Doplnené 31. marca 2020: Článok Zálohujeme dáta do cloudu sme pri príležitosti Svetového dňa zálohovania zaktualizovali

Ako zálohujete dáta? Na optické médiá, externý USB disk alebo využívate cloudové služby? Posledná možnosť je praktická a pohodlná, niekoho môže odradiť fakt, že vaše dáta sú uložené v dátových centrách veľkých spoločností a nemáte k nim fyzický dosah. Výhody týchto riešení však prevládajú a sú praktické nielen vtedy, keď si chcete iba zálohovať nejaký súbor.

Cloudové služby nie sú ničím novým a v redakcii ich používame už niekoľko rokov. Za tú dobu dospeli a zlepšili sa. Tiež pribudli aj ďalšie typy cloudových služieb – vznikli služby, ktoré sú špeciálne zamerané iba na zálohovanie fotiek a videí alebo riešenia, ktoré sú prepojené s konkrétnym operačným systémom a nadstavbou smartfónov. V segmente cloudových úložísk sa objavilo viacero nových služieb, ktoré však medzičasom ukončili svoju činnosť. V tomto článku sa preto nebudeme zameriavať na to, aby sme priniesli zoznam všetkých služieb. Do pozornosti vám však dáme služby, ktoré patria medzi najlepšie a podľa nás má zmysel ich používať.

Cloudové úložiská

Dropbox

Dropbox patril medzi priekopníkov cloudových úložísk. Služba je dostupná bezplatne a ponúka 2 GB cloudového úložiska. Táto veľkosť sa počas rokov nemení, a to aj napriek tomu, že konkurencia prichádza s väčším úložiskom zadarmo. Dropbox to čiastočne vyriešil tak, že používateľom umožňuje získať ďalšie dáta plnením zadaných úloh. Takýmto spôsobom sa môžete dostať na necelých 5 GB priestoru, možno aj na viac.

Na získanie väčšieho úložiska je potrebné si službu predplatiť. K dispozícii je niekoľko balíčkov predplatného, z hľadiska pomeru cena/výkon je však ponuka konkurencie atraktívnejšia. Niektoré prémiové programy ponúkajú aj pokročilé funkcie, ako je inteligentná synchronizácia.

Dropbox odporúčame vyskúšať, pokiaľ vám bude stačiť bezplatné úložisko do 5 GB. Službu chválime za výborné mobilné aplikácie aj desktopového klienta. Synchronizácia súborov je rýchla, s funkcionalitou a spoľahlivosťou služby sme dlhodobo spokojní. Praktické je, že okrem zálohovania alebo synchronizácie dát naprieč viacerými zariadeniami je možné pomocou Dropboxu veľmi jednoducho zdieľať dáta. Príjemca k nim bude mať prístup bez nutnosti vytvoriť si vlastný účet alebo prihlásiť sa.

Google Disk

Disk od Googlu ponúka bezplatne 15 GB úložisko, ďalších 100 GB stojí 1,99 eura mesačne. Ide o cenovo lákavú ponuku pre širokú skupinu používateľov. Výhodou je, že na používanie tejto služby potrebujete iba Google účet, ktorý už s najväčšou pravdepodobnosťou máte. Netreba sa teda registrovať do novej služby a veľkosť bezplatného úložiska je tiež veľmi atraktívna. Takisto aj cena za ďalších 100 GB cloudového priestoru. Faktom je, že pokiaľ nepotrebujete zálohovať do cloudu hudbu alebo filmy, 15 GB úložisko vám pravdepodobne na zálohu dôležitých dokumentov bohato postačí.

Disk je predinštalovaný v každom zariadení so systémom Android s Google službami, k dispozícii je aplikácia pre iOS a tiež klient pre počítače. Ten prešiel v posledných mesiacoch výraznou zmenou a funguje teraz ešte lepšie. Už si totiž nemusíte zálohovať do cloudu iba zložku s názvom Disk a do nej kopírovať súbory a ďalšie priečinky. Nová aplikácia umožňuje vybrať si všetky priečinky v počítači, ktoré sa majú zálohovať. Vďaka tomu si môžete zachovať ich prehľadné rozmiestnenie v rámci počítača a zároveň ich synchronizovať a zálohovať. Je to kozmetický detail, ktorý poteší. Tiež môžete zdieľať súbory, ku ktorým sa príjemca dostane aj bez nutnosti prihlásiť sa do Google účtu.

