Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Digitalizácia a umelá inteligencia stále viac preniká do sveta modernej medicíny. Nové technológie pomáhajú presnejšie stanoviť diagnózy, skracujú čas vyšetrenia, čím pomáhajú nielen pacientom, ale aj lekárom. Najnovšie inovácie predstavila spoločnosť Siemens Healthineers na 105. ročníku RSNA kongresu v Chicagu koncom minulého roka. Unikátne prístroje a technológie sa môžu onedlho objaviť aj v slovenských nemocniciach. 

Prevoz pacienta v kritickom stave medzi oddeleniami je vždy náročný a pre pacienta rizikový. Nový mobilný CT skener hlavy Somatom On.site umožňuje vyšetriť pacienta priamo na lôžku oddelenia intenzívnej starostlivosti a lekárom poskytne rovnako kvalitný obraz ako fixne nainštalované skenery. Týmto sa odstraňuje potreba komplikovanej prepravy pacienta, ktorá vyžaduje viac zamestnancov a najmä predstavuje vysoké zdravotné riziko pre pacienta. Kombinácia mobility, užívateľskej prívetivosti a konzistentnej kvality obrazu umožňuje lekárom vyšetriť pacienta rýchlo a bezpečne.

AI – Artificial Intelligence – umelá inteligencia v službách lekárov pomáha vyhodnocovať údaje, ktoré pomocou diagnostických prístrojov získajú. Odbremeňuje ich od rutinných činností, ktoré sú náročné na čas. Softvér AI-Rad Companion Brain MR pre analýzu morfometrie mozgu  automaticky segmentuje mozog v MRI obrazoch, meria jeho objem a vyznačuje odchýlky objemu od výsledkových tabuliek, ktoré používajú neurológovia na diagnostiku a liečbu. Druhým softvérom je AI-Rad Companion Prostate MR na podporu biopsie – automaticky segmentuje prostatu na MRI snímkach a umožňuje rádiológom označovať lézie, aby bolo pre ich kolegov v urológii ľahšie vykonávať cielené biopsie prostaty. Obe aplikácie môžu byť použité na MRI skeneroch od rôznych výrobcov a sú dostupné na cloud platforme zdravotnej starostlivosti Siemens Healthineers.

Ďalšou predstavenou novinkou je unikátny CT skener Somatom X.cite spolu s úplne novým obslužným systémom – myExam Companion. Tento systém založený na umelej inteligencii vedie užívateľa pracovným postupom pomocou konkrétnych otázok. Intuitívne užívateľské rozhranie a najnovší hardvér skenera spolu poskytujú nové možnosti vykonania CT vyšetrenia. MyExam Companion využíva dostupné údaje o pacientovi, ako napríklad pohlavie, výška, vek a kombinuje ich s ďalšími informáciami špecifickými pre pacienta, ktoré sa získavajú kladením otázok od medicínskeho personálu, napríklad o prítomnosti kovových implantátov alebo o schopnosti pacientov zadržať dych. Umelá inteligencia následne optimalizuje parametre skenovania, aby sa zabezpečil najlepší možný výsledok vyšetrenia.

Najnovší model prémiového ultrazvukového prístroja ACUSON Redwood je navrhnutý tak, aby ponúkol špičkovú kvalitu snímok, vynikajúci výkon a účinnejšie pracovné procesy aj pri obmedzených zdrojoch a prísnejších rozpočtoch. Obsahuje pokročilé aplikácie a nástroje na báze umelej inteligencie, ktoré spolu s kompaktným dizajnom a nízkou hmotnosťou ponúkajú lekárom vysoko výkonné zariadenie využiteľné v rôznych odboroch. Je ľahký, takže ho je možné ľahko premiestniť a vďaka tomu, že poskytuje výber z 13 typov ultrazvukových sond, ponúka špičkové zobrazovacie schopnosti rôznym klinickým oddeleniam, napríklad rádiológii, kardiológii a pôrodníctvu alebo gynekológii v rámci jednej nemocnice. Vyhovuje potrebám širokej rady kardiologických vyšetrení a obsahuje také aplikácie, ako je Syngo Velocity Vector Imaging, pokročilý nástroj pre vyhodnotenie globálneho a regionálneho pohybu a mechaniky myokardu. Umožňuje aj stress echo s rozsiahlymi analýzami pohybu srdcovej steny a ďalších vyhodnocovacích nástrojov pre komplexnú diagnostiku v kardiológii. Prístroj rozširuje portfólio systémov spoločnosti Siemens Healthineers založených na novej platformovej architektúre a pridáva sa tak k systému ACUSON Juniper a vlajkovej lodi ACUSON Sequoia.

Značky: