Kvalita televízorov za posledné obdobie výrazne vzrástla. A rovnako tak aj konkurencia výrobcov, ktorá prichádza hlavne z Číny. Presadzuje sa zaujímavými cenami a hlavne do budúcna to bude niečo, s čím treba výrazne počítať.

K súčasným trendom medzi televízormi patrí tenký dizajn, povinnou výbavou sú USB porty, HDMI vstupy, ale aj Wi-Fi či Bluetooth rovnako ako satelitný tuner so šachtami na dekódovacie karty. 4K rozlíšenie displeja je dnes už skôr štandardné, aj keď natívne vysielanie v tomto formáte nie je vôbec štandardom. Aj dnes v 4k vysielajú len niektoré zahraničné satelitné stanice a tento obsah nájdete na on-line službách ako je YouTube alebo Netflix. Televízne vysielanie na Slovensku je však zatiaľ len v HD kvalite.

Na čo treba 4K televízor?

Podstatné je, že televízory dokážu obsah z nižšieho rozlíšenia dopočítať na 4K, a teda reálne využijete potenciál displeja, ktorý ste si kúpili. Práve v tom, ako sa dopočítava obsah z nižšieho na vyššie rozlíšenie je dnes najväčší rozdiel medzi jednotlivými výrobcami. Problémom sú obyčajne rýchle dynamické a tmavé scény s rýchlymi zábleskami svetla – teda typický dobrodružný film. Rovnako kvalitu prepočítavania vidieť na rýchlych športových scénach. Len pre istotu pripomíname, že ide o tzv. televízne 4K, teda 3840 × 2160 bodov. Televízory s 8K rozlíšením práve prichádzajú do predajní, ale zatiaľ sú príliš drahé na nejaké masové predaje. Je to skôr prejav luxusu a výnimočnosti, ale takto o rok to už bude oveľa prístupnejšie.

Aby mohol televízor v reálnom čase dopočítavať obraz na vyššie rozlíšenie, musí sa použiť výkonný procesor a príslušný softvér. Súčasné televízory sú tak skôr počítačmi s veľkým displejom a softvér pracuje s využitím umelej inteligencie pri rozpoznávaní zobrazeného obrazu.

Keď zvuk, tak poriadny

Zvuk je rovnako faktor, ktorým sa súčasné televízory odlišujú. Zabudovať totiž do úzkeho tela televízora reproduktory s výkonnou basovou zložkou nie je jednoduché. Ale výrobcom sa to darí čím ďalej, tým viac. Niekedy sa basová zložka zvuku vytvára špeciálnym zariadením na zadnej časti televízora. A sú aj výrobcovia, ktorí dokázali zabudovať do televízora celý soundbar. Inak soundbar je vynikajúce riešenie na fakt kvalitný zvuk.

Nech je televízor zapnutý viac ako 4 hodiny denne

Aktuálnym trendom je využiť televízor na zobrazovanie obrazu nielen typické 4 hodiny z celého dňa, ale predĺžiť to napr. na 8 hodín. Ide o to, že televízor s vypnutým obrazom pôsobí v obývačke skôr rušivo. Hlavne teda jeho čierny displej. A čím väčšia je jeho uhlopriečka, tým je rušenie intenzívnejšie. Pritom súčasné požiadavky na veľkosť uhlopriečky rastú. Najpredávanejšie sú dnes 55- a 65-palcové modely, menšie uhlopriečky už začínajú patriť skôr medzi raritné.

Ako teda vyriešiť problém s veľkou uhlopriečkou, ktorá vo vypnutom stave pôsobí ako čierna diera? Jednoducho ju treba rozsvietiť, ale tak, aby elektrická spotreba bola čo najmenšia. Výrobcovia ako Samsung alebo LG sa začali spájať s galériami umeleckých diel a z vášho televízora sa tak môže stať miesto, kde sa doma stretávate s umením. Pri zníženej svietivosti tak máte na displeji televízora zaujímavé obrazy, ktoré dopĺňajú atmosféru v miestnosti. A existujú aj ďalšie (aj dynamické) možnosti, čo zobrazovať na displeji, keď to nie je film alebo televízna relácia.

Režim Ambient umožňuje na televízore nastaviť rôzne efektné obrazy (Samsung QE55Q70R)

Na štartovacej čiare stáli …

Do redakcie sme dostali tri 55-palcové televízory, a tak sme sa rozhodli pre ich porovnávací test. Zhodou okolností sú to všetko LCD modely, do ďalších vydaní pripravujeme test OLED televízorov.

Samsung QE55Q70R

Samsung nám poskytol televízor s QLED displejom, ktorý sa voči minulosti výrazne vylepšil. Ako sme sa presvedčili, teraz dosahuje takýto displej podstatne širší pozorovací uhol. Nemusíte teda na dosiahnutie najvyššej kvality obrazu sedieť priamo v strede pred televízorom, ale môžete dobre sledovať obraz aj v uhle 60° od stredu. Je za tým aj technológia Direct Full Array, čo je priame zadné podsvietenie. V minulosti bol totiž svetelný zdroj len po hranách displeja. QLED dominuje vo farebnom gamute a konštatujeme, že obraz na Q70R má najviac farebnej zložky v celom našom teste. Ak sledujete moderné filmy, využijete aj metadáta v nich s podporou HDR 10+ a HLG. Novinkou je podpora Tunes TV a Airplay v Samsung televízoroch. Na televízore sa vám zobrazujú aj hlásenia z inteligentnej domácnosti SmartThings.

Samsung QE55Q70R s domácou obrazovkou

Samsung pri Q70R využil technológiu Quantum HDR 8X, ktorá je zameraná na zobrazenie detailov v obraze, a to tak v úplne tmavých ako aj presvetlených scénach. Tento televízor si poradil aj so situáciou, keď je premietacia miestnosť prežiarená denným svetlom.

Na prepočítanie obrazu (ale aj zvuku) sa tu používa procesor Quantum 4K. Prepočítavanie využíva umelú inteligenciu a strojové učenie. Pri našom teste sme sledovali napr. staré čierno-biele filmy s Charlie Chaplinom a Q70R dokázal obraz naozaj dopočítať do vysokej kvality.

Špeciálnou vlastnosťou televízorov Samsung je Ambient mode. Ide o spomenuté zobrazovanie obrazu mimo hlavného sledovania. Pomocou aplikácie tu viete dokonca nastaviť stav, že televízor zobrazí odfotený obraz, ktorý je za televízorom. To môže vo výsledku pôsobiť tak, ako keby televízor v miestnosti zmizol. Veľmi to závisí od toho, akú stenu máte za televízorom.

Do Samsung televízorov pribudla aj podpora pre Apple TV

Celé nastavovanie televízora je ideálne robiť s mobilným telefónom Samsung Galaxy. Vtedy nič nezadávate a všetko (vrátane hesiel) sa nastaví automaticky. Manuálne nastavovanie je dlhšie, ale nie je to tŕnistá cesta. Diaľkový ovládač je jednoduchý a minimalistický, ovládanie hlasom zabezpečuje Bixby.

Na televízore sme ocenili aj zvuk. Áno, Q70R určite nie je najtenší televízor, ale má veľmi dobrú basovú zložku. Deklarovaný hudobný výkon je 40 W. A využijete ho aj pri hraní hier, zvládne aj veľmi rýchle scény bez viditeľného oneskorenia. Q70R existuje aj vo veľkosti 65 palcov.

