Z nových mobilných funkcií vo vozidlách Toyota a Lexus sa budú tešiť vodiči najprv na americkom trhu. Vozidlá budú prepojené s mobilnou sieťou v štandarde 4G LTE.   Nový systém bol vytvorený v spolupráci s hlavnými telekomunikačnými operátormi v Japonsku a USA – KDDI a AT&T.

Systém mobilného pripojenia sa dostane do prvých modelov Toyoty a Lexusu na jeseň tohto roku a bude dostupný vo všetkých päťdesiatich štátoch USA. Systém funguje na spoločnej digitálnej platforme Global Communication Platform vyvinutej v spolupráci Toyoty a KDDI, pomocou ktorej sa router nainštalovaný vo vozidle automaticky pripojí k akejkoľvek lokálnej mobilnej sieti bez roamingu. Globálnu telekomunikačnú platformu predstavili Toyota a KDDI po prvýkrát v roku 2016.

Nielen hotspot

Poskytovateľom dátového pripojenia LTE bez obmedzenia pre automobily Toyota a Lexus bude telekomunikačná spoločnosť  AT&T. Palubný komunikačný systém bude slúžiť ako hotspot pre mobilné telefóny a tablety. Medzi funkcie nového systému patrí napríklad aj diaľkové spustenie vozidla, vykurovania a klimatizácie, diaľková diagnostika vozidla pre informovanie majiteľa a autorizovaného servisu.

Umožňuje tiež import cieľov cesty do navigačného systému, služba Safety Connect zasa umožňuje vodičovi spojiť sa s centrom pomoci  24 hodín denne jediným tlačidlom.

Autá predstavujú najvyššiu úroveň mobilných zariadení.  Spoluprácou s Toyotou a  KDDI zabezpečíme prístup k výhodám plynúcim zo spojenia s internetom miliónom používateľov,” povedal Chris Penrose, prezident IoT Solutions v spoločnosti AT&T

„Nový systém pripojenia vozidiel prehĺbi spoluprácu AT&T s Toyotou. Obidve naše firmy sú zakladateľmi centra American Center for Mobility, ktorého účelom je testovanie automaticky riadených vozidiel spojených v sieti.“

Systém koordinácie pohybu taxíkov

Spoločnosť Toyota spolupracuje s  KDDI v mnohých oblastiach spojených s využívaním internetu v automobiloch.  Spolu s asociáciou  Tokyo Hire-Taxi Association, ktorá združuje tokijské taxislužby, vyvíjajú oba japonské koncerny pre taxikárov služby novej generácie. Napríklad nové dynamické mapy, ktoré ukazujú hustotu dopravy na jednotlivých jazdných pruhoch viacpruhových ciest a informujú o prekážkach na ceste.  V spolupráci s JapanTaxi, Accenture Toyota a KDDI vyvinuli systém koordinácie taxíkov, ktorý predpovedá dopyt po taxislužbách a využíva pritom historické údaje o poskytnutých službách, dáta a informácie o momentálnej situácii v meste.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.