Existujú miesta, kam sa ľudské oko nemôže dostať – úzke potrubia, útroby strojov, ľudské orgány či inak nebezpečné priestory.
Práve preto boli vyvinuté endoskopické kamery, ktoré dokážu preniknúť do najmenších a ťažko dostupných priestorov. Tieto zobrazovacie systémy sú vybavené pokročilými technológiami a stávajú sa nenahraditeľným nástrojom v priemysle, medicíne, alebo ak treba využiť krtkovanie Trnava či v inej lokalite.
Priemyselná diagnostika s precíznymi technológiami
Moderné priemyselné endoskopy využívajú vysokokvalitné CMOS snímače od výrobcov ako Sony a Aptina s veľkosťou 1/4 až 1/2,5 palca. Tieto čipy dosahujú rozlíšenie 4K (3840 x 2160 pixelov) a citlivosť až 10 000 ISO, čo umožňuje jasný obraz aj v minimálnom osvetlení. LED osvetlenie používa vysokovýkonné diódové matice s intenzitou 500-1000 lumenov umiestnené priamo v hrote endoskopu a dokážu osvetliť priestor s priemerom niekoľkých centimetrov.
Medicínska flexibilita a presnosť
Lekárske endoskopy využívajú špeciálne navrhnuté optické vlákna s vysokou ohybnosťou. Vnútorná konštrukcia kamery je tvorená až 120 samostatnými drôtmi pokrytými špeciálnym silikónovým poťahom, čo umožňuje ohyb až o vyše 180 stupňov. Navigácia kamery je zabezpečená citlivými senzormi a tenkými piezoelektrickými aktuátormi umožňujúcimi presnú manipuláciu aj v tých najužších priestoroch ľudského tela.
Inšpekčné systémy s robotickou navigáciou
Špeciálne endoskopy na potrubné systémy, ktoré sa používajú aj na krtkovanie v Dunajskej Strede, používajú kamery s priemerom iba 3-5 mm, vybavené snímačmi Sony IMX323 s vysokou citlivosťou v nízkom svetle. Ich pohyb zabezpečujú krokové mikromotory s presnosťou polohového nastavenia 0,01 milimetra. Silné LED osvetlenie s výkonom približne 800 lumenov a teplotou svetla 5600K zaručuje dokonalé zobrazenie detailov aj v zaplavených priestoroch. Podobné kamerové systémy majú spravidla až 6 stupňov možností pohybu a dajú sa použiť v potrubiach vyhotovených z rôznych materiálov.