Google Disk má novú a lepšiu aplikáciu pre počítač

OneDrive

OneDrive ponúka 5 GB bezplatné úložisko, v rukáve však má dve veľké esá. Ide o službu, ktorá je predinštalovaná v každom počítači so systémom Windows 10 a pokiaľ máte Microsoft konto, nemusíte sa už registrovať. Druhou výhodou je prepojenie s balíkom Office 365 – ak si platíte tento kancelársky balík, jeho súčasťou je 1 TB úložisko v službe OneDrive. A to je taký veľký cloudový priestor, ktorý pravdepodobne naplno ani nevyužijete. Česť výnimkám, ako sú fotografi, ktorí si chcú do cloudu zálohovať aj originálne RAW súbory fotiek.

OneDrive ponúka okrem aplikácie pre počítače aj mobilné aplikácie pre Android a iOS. Praktické je, že OneDrive ponúka inteligentnú synchronizáciu – tá funguje tak, že sa do počítača stiahnu iba tie súbory, s ktorými potrebujete pracovať. Nepotrebné dáta môžete z úložiska zariadenia uvoľniť, ostanú však v cloude a zobrazujú sa vám aj v zozname súborov a priečinkov. To je super. Druhá praktická funkcia je možnosť prepojiť zložky, ako je Pracovná plocha, Dokumenty a Obrázky v počítači so zložkami v rámci OneDrive. Vďaka tomu sa vám zobrazia dokumenty v OneDrive po kliknutí na rovnomenný systémový priečinok. Je to praktické.

Ak si platíte balík Office 365, v službe OneDrive získate 1 TB miesta bez ďalších poplatkov

Záloha fotiek

Google Fotky

Ak hľadáte cloudové úložisko iba kvôli zálohovaniu fotiek, vhodným doplnkom k spomenutým službám sú aj Google Fotky a Zonerama. Prvá menovaná služba je predinštalovaná v každom zariadení so systémom Android a Google službami a ponúka aj aplikáciu pre iOS a klienta pre jednoduché zálohovanie fotiek z počítača.

Funkciu zálohovania fotiek zo smartfónu majú v sebe zabudovanú Dropbox, Google Disk aj OneDrive, avšak Google Fotky ponúkajú neobmedzené úložisko pri nastavení vysokej kvality – v takom prípade sa fotky či videá pred zálohovaním skomprimujú. Môžete zálohovať aj v originálnej kvalite, vtedy sa však využíva váš cloudový priestor v Google Disku. Z praktického hľadiska je nastavenie vysokej kvality rozumná voľba, pri fotkách zo smartfónu je zbytočné zálohovať ich v pôvodnej kvalite.

Aplikácia Google Fotky okrem zálohovania obsahuje aj základné editačné nástroje, funkciu automatického vylepšenia fotiek. Výborné je, že služba vám automaticky vytvára koláže, albumy, animácie alebo umelecké fotky, takže sa o nič nemusíte starať. Praktické je tiež vyhľadávanie vo fotkách – okrem albumov si môžete nechať zobraziť fotky z konkrétneho dátumu, miesta alebo iba tie fotky, na ktorých sa nachádza konkrétny kamarát či člen rodiny. Uľahčuje to vyhľadávanie.

Google Fotky sú výbornou službou na zálohovanie fotiek

Nikon Image Space

Image Space je bezplatná služba, ktorá ponúka 2 GB priestoru pre každého a 20 GB priestoru pre majiteľov fotoaparátu Nikon. Do cloudu si môžete ukladať rôzne formáty, podporované sú aj RAW súbory.

