má ochranu pred poškodením. Ak by ste teda telefón používali aj bez ochrany, s nejakými škrabancami by si mal poradiť.

V displeji nájdete aj spoľahlivú čítačku odtlačkov prstov. Tá je tentokrát ultrasonická, nie optická. Znamená to, že pri odomykaní telefónu už prst neosvetľuje svetlo. Tento spôsob je bezpečnejší a taktiež efektívnejší na odomykanie. Mám pocit, že ultrasonické snímače postupne začínajú byť štandardom vo vlajkových lodiach a na túto vlnu nabehlo aj Xiaomi. Táto čítačka je umiestnená o niečo vyššie v displeji v porovnaní s predchádzajúcim modelom, na pozíciu si ale rýchlo zvyknete.
Xiaomi HyperOS 2 v hlavnej úlohe
Operačný systém v Xiaomi 15 je ten najnovší, aký výrobca mohol nasadiť. Xiaomi HyperOS 2 už dobre poznáme z iných telefónov, do prvých modelov začal prichádzať koncom minulého roka. Táto úprava Androidu je typická pre modely Xiaomi, Redmi a POCO, pričom v roku 2023 nahradila pôvodnú nadstavbu MIUI. Ja osobne mám HyperOS ako nadstavbu rada, pričom aj v tomto telefóne prináša do Androidu funkcie, ktoré samotný systém nemá. Aj vďaka HyperOS 2 je telefón svižný. Systém Android je v telefóne vo verzii 15, pričom bezpečnostná záplata je za november 2024. Verím ale, že chvíľku po predstavení do telefónov príde aktualizácia, ktorá prinesie novšiu bezpečnostnú záplatu.

Súčasťou telefónu sú aj funkcie umelej inteligencie. V kategórii vlajkových lodí ide o akúsi samozrejmosť, najmä pri Xiaomi. V Xiaomi 15 totiž nájdete funkcie AI v slovenčine, pričom využiť ju môžete na opravu textov, sumarizáciu, no aj preklady v hovoroch. Ide pritom o tie isté funkcie, ktoré nájdete v telefónoch série Xiaomi 14T. AI si navyše užijete aj pri úprave obrázkov či už pri odstraňovaní objektov, rozširovaní fotografií a podobne.
Okrem toho som v telefóne našla aj predinštalovanú aplikáciu Gemini spolu s funkciou Circle to Search. Musím povedať, že Circle to Search je návyková vec a neviem si predstaviť už používať telefón, ktorý by túto funkciu neponúkal. Ak ste na tom podobne alebo chcete Circle to Search vyskúšať, tak Xiaomi 15 túto možnosť má.
Telefón má výkonu na rozdávanie
Xiaomi 15 nie je len elegantný telefón. V zariadení, ktoré sa tvári, že je skôr určené na fotenie, sa skrýva výkonný Snapdragon 8 Elite od Qualcommu. Vďaka tomuto čipsetu je telefón jedným z najvýkonnejších na trhu. Počas môjho používania som sa nestretla s tým, že by mi výkon nestačil, a to ani keď som hrala hry či používala niekoľko aplikácií súčasne. Dôkazom sú aj benchmarky, v ktorých sa telefónu darilo skutočne dobre.





Počas benchmarku AnTuTu sa mi pritom telefón nepríjemne zahrial. Jeho teplota stúpla až o 14,5 stupňa Celzia, čo je naozaj veľa. Ako to už ale pri výkonných telefónoch od Xiaomi býva, výrobca sa snaží naháňať čo najvyššie čísla v benchmarkoch. Preto mi príde, že k zahriatiu telefónu prišlo práve v tomto bode. Pri používaní som ale na žiadne prehrievanie nenarazila, dokonca ani pri dlhšom výlete na fotenie a natáčanie videí.
Telefón je skutočne svižný a napomáha tomu aj rýchle úložisko UFS 4.0. Toto úložisko sa týka oboch pamäťových konfigurácií, teda verzie s 256 GB aj 512 GB úložiskom.

Xiaomi 15 je skvelý fotomobil
Počas roka mám možnosť testovať viacero zariadení a nie vždy ide o vlajkové lode. Keď už ale o vlajkové lode ide, vždy je dôležité sústrediť sa na fotoaparát, toto je jednoducho už ich neoddeliteľnou súčasťou. Aj základný model Xiaomi 15 je fotomobil, napriek tomu, že existuje ešte vylepšená verzia Ultra. Fotoaparát pozostáva z troch snímačov, všetky tri majú 50 Mpx. Hlavným snímačom je Light Fusion 900, ktorý priniesol skvelé výsledky ako počas dňa, tak aj v noci. Mám pocit, že farby sú vyvážené, ani tmavé, ani svetlé. Fotky majú hĺbku, svetlo je taktiež vyvážené. Nemám fotoaparátu čo vytknúť. Potešila ma aj rýchla uzávierka, na ktorú si človek rýchlo zvykne.
Druhým snímačom je 50 Mpx pohyblivý teleobjektív. Ten zvláda optické priblíženie až do 3x a skvelé výsledky má aj po prekročení tohto zoomu. Navyše ide o telefón, ktorý dokáže vďaka teleobjektívu vytvárať aj makrosnímky do vzdialenosti 10 cm. Detaily z tohto objektívu sú skvelé, ostrosť snímok si zaslúži len dobré slová.

