Kto by to bol povedal, že IP kamery budú mať taký úspech, ako je tomu dnes.

Sú dostupné samostatne alebo ako súčasť rôznych špecifických zostáv a v neposlednom rade ako súčasť inteligentnej domácnosti. Je dobré si uvedomiť, že nie všetky ponúkané IP kamery sú také dobré, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Reklama je jedna vec a realita druhá. Keďže na našom redakčnom stole sa vystriedalo množstvo takýchto zariadení, poradíme vám, ako si vybrať správnu IP kameru podľa špecifických kritérií.

Stačí vám priemerný obraz alebo chcete vidieť každý detail? Chcete nahrávať záznamy na cloud, pamäťovú kartu alebo NAS? Potrebujete si vzdialene prezerať živý obraz a záznamy? Chcete byť upozorňovaní na dianie v monitorovanom objekte? Na to všetko vám dáme odpoveď.

Kvalita obrazu

Toto je najdôležitejší údaj. V prvom rade si treba uvedomiť, že nie je megapixel ako megapixel. Ak postavíte vedľa seba dve rôzne kamery s totožným rozlíšením, je pravdepodobné, že jedna bude mať obraz výrazne lepší ako druhá. Vždy dbajte na to, aby mala kamera minimálne HD rozlíšenie a snímač s čo najnižším clonovým číslom, napr. f/2.2. Svetelnosť objektívu je veľmi dôležitá.

Taktiež je dobré vyberať kamery so snímkovou frekvenciou min. 15 fps (v max. rozlíšení). Čím kvalitnejší snímač, tým viac detailov budete vo výsledku vidieť. Rozlíšenie snímača by nemalo byť nižšie ako 1,3 Mpx, čo je úplný základ. Ak potrebujete monitorovať malú miestnosť s minimom okien, HD kamera bude stačiť.

Ak však chcete monitorovať kanceláriu alebo väčšiu miestnosť a potrebujete maximum detailov, Full HD kamera s dobrou svetelnosťou je už nutnosť.

Ak k tomu pridáme okná, tak kamere môže podstatne vadiť protisvetlo a nepomôže ani vyššie rozlíšenie. Ak chcete predísť monitorovaniu svetlej machule, treba siahnuť po kamere s aktívnou kompenzáciou protisvetla. Táto funkcia má rôzne názvy, ako napr. WDR, SSDR alebo BLC. Väčšina moderných IP kamier ponúka možnosť podrobného nastavenia obrazu. Na to treba vždy dbať. Čím viac možností má kamera, tým je zložitejšia, ale aj lepšie prispôsobiteľná rôznym podmienkam.

Záznam súborov

Potrebujete mať záznam z kamery bezpečne uložený alebo vám stačí nahrávanie na pamäťovú kartu? Túto otázku si musíte pred kúpou dobre rozmyslieť. Ak chcete nahrávať na pamäťovú kartu, rozmýšľať netreba – 98 % IP kamier to podporuje. Ak chcete mať záznam uložený bezpečnejšie, treba hľadať kameru s možnosťou ukladania súborov na cloud. A to buď interný cloud výrobcu alebo verejný, napr. Dropbox, OneDrive a pod.

Ďalšia možnosť je ukladanie súborov na domáce sieťové úložisko (NAS). To však musí softvér kamery podporovať, nakoľko potrebuje s týmto úložiskom aktívne komunikovať. Doplnkovou možnosťou je NVR rekordér, ktorý máte na bezpečnom mieste a všetky nahrávky sa vám doň ukladajú.

Toto riešenie je finančne nákladnejšie a netreba zabúdať, že kamera musí byť s konkrétnym NVR zariadení kompatibilná. Pokiaľ nie ste väčšia firma, ktorá má špecifické požiadavky, NVR naplno nevyužijete. Ideálnym riešením, ktoré používame a funguje výborne, je ukladanie záznamov na cloud alebo NAS.

Otočná alebo statická kamera?

