Slovákom patrí vo výdavkoch na alkoholické nápoje popredné miesto v Európskej únii.
Podľa údajov Eurostat-u vynaložia Slováci práve na alkohol 2,5 % z ich celkových mesačných výdavkov, čím sa radia k top 10 – tke v EÚ. Nelichotivé čísla potvrdzujú aj policajné štatistiky. Až 11% všetkých dopravných nehôd zapríčinil v minulom roku práve alkohol, konkrétne išlo o 1564 dopravných nehôd. Pripomíname, že alkohol alebo omamné látky poisťovne pri poistných udalostiach netolerujú a ak Vám ich zistia v krvi, môžete prísť o poistné plnenie.
Havária kvôli alkoholu: Peniaze dostane poškodený, vinník ich musí poisťovni vrátiť
Piť alkohol tesne pred jazdou je absolútne neprípustné. Polícia však každoročne upozorňuje vodičov, aby nepodceňovali ani tzv. zostatkový alkohol a nesadali si ráno za volant po prehýrenej noci. Podľa polície totiž stúpa riziko nehody pri 0,5 promile o sto percent a v prípade 0,8 promile až o 400 percent.
Jazda pod vplyvom alkoholu sa považuje za hrubé porušenie základných pravidiel cestnej premávky. „V prípade dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu poisťovňa vyplatí z povinného zmluvného poistenia plnenie poškodeným, je však oprávnená od svojho klienta regresom vymáhať náhradu škody v plnej výške,“ hovorí šéf likvidácie škôd z poistenia motorových vozidiel UNIQA Martin Križan.
Pripomíname, že v prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie dokonca zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec. „Ak sa dokáže, že si vedome sadol do auta vodičovi pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu môže znížiť plnenie za poškodenie zdravia, prípadne vzniknuté zranenie,“ upozorňuje Martin Križan z UNIQA.
Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa kráti poistné plnenie aj v prípade škody vzniknutej na havarijne poistenom vozidle. „Podľa platných poistných podmienok môže poisťovňa v prípade zistenia požitia alkoholu alebo návykových látok primerane znížiť poistné plnenie, v praxi uplatňujeme zníženie až do výšky 50%,“ hovorí M. Križan.
UNIQA koncom minulého roka riešila prípad, keď poistený vodič pod vplyvom alkoholu v noci počas jazdy v obci poškodil 13 zaparkovaných vozidiel. K nehodám bola privolaná polícia, ktorá prípad zdokumentovala. Niektoré poškodené vozidlá však boli nahlásené až v priebehu nasledujúceho dňa, keďže vodič jazdil pod vplyvom alkoholu pomerne dlho a poškodenia vozidiel boli zistené na viacerých miestach v okolí obce. Identifikovali ich podľa toho, že na poškodených vozidlách ostali stopy po farbe vozidla, ktorým jazdil opitý vodič. Vodičovi namerala polícia v krvi 2 promile alkoholu.
Pozor na alkohol na svahu – ak sa zraníte, môžete prísť o plnenie
Na alkohol si dávajte pozor aj pri zimných športoch. Poisťovne každoročne upozorňujú lyžiarov, aby si na svahu odpustili povestný pohárik na svahu. Prax totiž ukazuje, že pod vplyvom alkoholu prídete k úrazu oveľa ľahšie. Ak sa pri lyžovačke zraníte, poisťovňa Vám môže znížiť či zamietnuť poistné plnenie – podľa toho, koľko alkoholu v krvi Vám namerajú. Problémy pri plnení môžu nastať aj vtedy, ak pod vplyvom alkoholu dôjde k zrážke s iným lyžiarom – ak sa Vašou vinou zraní, poisťovňa môže vyplatenú škodu od Vás vymáhať naspäť.
Alkohol a omamné látky pri plnení z cestovného poistenia
Pri poistení všeobecne platí, že požitie alkoholu, prípadne iných omamných látok má na plnenie pri poistnej udalosti zásadný vplyv. Týka sa to aj udalostí, ktoré sa pod vplyvom alkoholu stanú napríklad na dovolenke. V prípade, že poistná udalosť nastala z dôvodu požitia alkoholu či omamných látok, môže dôjsť k zníženiu alebo aj zamietnutiu poistného plnenia – podľa toho aký vplyv malo požitie alkoholu na vznik poistnej udalosti. Porušenie podmienok sa preveruje napríklad z policajnej správy pri nehode či úraze, taktiež z lekárskej správy či pitevnej správy pri úmrtí. Dovolenkári by preto mali byť opatrní najmä pri tzv. all inclusive pobytoch, kde býva často alkohol v cene pobytu. „Špeciálne by sme chceli upozorniť, že v prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu alebo vplyvom návykových látok. Zaznamenávame totiž prípady utopenia v mori v dôsledku požitia alkoholu. Evidujeme tiež viaceré úrazy následkom požitia omamných látok (napr. marihuana) v krajinách, kde je ich požitie povolené. Pozor! Aj napriek tomu sú udalosti vplyvom požitia omamných látok z poistenia vylúčené,“ upozorňuje riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.