Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Päťmiliónty exemplár v teréne ikonického SUV bol odovzdaný zákazníkovi v New Jersey.

Jubilejný zákazník dostal doplnky Jeep Performance Parts (JPP) by Mopar v hodnote 5000 USD a celoživotné benefity programu starostlivosti o zákazníkov Jeep Wave.

Prvý Jeep Wrangler bol uvedený v roku 1986 v rámci modelového roku 1987, nahradil model Jeep CJ a pokračoval v odkaze legendárneho vojenského automobilu Willys MB z roku 1941.

Každá generácia ikonického automobilu 4×4 v histórii sa vyznačovala nedostižnou kombináciou schopností jazdy v teréne a autentického dizajnu Jeep.

Značka Jeep oznámila predaj päťmiliónteho exempláru modelu Jeep Wrangler, ktorý si kúpil zákazník v meste Camden, štát New Jersey, USA. Jubilejný zákazník dostal doplnky Jeep Performance Parts (JPP) by Mopar v hodnote 5000 USD a celoživotné benefity programu starostlivosti o zákazníkov Jeep Wave, ktoré zahŕňajú plánovanú údržbu, prístup na exkluzívne eventy Jeep a osobitnú starostlivosť o zákazníkov.
„Jeep Wrangler je prirodzeným dedičom legendárneho modelu Willys, automobilu, ktorý inšpiroval ducha značky. Od svojho debutu v roku 1987 je hlavným pilierom sveta SUV a sme veľmi hrdí, že môžeme oslavovať päťmiliónty Jeep Wrangler,“ povedal Eric Laforge, šéf značky Jeep v Európe.

Päť generácií globálnej ikony

Úplne prvý Jeep Wrangler s interným kódovým označením YJ sa začal vyrábať pred 37 rokmi v závode spoločnosti American Motors Corporation. Rovnako ako predchodca mal dvojdverovú karosériu s plátennou alebo pevnou strechou, na výber boli radové benzínové motory – štvorvalec a šesťvalec. Z radu YJ sa v období rokov 1987 až 1995 predalo 630 000 kusov.

V roku 1996 nasledoval model TJ a v roku 2006 JK, ktorým sa modelový rad Wrangler výrazne rozšíril. Pribudla päťdverová verzia karosérie s dlhým rázvorom, ponuku motorov tvorili benzínové agregáty V6 a po prvý raz aj úsporný štvorvalcový turbodiesel. Aktuálna generácia s interným označením JL mala premiéru v roku 2017, ponuka pre severoamerický trh zahŕňa aj vysokovýkonnú verziu Rubicon poháňanú benzínovým motorom V8 s objemom 6,4 litra.

Od uvedenia prvej generácie Wrangler YJ bol každý nástupca konštruovaný tak, aby bol pohodlnejší na každodenné používanie, no pri zachovaní výnimočných schopností jazdy v teréne a ikonického vzhľadu.
Legendárny model si získal srdcia európskych zákazníkov aj vďaka mnohým zvláštnym verziám, ktoré nasledovali v priebehu rokov za sebou v nepretržitom slede. Z nich možno spomenúť napríklad najpopulárnejšie „10th Anniversary“, „Golden Eagle“ a „Backcountry”. V tom istom roku, keď bola spustená výroba aktuálnej štvrtej generácie (JL), odštartoval nový projekt, zastrešený novovzniknutou spoločnosťou Fiat Chrysler Automobile (FCA). Potom o štyri roky neskôr, v roku 2021, mala premiéru v Európe verzia Wrangler 4xe Plug-in Hybrid – najvýkonnejší, najefektívnejší, najudržateľnejší, technicky najvyspelejší a najlepšie digitálne prepojený Wrangler na európskom trhu v histórii. V Európe získal rozličné prestížne ocenenia, ako napríklad „4×4 roku 2022“ od francúzskeho odborného časopisu „4×4 Magazine“.

Ikonický Jeep Wrangler patrí k najuznávanejším automobilom svojho druhu na svete. Jeho schopnosti jazdy v teréne sú zúročením 80 rokov vývoja a výroby automobilov s pohonom 4×4. Elektrifikovaný Wrangler 4xe dosahuje najlepšiu výkonnosť vo svojej triede vďaka kombinácii výkonného turbodúchadlom prepĺňaného benzínového štvorvalca s objemom 2,0 litra a dvoch elektromotorov, z ktorých jeden je umiestnený priamo v skrini 8-stupňovej automatickej prevodovky a druhý funguje ako výkonný štartovací generátor pripojený ku kľukovému hriadeľu spaľovacieho motora drážkovaným remeňom. Hybridný agregát dosahuje systémový výkon 280 kW (380 k) a maximálny systémový krútiaci moment 637 Nm. Vysokonapäťová lítiovo-iónová batéria pohonu s kapacitou 17,3 kWh umožňuje dojazd výlučne s elektrickým pohonom 53 km v mestskej premávke. Normová spotreba paliva hybridného vozidla je iba 3,5 l/100 km.

Značky: