Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Bosch Healthcare Solutions (BHCS) vyvinula pre svoju analytickú platformu Vivalytic nový PCR test Vivalytic Bacterial Meningitis.

Test dokáže vďaka vysoko citlivej technológii PCR detegovať šesť dôležitých patogénov bakteriálnej meningitídy za menej ako hodinu. BHCS tak rozširuje svoje portfólio testov o ďalšiu kritickú lekársku indikáciu. „Bakteriálna meningitída je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc,“ hovorí Dr. Stefan Zimmermann, vedúci lekár Centra pre infekčné choroby v Univerzitnej nemocnici v Heidelbergu. „ Aby sa predišlo úmrtiu a trvalému poškodeniu v dôsledku meningitídy, je v nemocnici nevyhnutná okamžitá a cielená antibiotická liečba.“ Podľa súčasných odporúčaní pre dospelých by sa antibiotická liečba mala začať v rozmedzí jednej až troch hodín od príchodu na pohotovosť1. Test mozgovomiechového moku (CSF) pomocou Vivalytic Bacterial Meningitis poskytuje spoľahlivé výsledky v požadovanom časovom rámci.

Multiplexný PCR test na rýchle a detailné stanovenie diagnózy

Multiplexné PCR testy sa v súčasnosti odporúčajú používať pri podozrení na bakteriálnu meningitídu, pretože sú rýchle a veľmi presné1. Test Vivalytic Bacterial Meningitis poskytuje výsledky do jednej hodiny a je vhodný pre všetkých pacientov s podozrením na bakteriálnu meningitídu.

Test dokáže detekovať tieto patogény:

  • Neisseria meningitidis
  • Streptococcus pneumoniae
  • Haemophilus influenzae
  • Streptococcus agalactiae
  • Escherichia coli
  • Listeria monocytogenes

Test od Boschu tak s využitím jedinej kazety pokrýva najdôležitejšie bakteriálne patogény všetkých vekových skupín. Novorodenci a mladšie dojčatá sú obzvlášť ohrození streptokokom skupiny B (Streptococcus agalactiae), ale aj baktériou E. coli (Escherichia coli) a listeriózou (Listeria monocytogenes). Staršie dojčatá, batoľatá a mladí dospelí sa môžu nakaziť meningokokovou meningitídou (Neisseria meningitidis) a pneumokokovou meningitídou (Streptococcus pneumoniae). Staršie osoby sú často infikované pneumokokovou meningitídou (Streptococcus pneumoniae)2.

Podľa doporučení pre testovanie citlivosti na antibiotiká by sa testy PCR mali doplniť o kultiváciu mozgovomiechového moku (CSF). Po odbere CSF sa odporúča okamžite začať antibiotickú liečbu, prípadne ju kombinovať s dexametazónom1.

Podceňované nebezpečenstvo pre milióny ľudí

Meningitída je zápal blán obklopujúcich mozog a miechu. Patogény sa do tela často dostávajú cez dýchacie cesty a potom sa šíria krvným obehom. Infekcia sa môže preniesť aj z okolitých častí tela, napríklad pri zápale stredného ucha alebo zápale vedľajších nosných dutín1. Na celom svete sa každoročne nakazí 2,5 milióna ľudíbnejších regiónoch. Viac ako polovica prípadov sa týka detí mladších ako päť rokov3. Medzi hlavné príznaky patrí bolesť hlavy, poruchy pozornosti, horúčka a stuhnutý krk. Patogénmi môžu byť baktérie, vírusy, huby alebo parazity1. Najviac znepokojujúca je bakteriálna meningitída, pri ktorej má jeden z piatich pacientov trvalé komplikácie, ako je strata sluchu, poškodenie mozgu alebo záchvaty4. Bez okamžitej liečby zomrie približne polovica postihnutých5.

Rýchla diagnostika a očkovanie ako kľúčové aspekty stratégie WHO pre rok 2030

Vďaka zavedeniu konjugovaných vakcín a zlepšeniu lekárskej starostlivosti klesla celosvetová úmrtnosť na bakteriálnu meningitídu z 32 % pred rokom 1961 na 15 % po roku 20106. Pneumokokové vakcíny proti rôznym sérotypom poskytujú dobrú ochranu pred pneumokokovými infekciami7. Okrem antibiotík lekári čoraz častejšie predpisujú protizápalovú liečbu, napríklad dexametazón, ktorá znižuje úmrtnosť, stratu sluchu a neurologické komplikácie8.

WHO si stanovila cieľ eliminovať bakteriálnu meningitídu na celom svete do roku 20309, okrem iného aj elimináciou epidémií meningitídy. „Rýchla diagnostika pomocou multiplexných PCR testov by v tomto procese mohla zohrať kľúčovú úlohu,“ hovorí Marc Meier, prezident Bosch Healthcare Solutions. Zatiaľ čo testovanie PCR trvá v laboratóriu jeden deň a potvrdenie pomocou kultivácie vyžaduje dva dni, test Vivalytic Bacterial Meningitis poskytuje výsledky za menej ako hodinu.

Vivalytic na jednoduché a intuitívne testovanie

Systém Vivalytic sa používa intuitívne a vyžaduje si len krátke zaškolenie zdravotníckeho personálu. Odobratá vzorka sa vloží do testovacej kazety, ktorá už obsahuje všetky potrebné činidlá. Kazeta sa potom vloží do analyzátora Vivalytic na automatické spracovanie. Výsledok testu sa zobrazí na displeji za menej ako hodinu. Plne automatizovaný pracovný postup na tejto all-in-one platforme minimalizuje riziko nákazy pre používateľov. Test Vivalytic Bacterial Meningitis umožňuje spoľahlivú a jednoduchú diagnostiku aj počas víkendov alebo večerov, kedy laboratóriá nie sú plne vyťažené. BHCS nedávno získala certifikáciu CE pre test Vivalytic Bacterial Meningitis. Teraz je už dostupný na objednanie u distribučných partnerov, ako sú Randox Laboratories a R-Biopharm.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.