Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. Presne 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne premenilo v hi-tech vychytávku, ktorá doladí atmosféru vašej domácnosti a dá sa ovládať mobilným telefónom aj hlasom. Poďte sa pozrieť na celý príbeh žiarovky.

2 700 °C na povrchu? Zabudnite!

Od časov Edisona sa princíp klasických žiaroviek príliš nezmenil. Iba namiesto uhlíkového vlákna (vtedy to bol zuhoľnatený bambus), sa dnes používa volfrám, ktorý lepšie znáša vysoké teploty. Volfrámové vlákno sa rozžeraví až na teplotu 2 700 °C a žiarovka potom vydáva teplé biele svetlo. Jedinou nevýhodou je veľmi nízka energetická účinnosť. Vedeli ste, že až 95 % elektrickej energie, ktorá ide do klasickej žiarovky, sa premení na teplo a len 5 % na svetlo? S trochou zveličenia sa dá povedať, že „starou“ žiarovkou sme viac kúrili ako svietili. A práve vysoká spotreba stála za vznikom moderných LED a smart žiaroviek.

LED – modernejšie a lacnejšie svietenie

Hoci je slovo „žiarovka“ odvodené od „rozžeraveného vlákna“, niečo také by ste v LED žiarovkách ťažko hľadali. Práve naopak. LED žiarovky takmer žiadne teplo nevydávajú. Na ich povrchu je iba okolo 60 °C, takže väčšina energie ide do svietenia. Medzi najväčšie výhody LED žiarovky okrem toho patrí mnohonásobne vyššia životnosť a výrazná úspora energie. Veď oproti klasickej žiarovke je ročná prevádzka LED-ky až štyrikrát lacnejšia (aj keď počítame ich vyššiu cenu, ktorá je však teraz až do 31. októbra o 20 % nižšia). Tiež oveľa menej priťahujú hmyz, čo sa hodí najmä v lete a môžete si k nim zaobstarať aj stmievač, teda zariadenie na ovládanie intenzity svetla.

Žiarovky čo počúvajú na povel

Technológiu LED využívajú aj smart žiarovky – moderný typ osvetlenia, ktoré je možné ovládať hlasom, pomocou aplikácie v mobilnom telefóne alebo tablete. Okrem inteligentnej žiarovky netreba kupovať nič ďalšie. Žiarovku zapojíte do bežných svetiel aj lámp, ktoré máte práve doma. Niektoré umožňujú voliť iba medzi denným, teplým a studeným svetlom, iné ponúkajú celú paletu farieb, vrátane ich intenzity. Využiť teda môžete aj zabudovanú funkciu stmievača.

Lepšie zaspať a urobiť viac vďaka smart

Navoliť si svetlo podľa potreby budete môcť akejkoľvek miestnosti. Nie, nejde iba o zábavu. Farba a intenzita svetla majú, podobne ako počasie, vplyv na psychiku a napomáhajú pri rôznych činnostiach. Napríklad biele studené svetlo podporí sústredenie, tým umožní urobiť viac práce, či sa viac naučiť. Preto je vhodné do pracovne. Relaxačné teplé svetlo pomôže oddýchnuť si, ukľudniť telo aj myseľ a pripraviť sa na výdatný spánok. Hodí sa preto najmä do spálne a obývačky. Vďaka smart žiarovkám môžete typy svetla v jednotlivých miestnostiach meniť v priebehu dňa bez toho, aby ste sa museli o farbe svetla rozhodovať vopred ako pri nákupe bežnej žiarovky.

Tip: Niektoré žiarovky, ako napríklad PHILIPS HUE WHITE AMBIANCE, vedia napodobniť aj východ slnka. V nastavenom čase postupne zvyšujú intenzitu bieleho denného svetla, a tak vás prirodzene a pomaly budia – na rozdiel od hlasného budíka.

Značky: