1. január 2022 je dátum, ktorý výrazným spôsobom zmení náš pohľad na hodnotu plastových fliaš a plechoviek. Už o šesť mesiacov sa začína nová etapa slovenského hospodárstva. Slovensko sa tak stane prvou krajinou v regióne, ktorá spustí systém zálohovania.
O spustení zálohovania jednorazových obalov sa hovorí dlhodobo. Desiatky krajín po celom svete už dnes fungujú systémom, v ktorom ľudia dostávajú za odovzdanú plastovú fľašu či plechovku vratnú zálohu. Po dlhých mesiacoch príprav sa k tomuto kroku odhodlalo aj Slovensko ako prvá z krajín regiónu. A podľa prijatého zákona sa všetko začne už 1.1.2022.
Čo vieme už dnes?
Budeme si zvykať na nový systém, ktorý prinesie malé zmeny prakticky pre každú domácnosť. Cieľom Európskej únie, ale aj našich zákonodarcov, je totiž dostať sa na úroveň zálohovania 90 % všetkých vyrobených obalov. To znamená, že každý človek by mal odovzdať 9 z 10 použitých plastových fliaš či plechoviek.
„Naším spoločným cieľom je, aby sa konečne dalo s použitými obalmi pracovať. Aby milióny fliaš nekončili zbytočne na skládkach a už vôbec nie vo voľnej prírode,“ vraví Roman Postl, konateľ spoločnosti TOMRA Collection Slovakia.
Práve TOMRA, ako globálny líder v oblasti zálohovania a recyklácie, pôsobí v prebiehajúcich prípravách ako kľúčový spoločník pre obchodníkov na slovenskom trhu. Tí musia zabezpečiť, aby sa v ich obchodoch o šesť mesiacov spustilo zálohovanie bez problémov a zdržaní.
„Podľa skúseností zo zahraničia vieme, že zálohovanie musí byť pre ľudí dostupné a praktické, inak by bol celý systém neefektívny. A tu prichádzajú na rad recyklomaty,“ tvrdí Roman Postl. Recyklomaty, ktoré od nového roka nájdeme v mnohých obchodoch po celom Slovensku, poslúžia nám všetkým ako pomôcka. Budeme do nich vkladať prázdne PET fľaše a plechovky a následne si vyzdvihneme vratnú zálohu, ktorej výšku recyklomat vypočíta.
3 jednoduché kroky
- Priniesť – prázdne a nepoškodené obaly prinesieme do obchodov
- Vložiť – fľaše a plechovky vhodíme do pripravených recyklomatov
- Zobrať – recyklomat vyráta výšku zálohy, ktorú si odnesieme
Aj obaly majú svoje pravidlá
Odborníci zo sveta zálohovania upozorňujú, že pri vracaní jednorazových obalov musíme myslieť na niekoľko zásad. Budú platiť podobné pravidlá, aké už poznáme zo zálohovania sklenených pivných fliaš. „Plastové fľaše či plechovky sa musia odovzdávať nepokrčené a nepoškodené. Inak ju recyklomat nebude akceptovať. Rovnako musíme dávať pozor na to, aby na fľaši ostala čitateľná etiketa,“ vysvetľuje Roman Postl.
Na čo si dať pozor?
- Fľaše a plechovky musia ostať nepoškodené
- Obaly sa odovzdávajú prázdne
- Etiketa musí byť čitateľná
Zálohovanie vzniklo ako nápad, ktorý povedie k čistejšiemu životnému prostrediu a udržateľnosti. Okrem nášho správania v obchodoch zmení aj fungovanie spracovávania odpadov. Zároveň vznikne možnosť využiť už použité obaly opätovne, a to rôznorodo.
„Spoluprácou firiem, obchodník, štátu, ale najmä obyčajných ľudí sa nám môže podariť fantastická vec. Zálohovanie totiž povedie k recyklácii a lepšej budúcnosti pre nás všetkých. Sme si istí, že vďaka snahe nás všetkých budeme o šesť mesiacov budeme pripravení celý projekt spustiť,“ uzatvára Roman Postl.