Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mikel Azcona sa stal prvým „Kráľom víkendu“ PURE ETCR po získaní maximálneho počtu bodov na okruhu Vallelunga (Taliansko).

• Mattias Ekström sa umiestnil na treťom mieste, Jordi Gené skončil na prvom podujatí sezóny ako štvrtý
  • CUPRA e-Racer je autom s ktorým sa musia merať všetci súperi na prvých majstrovstvách sveta elektrických cestovných automobilov na okruhoch

CUPRA, závodný špeciál CUPRA e-Racer a Mikel Azcona sa zapísali do histórie pri premiére pretekov PURE ETCR na okruhu Vallelunga (Taliansko), kde vybojovali víťazstvo na prvom podujatí viacznačkových majstrovstiev v pretekoch elektrických cestovných automobilov na okruhoch. Azcona získal maximálny celkový počet bodov, čím sa stal prvým „Kráľom víkendu“ a vedúcim jazdcom šampionátu.

„Zapísali sme sa do histórie našim víťazstvom v prvom víkende PURE ETCR,“ povedal Mikel Azcona po vystúpení zo závodného špeciálu CUPRA e-Racer s veľkým úsmevom na tvári. „Som veľmi šťastný. Náš tím CUPRA bol počas celého víkendu veľmi rýchly a celý tím odviedol dobrú prácu. Páči sa mi tento nový formát pretekov a budeme sa snažiť zo všetkých síl aby sme pokračovali vo vedení v rámci tejto revolúcie v pretekoch cestovných automobilov.“

Tím Zengő Motorsport X CUPRA dominoval počas talianskeho podujatia PURE ETCR. Mikel Azcona, ktorý v tejto sezóne štartuje aj na majstrovstvách sveta cestovných automobilov na okruhoch WTCR a európskych majstrovstvách TCR Europe s konvenčne poháňaným okruhovým špeciálom CUPRA Leon, zvíťazil v každom z krátkych vylučovacích pretekov vo svojej skupine – Pool A – a postúpil do Superfinále, kde nastúpil proti piatim iným automobilom. V záverečných pretekoch, ktoré majú sedem kôl, vozidlá jazdia s výkonom 300 kW (408 k) s výnimkou krátkych časových úsekov ‚Power Up‘, kedy využívajú celý dostupný výkon elektrického pohonu 500 kW (680 k). Mikel Azcona v týchto pretekoch zvíťazil nad všetkými finalistami. Španielsky pilot to pritom nemal ľahké, lebo musel štartovať z posledného šiesteho miesta po tom, ako v predchádzajúcom kole dostal defekt pneumatiky. No s veľkým nasadením a šikovnými predbiehacími manévrami sa prebojoval na čelo. Jordi Gené, ďalší továrenský jazdec CUPRA sa vo finále umiestnil na druhom mieste.

Mattias Ekström a Dániel Nagy, ďalší dvaja jazdci tímu Zengő Motorsport X CUPRA, pretekali v skupine Pool B. Za volantom elektrického okruhového špeciálu CUPRA e-Racer si obidvaja viedli dobre a prispeli k špičkovému celkovému výsledku značky CUPRA. Hoci Mattias Ekström vo finále tiež štartoval z posledného miesta, dokázal sa prebojovať dopredu a majstrovským spôsobom predbiehal svojich konkurentov, vďaka čomu skončil v Superfinále B ako druhý a tým sa stal tretím jazdcom na stupienkoch víťazov s tretím najväčším celkovým bodovým skóre počas víkendu. Štvrtý jazdec tímu Dániel Nagy sa vo finále umiestnil ako šiesty.

„Aký veľkolepý štart v PURE ETCR! Náš CUPRA e-Racer sa osvedčil ako perfektný automobil pre tento šampionát. Víťazstvo je dielom celého tímu Zengő Motorsport X CUPRA a kvôli tomu sme tu boli,“ povedal Xavi Serra, riaditeľ CUPRA Racing. „Srdečne blahoželám Mikelovi Azconovi ako prvému lídrovi PURE ETCR po pamätnom výkone.“

Azcona získal titul „Kráľ víkendu“ udeľovaný víťazovi podujatia, ktorý celkovo nazbiera maximálny počet 77 bodov. Tým zároveň prevzal vedenie v majstrovstvách po prvom podujatí, za ním pomerne tesne nasledujú dvaja ďalší továrenskí jazdci CUPRA – Mattias Ekström (69 bodov) a Jordi Gené (58 bodov) na treťom a štvrtom mieste v celkovej klasifikácii. Dániel Nagy je so ziskom 31 bodov deviaty. Ďalšie podujatie šampionátu PURE ETCR sa uskutoční na okruhu Motorland-Aragon (Španielsko) počas víkendu 9.-11. júla.