Spoločnosť Dell oznámila uvedenie prvých zariadení, ktoré dodá balené v obaloch vyrobených s pomocou recyklovaných oceánskych plastov.

Dell plánuje recyklované plasty zozbierané z oceánskych vôd a pláží použiť na výrobu plastových častí balení najmä pre vlajkovú loď – Dell XPS 13 2v1. V roku 2017 v rámci pilotného programu využije takmer 7,3 ton plastov, ktoré by inak naďalej znečisťovali oceán.

Hybridný notebook XPS 13 2v1 začne Dell baliť do obalov z oceánskych plastov od 30. apríla 2017. Balenie bude obsahovať aj edukatívnu časť, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o riešeniach ozdravenia  oceánskeho ekosystému. Touto problematikou sa zaoberá ambasádor Dellu pre CSR aktivity – Adrian Grenier, ktorý spolupracuje s nadáciou Lonely Whale Foundation. „Nielen, že zabránime plastom dostať sa do oceánu, ale zároveň vzdelávame spotrebiteľov a ukazujeme iným spoločnostiam ako inovatívne pristupovať k vývoju produktov a ich balení. Zdravie našich oceánov ovplyvňuje zdravie našich rodín a komunít. Toto je príklad našej spoločnej schopnosti chrániť ho,“ uviedol A. Grenier.

Aby sa zaistilo, že recyklované balenie neskončí opäť ako odpad v oceáne, Dell ho označí symbolom pre druhotnú recykláciu. Tieto obaly sú navrhnuté ako HDPE (vysokohustotný polyetylén, ktorý je bežne recyklovateľný). Oddelenie produktového dizajnu spoločnosti Dell navrhlo toto balenie tak, aby ho bolo možné z 93 % hmotnosti recyklovať a využiť v rámci takzvanej cirkulárnej ekonomiky (využíva primárne recyklované materiály).

Dodávateľský reťazec oceánskych plastov tvorí viacero článkov. Partneri Dellu zachytia vyhodené plasty ešte pred vstupom do oceánu (na plážach, pobreží a vo vodných tokoch). Použitú umelú hmotu potom zlepšia, zmiešajú s plastom priamo z oceánu (25 %) a ďalšími recyklovanými HDPE plastmi (zvyšných 75 %) zo zdrojov ako fľaše a krabice od jedla. Nakoniec sa z toho vymodeluje nová plastová výplň v balení na laptop.

V oblasti dodávania a prevádzky som dvadsať rokov a toto je prvýkrát, čo moju 10-ročnú dcéru nadchlo to, čo robím,“ hovorí Kevin Brown, Chief Supply Chain Officer, Dell. „Tieto nové obaly ukazujú, že je reálne použiť oceánske plasty v biznise tak, aby to prinášalo pozitívne výsledky pre náš obchod a celú planétu. Tešíme sa na spoluprácu naprieč rôznymi odvetviami, čo prispeje k znásobeniu účinku našej inovácie.“

Tento pilotný program nasleduje po úspešnej štúdii udržateľnosti spustenej v marci 2016 na Haiti. Spoločnosť Dell má dlhú históriu začleňovania trvalo udržateľných a recyklovaných materiálov do jej produktov a obalov. Od roku 2008 pridáva do svojich desktopov recyklované plasty z vyradených zariadení a v januári 2017 v predstihu dosiahla svoj cieľ na rok 2020 a to použitie viac ako 22 000 ton recyklovaných materiálov vo svojich produktoch.

V spolupráci s Adrianom Grenierom a organizáciou Lonely Whale Foundation prispel Dell k zvýšeniu povedomia o „zdravotných problémoch“ oceánu. Na tento účel využíva aj simulácie vo virtuálnej realite. Podľa nedávnej  štúdie sa len v roku 2010 dostalo do oceánu 4,8 až 12,7 ton plastového odpadu. Dell uverejnil Bielu knihu stratégie plánovania zdrojov a plánuje zvolať pracovnú skupinu naprieč technologickým sektorom, ktorá by sa plastmi z oceánu mala zaoberať na globálnej úrovni.

Značky: