Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Za deväť mesiacov tohto roku sa na Slovensko spoza hraníc doviezlo 46 847 jazdených osobných áut.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku ide o nárast približne o 800 vozidiel, keďže vlani ich bolo za trištvrte roka dovezených 46 074. V septembri sa importovalo 4 761 ojazdených vozidiel. Najviac ich bolo počas minulého mesiaca zaregistrovaných v Bratislavskom kraji – 916 a Nitrianskom kraji – 737. Naopak, najmenej to bolo v Trnavskom kraji – 455 a Košickom kraji – 484. Vyplýva to z oficiálnych štatistík Ministerstva vnútra SR.  

„Vidíme, že dovoz ojazdených áut z cudziny sa za prvých 9 mesiacov tohto roka medziročne zvýšil. Tu je teda na mieste viac opatrnosti. Skúsenosti mnohých motoristov, dáta odborníkov, ako aj naše dlhoročné skúsenosti z pôsobenia na trhu s ojazdenými autami totiž hovoria o tom, že dovezené „jazdenky“ bývajú najčastejšie predmetom rôznych podvodov. Patrí sem najmä pretáčanie tachometrov, falšovanie roku výroby či zatajovanie vážnych havárií a následných neodborných opráv. V prípade vozidla spoza hraníc býva zložitejšie overiť si jeho históriu a kupujúci sa potom vystavujú hroziacim problémom, a to v podobe následných väčších investícií do opráv auta alebo aj vážnym bezpečnostným rizikám. Záujemcovia by si mali teda starostlivo preverovať preferované vozidlá, aby nenaleteli nepoctivým predajcom. Každopádne – určite platí, že si je lepšie vyberať z áut s pôvodom zo Slovenska, kde je možné lepšie dohľadať ich históriu“ komentuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Podrobné údaje od MV SR k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko:

https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Pomer jazdených a nových áut v SR

Počas roku 2022 bolo v Slovenskej republike celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa na Slovensku ročne predá celkovo približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za minulý rok podľa štatistík MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali približne 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut sa tu totiž blíži k hranici 15 rokov.

Značky: