Nuž, uvidíme, ako celá táto kauza nakoniec dopadne.
Faktom je, že Intel má za svojich 40 rokov vývoja typovej platformy 8086 1600 patentov a chce si chrániť duševné vlastníctvo. Šéf právneho oddelenia, Stephen Rodgers, nie je nadšený z emulovania platformy Intelu ostatnými výrobcami. Ak teda budú svoje kroky robiť bez povolení.
Procesor Intel 8086 bol uvedený 8- júna 1978 a spoločnosť Intel priniesla za svoje roky vývoja nespočetne technológií. Medzi nimi napríklad multimediálne renderovacie funkcie SSE, šifrovanie alebo napríklad multi-vláknové spracovanie atď.
Intel si chce aj naďalej chrániť svoje vlastníctvo viazané na platformu x86 a neposkytuje licencie len tak hocikomu. Aj preto sa v minulosti odohrali spory medzi Intelom a AMD, Cytrixom alebo napríklad Chips and Technologies.
Spoločnosť Qualcomm však nie je len tak hocijaká spoločnosť. Majú bohaté skúsenosti s vývojom procesorov a kompletnými SoC čipmi. Pre zariadenia s Windows 10 by to znamenalo ľahšie stroj, integráciu 5G sietí, efektívnejšie chladenie a mnoho ďalších výhod, ktoré poznáme zo sveta smartfónov a tabletov.
Qualcomm sa so svojím Snapdragonom 835 dostal na 10 nm výrobný proces, zatiaľ čo CPU od Intelu sú vyrábané ešte 14 nm procesom.
Podľa všetkého ale ide nateraz o planý poplach. Je aj v záujme Microsoftu, aby nekládol polená pod nohy Qualcommu a umožnil vstup nového hráča pre platformu Windows.
Zdroj: Engadget