Tu platí jednoduché pravidlo, statická má väčšinou širší uhol záberu, čiže vidíte väčší kus monitorovaného priestoru. Ak monitorujete miestnosť jednou kamerou a občas sa potrebujete pozrieť do „iného rohu“, otočná (PTZ) kamera bude dobrým riešením. Treba si však uvedomiť jednu vec – ak máte otočnú kameru a práve s ňou nemanipulujete, tak sa správa ako statická, ktorá vám nezaznamená udalosť v druhom rohu, kam už nevidí.

Ak si potrpíte na kvalitu a cena je na druhom mieste, odporúčame PTZ kamery s aktívnym sledovaním pohyblivého objektu alebo zvuku – tie sú označované ako Active Track. Nezabúdajte ani na fakt, že otočné IP kamery sú podstatne drahšie a ťažšie sa hľadajú také, ktoré majú dobrý pomer cena/výkon.

Zvuk

Zvuk nie je taký podstatný ako obraz, ale je dobré, ak ho kamera dokáže zaznamenať. S týmto by problém nemal byť. Aj lacnejšie kamery totiž disponujú citlivým mikrofónom, ktorý dokáže zachytiť všetok hovorený dej. Ak má kamera aj reproduktor, je to benefitom, nakoľko môžete komunikovať s druhou stranou. Väčšinou je kombinácia týchto funkcií označovaná ako obojsmerné audio. Kvalitnejšie kamery dokážu zachytávať zvuk aj s jeho klasifikáciou, napr. rozbitie okna, výstrel, plač a pod. Ak kamera stráži dieťa, táto funkcia sa bude hodiť.

Detekcia pohybu a upozornenia

Ak nechcete obraz iba sledovať a chcete využiť potenciál moderných kamier, určite si vyberajte kamery s detekciou pohybu, prípadne aj zvuku. Takáto kamera poslúži aj ako alarm, pričom budete na všetky udalosti upozorňovaní formou e-mailu alebo notifikácie na smartfóne.

Vzdialený prístup

To je požiadavka väčšiny používateľov a väčšina IP kamier to aj ponúka. Záleží však, či to bude jednoduché alebo zložité. Ak máte kameru, ktorá komunikuje s cloudom alebo serverom výrobcu, vzdialený prístup je aktívny bez akýchkoľvek nastavení. Stačí stiahnuť aplikáciu do smartfónu, prihlásiť sa a môžete sledovať živý obraz.

Ak to kamera neponúka, je tu možnosť vzdialenej komunikácie cez DDNS server konkrétneho výrobcu. Stačí sa na konkrétnom webe zaregistrovať, doplniť potrebné údaje do aplikácie, nastaviť správne porty v sieti a môžete sledovať a prehrávať záznam vzdialene.

Poslednou možnosťou je zriadenie verejnej IP adresy, za ktorú sa platí paušálny poplatok. Na túto IP adresu nakonfigurujete kameru a môžete sledovať živý prenos alebo záznam vzdialene. Odporúčame siahnuť po kamerách, ktoré komunikujú so serverom/cloudom výrobcu, čo je ideálny spôsob vzdialenej komunikácie, bez starostí navyše. Samozrejme, iba v tom prípade, ak nejde o extra citlivé dáta.

Bezdrôtové alebo drôtové pripojenie?

Drôtové, teda pomocou sieťového kábla (väčšinou RJ45) je vhodné a v prípade problémov s Wi-Fi stabilnejšie, ale nutnosťou nie je. Je to však aj obmedzením, nakoľko bezdrôtovú IP kameru umiestnite takmer kamkoľvek, kde je elektrická zásuvka. Treba sa riadiť podľa možností a požiadaviek (aj do budúcna), ale ideálne je duálne pripojenie. Takých zariadení je však na trhu málo.

Bonus – kamera s IR prísvitom alebo bez?

Ak je to možné, tak vždy s IR prísvitom, ktorý má deklarovanú efektívnosť aspoň 10 metrov. Zaznamenávať predsa chcete aj v noci, no nie?

Tento článok vyšiel aj v tlačenom júnovom vydaní TOUCHIT č. 6/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.