Zakáže Microsoft Qualcommu používať ich procesory s emuláciou x86?

3

Nuž, uvidíme, ako celá táto kauza nakoniec dopadne.

Faktom je, že Intel má za svojich 40 rokov vývoja typovej platformy 8086 1600 patentov a chce si chrániť duševné vlastníctvo. Šéf právneho oddelenia, Stephen Rodgers, nie je nadšený z emulovania platformy Intelu ostatnými výrobcami. Ak teda budú svoje kroky robiť bez povolení.

Procesor Intel 8086 bol uvedený 8- júna 1978 a spoločnosť Intel priniesla za svoje roky vývoja nespočetne technológií. Medzi nimi napríklad multimediálne renderovacie funkcie SSE, šifrovanie alebo napríklad multi-vláknové spracovanie atď.

Procesor 8086; autor: Konstantin Lanzet/Wikimedia Commons

Intel si chce aj naďalej chrániť svoje vlastníctvo viazané na platformu x86 a neposkytuje licencie len tak hocikomu. Aj preto sa v minulosti odohrali spory medzi Intelom a AMD, Cytrixom alebo napríklad Chips and Technologies.

Spoločnosť Qualcomm však nie je len tak hocijaká spoločnosť. Majú bohaté skúsenosti s vývojom procesorov a kompletnými SoC čipmi. Pre zariadenia s Windows 10 by to znamenalo ľahšie stroj, integráciu 5G sietí, efektívnejšie chladenie a mnoho ďalších výhod, ktoré poznáme zo sveta smartfónov a tabletov.

Zdroj: Intel

Qualcomm sa so svojím Snapdragonom 835 dostal na 10 nm výrobný proces, zatiaľ čo CPU od Intelu sú vyrábané ešte 14 nm procesom.

Podľa všetkého ale ide nateraz o planý poplach. Je aj v záujme Microsoftu, aby nekládol polená pod nohy Qualcommu a umožnil vstup nového hráča pre platformu Windows.

Zdroj: Engadget

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

3 komentáre

  1. Este minule tu pisal Frantisek Urban, ze 10 nm inych vyrobcov nie je lepsi ako 14nm Intelu. Len inaksie to oznacuju.

  2. Michal Reiter on

    Suhlasim, plosne nemusi znamenat mensia litograficka technologia zlepsenie vo vseobecnosti. Znamena ale mensie rozmery. Tie by vyuzili skor konvertibilne tablety s Windows ako notebooky.

  3. Pingback: Microsoft predstavil Windows 10 notebooky s procesorom Snapdragon 835. Sľubuje 20-hodinovú výdrž | TOUCHIT

Pridaj komentár