Cena: 1699 €

Zapožičal: Samsung

Sony KD55XG8505BAEP

Firma Sony v tomto televízore ukázala, ako sa dá skombinovať obraz na tenkom edge LED TRILUMINOS displeji a zvuk Acoustic Multi-Audio s využitím procesora X1. Práve tento procesor je za pokročilou technológiou 4K X-Reality PRO na dopočítavania obrazu na 4K rozlíšenie a robí to veľmi dobre. Funkcia vylepšenia objektov pritom pomocou HDR analyzuje farbu jednotlivých objektov v obrazovke a upravuje kontrast. Každý objekt sa spracováva individuálne, preto sa dosahuje väčšia hĺbka v obraze, výraznejšie štruktúry a realistickejší obraz. Vďaka technológii Motionflow XR sa napr. vytvoria a vkladajú ďalšie snímky medzi originálne. To sa prejaví pri extrémne rýchlych scénach, kedy je obraz plynulý. Súčasťou je aj Chromecast, teda môžete prenášať obsah z rôznych zariadení na displej televízora.

Sony KD55XG850 v elegantnom vyhotovení

Dizajn tohto televízora je čistý, elegantný a nijako neodpútava pozornosť od sledovania obrazu. Páči sa nám aj šikovne ukrytá kabeláž do nožičiek v podstavci. Mimochodom, na inštaláciu podstavcov pri umiestnení na stôl nepotrebujete žiadne skrutky – konečne.

Acoustic Multi-Audio pridáva ďalšie dva výškové reproduktory na rozloženie zvuku k basreflexným reproduktorom s technológiou Sound-from-Picture Reality, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti televízora. Tak sa dosiahla simulácia šírenia zvuku zo stredu obrazovky a konštatujeme, že to pôsobí veľmi verne. Zážitok zo sledovania filmu je potom silný.

Súčasťou XG850 sú ďalšie technológie – Dolby Vision s oživovaním scén prináša lepší zážitok zo sledovania obrazu a Dolby Atmos napĺňa miestnosť priestorovým zvukom. Televízor tiež podporuje dekódovanie zvuku DTS. XG850 tak patrí medzi tie, ktoré Netflix odporúča ako vhodný model na sledovanie tohto vysielania. Televízor je k dispozícii aj vo veľkostiach 65, 75 a 85 palcov.

Sony KD55XG850 sa môže pýšiť aj odporúčaním od Netflix

Operačný systém je AndroidTV a televízor ľahko nastavíte aj cez Android telefón. S aplikáciami či prepojením so smartfónom tak nemáte problém. Diaľkové ovládanie je tenšie a oblejšie, TV sa s ním ovláda pohodlnejšie. Navyše, cez toto diaľkové ovládanie môžete ovládač aj iné zariadenia pripojené cez HDMI.

Diaľkové ovládanie pre Sony KD55XG850

Cena: 1299 €

Zapožičal: Sony

TCL 55DC760

Značka TCL má s televízormi v našom magazíne premiéru a sme tomu radi. Pritom sme tohto výrobcu už dlhšie sledovali na prezentáciách EISA a tiež na výstave IFA. V praxi je to tak už zabehnutá značka televízorov a domnievame sa, že na Slovensku sa jej so svojou cenovou politikou bude dariť. Model C76 má hrúbku displeja v hornej časti len 7,6 mm a je tak najtenším televízorom v našom teste. V spodnej časti sa nachádza integrovaný soundbar vyrobený v spolupráci so značkou JBL. O zvuku ešte budeme hovoriť, ale už teraz je jasné, že C76 poskytol najlepší zvuk v teste.

TCL 55DC760 si veľmi dobre poradil s kontrastom svetla a tmy

Celkový dizajn televízora sa nám páčil – konkrétne preto, lebo na troch hranách nie je viditeľný žiadny rámček a hrany rohov sú efektne zaoblené. Aj s integrovaným soundbarom sa dá C76 zavesiť na stenu.

Displej typu VA LCD môže byť okrem 55 palcov aj 49 a 65 palcov. Rozlíšenie 10-bitového panelu je 4K UHD, televízor podporuje HDR PRO a hodnota ppi je 1700. Technológia Micro Dimming pritom analyzuje obraz v 200 zónach na displeji a nastavuje správne zobrazenie v tmavých i presvetlených častiach. Ultra Color Gamut zase pridáva do obrazu viac farby. Sledovanie obrazu z uhla až do 65° nedegradovalo pri našom teste kvalitu obrazu.

Nastavenie televízora TCL 55DC760 cez Android TV

TCL využíva operačný systém Android TV 8 a to znamená podporu všetkých dôležitých aplikácií, ďalej je tu Smart TV, ovládanie hlasom cez Google Assistant a tiež podpora inteligentnej domácnosti Google Home. K televízoru môžete pridať aj gamepad a zahrať sa na ňom hry. C76 obsahuje aj zabudovaný Chromcast a prepojenie napr. medzi telefónom a televízorom je tak veľmi jednoduché. Prehrávať môžete napr. fotky alebo videá z telefónu na televízore. Podpora sa týka aj telefónov iPhone alebo tabletu iPad ako aj notebookov Windows, Mac a Chromebook.

Pri testovaní nás najviac zaujal zvuk. V spodnej časti je zabudovaných 6 reproduktorov JBL s celkovým hudobným výkonom 60 W, a to je dosť na bežnú miestnosť. Konštatujeme, že z tohto televízora dostanete výborný zvuk napr. pri akčných filmoch plných výbuchov a tiež sme si na ňom radi prehrali koncert klasickej hudby. Tento zvukový systém podporuje okrem Dolby aj DTS dekódovanie.

Diaľkové ovládania sme mali s televízorom dva. Používali sme väčší z nich, páčilo sa nám priame tlačidlo na Netflix.

Diaľkové ovládače pre TCL 55DC760

Cena: 599 €

Zapožičal: TCL

Verdikt

Samsung QE55Q70R vytvoril v našom teste najlepší obraz plný farieb a má najlepší prepočet na vyššie rozlíšenie. Páči sa nám inteligentný systém televízora a priama podpora Apple TV. Príkladná je spolupráca s telefónmi Samsung Galaxy, ale aj inými. Rovnako je fajn mať možnosť prispôsobiť si obraz na televízore v režime Ambient.

Sony KD55XG8505BAEP robí úžasné prispôsobenie obrazu a zvuku a sami sme nechceli veriť, aký zvuk dokáže vytvoriť samotný televízor. Sony má aj priamu väzbu na Google a Netflix a inteligentný systém v televízore patrí medzi najlepšie.

TCL 55DC760 je veľké prekvapenie v našom teste. V podstate drží v kvalite obrazu krok s výrobcami ako je Samsung alebo Sony, a to pri veľmi zaujímavej cene. Rozdiely v obraze uvidíte pri rýchlych scénach a veľkom dynamickom odstupe. Zvuk vďaka JBL soundbaru bol najlepší z testu, niekomu však môže zabudovaný soundbar dizajnovo prekážať. To však nebol náš prípad a tento televízor oceňujeme Tipom redakcie za najlepší pomer Výkon/Cena. Radi uvidíme u nás aj ďalšie modely od tohto výrobcu.

Ondrej Macko

Modelové označenieSamsung QE55Q70Sony KD55XG8505BAEPTCL 55DC760
Uhlopriečka/rozlíšenie55/4K UHD55/4K UHD55/4K UHD
TuneryDVB-T/T2, DVB-C, DVB-S(S2DVB-T/T2, DVB-C, 2×DVB-S/S2DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2
Wi-Fi/Bluetootháno/ánoáno/ánoáno/áno
Podpora HDRHCR 10+, HLGHCR 10, HLG, Dolby VisionHDR 10, HLG
Operačný systémTizenAndroid TVAndroid TV 8
Porty4× HDMI, 3× USB, Ethernet4× HDMI, 3× USB, Ethernet3× HDMI, 2× USB
Cena16991299599

 

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.