Tretím snímačom je 50 Mpx ultraširokouhlý snímač so 115° zorným poľom. Tento snímač má fotky síce mierne bledšie, farby nie sú také jasné. Ani v tomto prípade ale nemám problém s ostrosťou fotiek. Xiaomi 15 využíva optiku Leica, pričom je možné využívať aj dva fotografické režimy Leica Vibrant a Leica Authentic. Okrem nich je v telefóne aj niekoľko Leica filtrov a Leicu nájdete aj v portrétnom režime. Ten som si v telefóne okamžite zamilovala.
Video dokáže Xiaomi 15 natáčať maximálne v 8K pri 30 fps, pri selfie videu je to 4K/60 fps. Páči sa mi najmä prepracovaná optická stabilizácia obrazu, v telefóne ale nezaostáva ani nočné video, ktoré pekne doostruje kde je potrebné. Na vzorky videa sa môžete pozrieť v našej videorecenzii. Nájdete ju na YouTube kanáli TOUCHIT alebo v hornej časti tejto recenzie.

Selfie snímač má 32 Mpx a aj vďaka nemu je Xiaomi 15 jedným z mojich najobľúbenejších telefónov. Xiaomi to jednoducho so selfie vie, čo dokazuje aj tu. Snímky sú ostré, nevynechávajú žiadny detail. Farby sú taktiež vyvážené, v niektorých prípadoch trochu tmavšie, mne sa to ale páči.
Nižšie nájdete výber snímok, ktoré som nafotila pomocou modelu Xiaomi 15 a na účely webu sú komprimované. Ak by vás ale snímky zaujímali v plnom rozlíšení, pozrieť sa na ne môžete na úložisku Google Disk.

Výdrž batérie je nadštandardná
Pri kompaktných modeloch od Xiaomi bolo doteraz vždy problémom nasadiť väčšie batérie. Nový Xiaomi 15 má ale 5240 mAh batériu, vďaka ktorej telefón nemá problém vydržať na jedno nabitie aj dva dni. Záleží ale na tom, čo na telefóne robíte. Ak budete intenzívne hrať hry, fotiť dlhý čas alebo dokonca vykonávať videohovory, určite budete musieť telefón po niekoľkých hodinách nabíjať. Vtedy pôjde zrejme o jednodňový telefón. Ak ale nebudete telefón namáhať príliš a budete len volať, občas pozriete sociálne siete a nejaké to video, tak nie je problém s ním vydržať aj dlhšie ako jeden deň.

Výdrž batérie je optimalizovaná aj systémom HyperOS 2 a svoj podiel na tom má aj Snapdragon 8 Elite ako energeticky úsporný čipset. Xiaomi 15 umožňuje nabíjanie 90 W adaptérom, ten si treba dokúpiť separátne. Myslím si ale, že aj nabíjanie pomalšou, napríklad 67 W nabíjačkou, nebude robiť v telefóne taký problém. Bezdrôtové nabíjanie je možné pri 50 W.
Xiaomi 15 je vyváženou vlajkovou loďou s dobrou cenou
Už pred predstavením sa špekulovalo o tom, že séria Xiaomi 15 bude drahšia. Dôvodom je zdraženie telefónov v Číne, v Európe sa to ale nestalo. Nižšia verzia s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom stojí 899 eur a vyššia s 512 GB úložiskom 999 eur. Xiaomi si teda udržalo ceny z minulého roka. Telefón bude ale zaujímavý najmä počas marca, resp. do 30. marca. Na telefón totiž platí úvodná ponuka, kedy ho môžete získať o 100 eur lacnejšie. 256 GB verzia teda bude stáť 799 eur, 512 GB verzia 899 eur. A vlajková loď za 800 eur je už skvelá ponuka.

Najväčšími konkurentmi tohto smartfónu by boli zrejme modely Galaxy S25 od Samsungu a HONOR Magic7 Pro. Galaxy S25 však v podobnej cenovej úrovni ponúka len 128 GB úložisko a HONOR stojí viac ako 1000 eur. Ak teda hľadáte vlajkovú loď s dobrou cenou, Xiaomi 15 je podľa mňa skvelá voľba.
Má všetko, čo telefón jeho cenovej kategórie potrebuje a ešte viac. Snapdragon 8 Elite a vysoký výkon, Leica fotoaparáty, dlhá výdrž batérie a tiež lepšia konštrukcia. Toto je charakteristika Xiaomi 15, telefónu, nad ktorým budem určite premýšľať aj ja.
Cena: 899 / 999 eur (799 a 899 eur v rámci úvodnej ponuky)
Zapožičal: Xiaomi Slovensko
















Prečítajte si aj: