Západoslovenská distribučná pokračuje v investovaní do modernizácie energetických vedení. Nová kiosková trafostanica, odbremení od komplikácií pri opravách a skvalitní dodávku elektrickej energie.
Spoločnosť Západoslovenská distribučná investovala viac ako 110 000 eur do modernizácie elektrického vedenia v prihraničnej oblasti s Českou republikou. Pri Skalici v lokalite Mlynky sme sa boli pozrieť osobne. Bola tu vybudovaná nová kiosková trafostanica a zakabelizovaných viac ako 700 m vzdušného vedenia. Doteraz bola táto oblasť zásobovaná elektrickou energiu z trafostanice umiestnenej v Českej republike, čo výrazne komplikovalo údržbu a opravy, pretože práce museli byť objednávané od českých partnerov. Kabelizáciou časti vedenia a jeho umiestnením do zeme spolu s prípravou pre digitalizáciu, sa zabezpečí nižšia poruchovosť, nakoľko takéto vedenie nie je citlivé na poveternostné vplyvy, ktoré tu boli hlavným zdrojom porúch.
Komplikované opravy už minulosťou
Trafostanica z roku 1967 umiestnená na území Českej republiky spôsobovala obyvateľom lokality Mlynky komplikácie. Súčasná trafostanica na území Slovenska je tak vyriešením mnohých problémov a komplikácií.
Západoslovenská distribučná (ZSD) realizovala túto stavbu v rámci medzinárodného projektu inteligentnej sústavy ACON Smart Grids. Ide o prvý projekt distribučných spoločností (ZSD a E.ON Distribuce) v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi projektami spoločného záujmu EÚ. Celková hodnota podporeného projektu ACON sa pohybuje vo výške 182 miliómov eur. Z toho spolufinancovanie z európskych zdrojov dosahuje 91,2 mil. eur, t. j. 50 % z hodnoty projektu a náklady každého z partnerov projektu predstavujú približne 50 %. Zároveň ide o historicky prvý slovensko-český projekt, zameraný na masívne nasadzovanie najmodernejších smart technológií, ktorý umožní nástup „novej energetiky“ založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch.
Zvýšený zákaznícky komfort pocíti v horizonte nasledujúcich piatich rokov vyše 190 000 zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín, ako aj ďalší zákazníci regiónu južnej a východnej časti Českej republiky. „Vybudovaním modernej trafostanice zavádzame do siete inteligentné prvky, vďaka ktorým sa zvýši stabilita sústavy aj v priľahlých oblastiach a do budúcnosti okrem iného zaistí podporu pripájania obnoviteľných zdrojov,“ uviedol Tomáš Turek, predseda predstavenstva ZSD.
Rovnako dôležitý je aj environmentálny aspekt, pretože vedenie sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti. Umiestnením vedenia do zeme sa zmenší jeho ochranné pásmo, čím sa zníži zásah do porastov a zároveň už nebude dochádzať ku kontaktom vtákov so vzdušným vedením a elektrickými stĺpmi.
Jestvujúce stĺpové/stožiarové trafostanice sú štandardne prevádzkované bez záchytných nádrží, ktoré slúžia na zachytenie uniknutého oleja pri havarijných situáciách. Zo zákona má ZSD povinnosť montovať tieto záchytné nádrže len v presne definovaných oblastiach, predovšetkým pri zdrojoch pitnej vody. V rámci rekonštrukcie však spoločnosť zrealizovala preložku stožiarovej trafostanice do kiosku, ktorý takúto záchytnú nádrž už obsahuje. Toto opatrenie sa bude realizovať pri všetkých stavbách v rámci projektu ACON, bez ohľadu na to, či je oblasť definovaná ako chránená.
Investície sa presunú aj na juh Slovenska
V rámci projektu ACON sa modernizuje sústava na západe a severe západoslovenského regiónu, predovšetkým prihraničné oblasti s Českou republikou. Vďaka novému projektu Danube InGrid sa vybuduje inteligentná sústava aj na juhu. V októbri tohto roka získal slovensko-maďarský projekt spoločného záujmu Danube InGrid doteraz najvyššie grantové spolufinancovanie v kategórii smart grid z európskeho finančného nástroja CEF – 102 miliónov eur, pričom celková hodnota projektu je takmer 290 miliónov eur.
PCI projekty predstavujú kľúčové infraštruktúrne projekty, ktorých cieľom je prepájanie európskych energetických systémov a dosahovanie energetických a klimatických cieľov EÚ. Primárnym zámerom projektu Danube InGrid je vybudovanie inteligentnej siete v regióne strednej a východnej Európy, ktorá umožní rozsiahlejšiu integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok.
Realizátormi projektu Danube InGrid u nás je, okrem spoločnosti ZSD a spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). V Maďarsku je to prevádzkovateľ distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt (EED). Dotknutým územím je región západného Slovenska a severozápadného Maďarska. Spoločnosť ZSD sa sústredí predovšetkým na modernizáciu technológie v 150 transformačných staniciach, budovanie nových rozvodní, budovanie optickej siete v dĺžke 320 km a implementáciu IT riešení vrátane systémov kybernetickej bezpečnosti.