Rakovinu pankreasu pokorí len malé percento pacientov. Jej zákernosť spočíva v tom, že sa v počiatočných fázach navonok nijako neprejavuje.
Vedci z Washingtonskej univerzity sa rozhodli vyvinúť aplikáciu, ktorá by rýchlo a jednoducho upozornila používateľa na prípadné symptómy tejto choroby, a to skôr, než bude na liečbu príliš neskoro.
Nakoniec sa im podarilo vytvoriť aplikáciu s názvom BiliScreen, ktorá vďaka algoritmu dokáže odmerať hladinu bilirubínu v tele človeka. Zvýšená hodnota bilirubínu, ktorý vzniká pri rozpade červených krviniek, sa prejavuje žltým zafarbením očných bielok. Práve takáto neinfekčná žltačka zvykne sprevádzať ranné príznaky rakoviny pankreasu.
Aplikácia BiliScreen funguje na princípe klasického zosnímania selfie cez fotoaparát smartfónu. Samozrejme, záleží aj na okolitých podmienkach a množstve svetla, v ktorých je fotografia zhotovovaná.
Špeciálne okuliare lemujúce farebnými štvorcami pomáhajú aplikácii BiliScreen s kalibráciou. V prípade ich použitia bola presnosť výsledkov až 90% v porovnaní s krvnými testami. Najlepšie výsledky však aplikácia dosiahla v spojení s 3D priezorom.
Napriek tomu, zvýšená hladina bilirubínu sprevádzaná žltými bielkami nemusí vždy indikovať rakovinu pankreasu. Na výsledky aplikácie sa preto nemožno stopercentne spoliehať a zdravotný stav sa odporúča vždy konzultovať s lekármi.
Momentálne je aplikácia BiliScreen vo fáze testovania a zdokonaľovania. Finálnej verzie by sme sa mohli dočkať možno už za pár rokov.
Partnerom rubriky e-Zdravie je mobilná aplikácia Dôvera. Pre viac informácií kliknite sem.
Zdroj: BBC, washington.edu