Zonerama

Ak hľadáte neobmedzené úložisko pre fotky a nechcete ukladať vaše fotografie do dátových centier Googlu, môžete využiť službu Zonerama od Zoneru. Tá takisto ponúka neobmedzené úložisko pre fotografie a v tomto prípade bez ohľadu na ich veľkosť. Netreba komprimovať kvalitu, jediným obmedzením je, aby bola fotka vo formáte JPEG. Fotky môžete uploadovať cez webové rozhranie, z počítača alebo z aplikácie Zoner Photo Studio pre Android. Majitelia iOS majú smolu, túto aplikáciu na iPhone nepoužijú.

Cloudové služby pre smartfóny

iCloud

iCloud ponúka 5 GB bezplatného priestoru pre zálohy vašich iOS zariadení, dokumenty a dáta z emailového konta od Apple. Cez túto službu môžete tiež synchronizovať fotky, kontakty, kalendáre, pripomienky, poznámky, údaje z prehliadača Safari, svoje heslá a dáta z vybraných aplikácií. iCloud však odporúčame primárne na zálohovanie vašich iOS zariadení – uľahčuje to prechod medzi nimi. V prípade fotiek odporúčame využiť niektorú z aplikácií tretích strán.

Huawei Cloud

Huawei Cloud je služba pre majiteľov zariadení značiek Huawei a Honor. Ide totiž o súčasť nadstavby EMUI. Huawei Cloud ponúka v bezplatnej verzii 5 GB úložiska, ktoré môžete využiť na vytváranie záloh z vašich zariadení alebo na synchronizáciu fotiek medzi nimi. Ide o dobrý spôsob, ako si zálohovať fotografie z tzv. AG smartfónov, ktoré neobsahujú Google služby.

Huawei Cloud tiež umožňuje synchronizovať kontakty, kalendár, údaje o uložených Wi-Fi sieťach, poznámky, nahrávky alebo zoznam blokovaných telefónnych čísiel. Je to praktické nielen vtedy, keď používate viac zariadení s nadstavbou EMUI súčasne, ale aj vtedy, keď si kúpite nový telefón Huawei alebo Honor a prechádzate naň. Pri nastavovaní stačí vybrať obnovu zálohy z cloudu.

Huawei Cloud

Samsung Cloud

Cloud od Samsungu bol pomerne štedrý a v bezplatnej verzii obsahoval 15 GB priestoru. Využíval sa na synchronizáciu a zálohu fotiek z telefónu a tiež dát z vybraných aplikácií, správ, hlasového záznamníka atď. Samsung Cloud zálohoval aj dáta z telefónu, a to vrátane domovskej obrazovky, hodín, dokumentov. Ako už bolo viackrát spomenuté, prínos je najmä z hľadiska toho, že dáta máte zálohované a môžete ich ľahko preniesť do nového zariadenia alebo obnoviť v prípade potreby.

Táto služba je však v poslednej dobe postupne integrovaná do služby OneDrive. Najlepšie viditeľné je to v prípade zálohovania fotografií.

Samsung má svoje cloudové riešenie, postupne ho integruje do OneDrive

Verdikt

Cloudové služby považujeme za praktického pomocníka a používame ich viacero. Z troch veľkých hráčov – Dropbox, Google Disk a OneDrive si vyberte službu, ktorá je vám najviac sympatická, resp. ktorá nevyžaduje tvorbu nového používateľského konta. Prípadne môžete používať viacero služieb naraz. Z hľadiska fotiek dávame do pozornosti Google Fotky a Zoneramu. Nikon Image Space poteší podporou RAW súborov, bezplatné úložisko vás asi bude obmedzovať. V tomto smere je asi najlepším riešením zálohovanie RAW fotiek do služby OneDrive, ak máte predplatený balík Office 365. Ten zabezpečuje 1 TB priestoru bez ďalších poplatkov.

Cloudové služby odporúčame využívať aj na smartfónoch. iCloud, Huawei Cloud a Samsung Cloud sú výborným pomocníkom.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit