Počas letnej sezóny sa množstvo ľudí vyberá za dobrodružstvom do prírody, či už na krátke prechádzky, intenzívnejšiu turistiku alebo na niekoľkodňové pobyty mimo civilizácie.
Pobyt v prírode je dokonalým relaxom pre telo i dušu, v rámci ktorého sa nadýchame čerstvého vzduchu a prídeme na iné myšlienky. V prírode sa však treba vedieť správať a rovnako tak vedieť, aké vybavenie by ste mali mať s ohľadom na vaše plány. Skúseným turistom a ľuďom, ktorí trávia v prírode množstvo času netreba nič zásadné pripomínať a odporúčať. Sú však medzi nami aj menej skúsení milovníci prírody, ktorí nemajú toľko skúseností a vedomostí, pričom im rôzne odporúčania môžu zásadným spôsobom pomôcť.
Aplikácie v telefóne
Keďže sme technologický magazín, tak prvý odsek bude patriť aplikáciám, ktoré vám môžu pobyt v prírode uľahčiť, niečo vás naučia a dokonca vás môžu aj zachrániť. Ak máte záujem sa niečo naučiť a zistiť, ako sa volajú a načo sa využívajú rôzne rastliny, stromy, byliny a pod., tak určite oceníte aplikáciu PlantNet.
Tá vám pomôže rozpoznať lokálnu i svetovú flóru za pomoci fotoaparátu alebo už vytvorenej fotky. Aplikácia Léčivé byliny ponúka podrobné informácie o lokálnych bylinách a ich využití v praxi. Rovnako tak odporúčame mať v telefóne aj aplikácie iHoubař alebo NaHuby, ktoré vám pomôžu rozpoznať rôzne druhy húb, na ktorých si môžete aj v lone prírody výborne pochutnať. Treba však mať na pamäti, že žiadne rozpoznávanie nie je 100 %, takže ak máte pochybnosti, radšej sa priamej konzumácii húb a bylín vyhnite.
Do zoznamu životne dôležitých aplikácií patrí apka HZS (Horská Záchranná Služba), ktorá vyžaduje jednoduchú registráciu pomocou telefónneho čísla, pričom je možné zadať aj núdzové kontakty a rôzne osobné údaje. Cez túto aplikáciu si môžete jedným klikom privolať HZS, ale aj naplánovať turistiku. Ak sa z túry nevrátite do uvedeného časového slotu, automaticky budú kontaktované uvedené núdzové čísla a môže sa zahájiť pátracia akcia.
Okrem toho ponúka aplikácia informácie o výstrahách, ale aj zoznamy horských chát, záchranných staníc, zoznam stredísk HZS a ošetrovní. Samozrejmosťou sú aj kontakty na všetky uvedené lokality. Ak sa radi pohybujete po slovenských horách, tak táto aplikácia by vo vašom telefóne určite nemala chýbať.
Mapy v telefóne, ale aj tie klasické
Ak sa vydávate na dlhší pochod alebo turistiku, nemali by ste zabúdať na mapy. Či už tie v telefóne alebo v klasickej forme. Z praxe vám môžeme odporučiť aplikáciu Mapy.cz, ktorá je skvelou voľbou pre turistov, cyklistov, ale aj pre vodičov. Ponúka detailné zobrazenie oblastí v rôznych vrstvách a všetky potrebné informácie/funkcie, vrátane plánovania a záznamu trasy, výškových profilov a pod.
Táto multifunkčná aplikácia ponúka aj off-line režim, teda možnosť stiahnutia potrebných oblastí, ktoré vám pomôžu v orientácii aj vtedy, keď nebudete mať prístup na internet. Rovnako vhodná aplikácia je aj Maps.me, ktorá ponúka off-line režim a zaujímavého on-line sprievodcu s tipmi na výlety. Okrem máp je dôležité mať aj súkromného meteorológa v podobe spoľahlivej aplikácie. Tá ponúka komplexné informácie o počasí a výstrahách – odporúčame aplikáciu SHMU.
Avšak spoliehať sa iba na telefón nie je správne. Ak sa chystáte na dlhšiu turistiku, tak je vhodné mať k dispozícii aj klasickú turistickú mapu danej oblasti a buzolu. Základy práce s mapou a buzolou sa dajú relatívne rýchlo naučiť – samozrejme, ešte pred samotným výjazdom. Ak si zaobstaráte mapu, nezabudnite aj na vhodný vodoodolný obal, aby sa vám pri styku s vodou neznehodnotila.
EXTRA TIP: Ak budete v prírode dlhší čas, tak nie je na škodu mať k dispozícii aj záložný telefón so sekundárnou SIM kartou a off-line mapami – vypnutý a správne uskladnený. Náruživí dobrodruhovia, ktorí sa vydávajú na dlhé púte divočinou ocenia aj špeciálne komunikačné zariadenie v podobe Garmin InReach Mini 2 (satelitný komunikátor). To dokáže v určitých situáciách aj zachrániť život, a to včasným privolaním pomoci.
Zdroj energie pre zariadenia
Ak sa chcete na vaše elektronické zariadenia spoľahnúť dlhší čas, tak budete potrebovať aj záložný zdroj energie. Majte na pamäti, že počas využívania GPS navigácie sa batéria v telefóne vybíja podstatne rýchlejšie ako počas bežného používania. Veľkou záťažou je aj neustále hľadanie signálu v oblastiach so slabým pokrytím.
Nezabudnite teda na vhodný záložný zdroj (powerbanku), ktorý v prípade núdze dobije vaše zariadenia. Z pohľadu hmotnosti je vhodným riešením zariadenie s kapacitou 10 000 mAh. No ak nabíjate niekoľko zariadení, tak radšej zvoľte záložný zdroj s kapacitou 20 000 mAh alebo kombináciu záložného zdroja a kvalitného solárneho panelu. Je to ideálna kombinácia na dlhšie výjazdy. Zaujímavé zostavy tohto druhu ponúka napr. GoalZero alebo AlzaPower.
Dobrý batoh a kvalitné topánky
To, v čom budete chodiť a v čom budete niesť vašu výbavu má neuveriteľný vplyv na to, ako bude váš výjazd prebiehať, resp. či sa budete cítiť dobre alebo nie. Základom je kvalitná obuv s ohľadom na to, kde sa budete pohybovať. Z osobnej skúsenosti môžem odporučiť obuv od slovenského výrobcu BOSP, ktorá vyniká kvalitou spracovania, použitými technológiami, výdržou, ako aj pozáručným servisom. Okrem toho máme dobré skúsenosti aj s obuvou značiek Salomon, Adidas a Under Armour.
Topánky sú základ, lebo tie vás „nosia“, no rovnako tak treba myslieť na váš chrbát, ktorý nosí batoh plný vybavenia. Predovšetkým treba myslieť na dobrý nosný systém a systém odvetrania. Ponuka batohov je v tomto smere bohatá, takže záleží od preferencie značky a veľkosti. Z výrobcov odporúčame napr. Osprey, Zajo alebo dostupnejšie batohy Quechua. Takticky orientovaní ľudia ocenia batohy od Direct Action, 5.11 alebo Savotta.
EXTRA TIP: Nové topánky si na dlhšiu turistiku určite neberte, lebo to aj napriek ich kvalitám môže byť utrpenie. Topánky treba najprv rozchodiť na kratších trasách, aby si s nohou úplne sadli.
Čo na seba a čo so sebou?
Oblečenie je veľmi subjektívna záležitosť, no roky skúseností hovoria jasne – treba funkčné oblečenie! Základom je, aby bolo vaše oblečenie kvalitné a vy ste sa v ňom cítili dobre. Funkčné oblečenie a efektívne vrstvenie (v chladnejšom podnebí) je základ úspechu, nakoľko sa nebudete zbytočne potiť a keď k tomu príde, tak jednotlivé vrstvy rýchlejšie schnú a nesmrdia.
Najlepšie je si všetko vyskúšať na vlastnej koži, nájsť tú správnu kombináciu a značku, ktorá vám bude vyhovovať. Podceniť netreba ani kompletné náhradné oblečenie, ktoré by ste mali mať počas dlhších túr vždy v batohu – ideálne v nepremokavom obale. Rovnako tak by ste mali byť pripravení na zmeny počasia v podobe dažďa, pred ktorým vás dobre ochráni pončo, resp. pršiplášť. Ak zvolíte kvalitnejší produkt, tak je možné pončo využiť aj ako základ prístrešku.
So sebou by ste mali mať aj doklady – minimálne občiansky preukaz a zdravotnú kartičku (nezabúdajte na kópie, ktoré je vhodné mať na cloude i vo fyzickej podobe), pričom nie je na škodu mať niekde v batohu aj kartičku so základnými údajmi o vás a núdzovými kontaktmi na vašich blízkych.
EXTRA TIP: Určite registrujete problémy s vyšším výskytom medveďov na rôznych územiach SR. Je tak vhodné mať so sebou aj sprej na medvede, ktorý by mal prípadný útok šelmy odvrátiť. Minimálne psychologický efekt to má. Dôležité je aj to, aby ste o sebe dali vedieť, buď rozprávaním sa alebo roľničkou na batohu.
Voda (+základná strava)
Voda je nutnosť a obzvlášť v letných mesiacoch, o tom netreba diskutovať. Počas rôznych výletov, tripov a dobrodružstiev by ste mali mať so sebou dostatok pitnej vody v nádobe, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Samozrejme, že na týždenný pobyt v stane so sebou nebudete ťahať 10-litrovú bandasku vody, no nejaký 2 – 3 litrový hydrovak alebo dve litrové fľašky s vodou odniesť zvládnete a o doplnenie sa postaráte cestou.
Záleží na tom, koľko pijete a či je na vašej trase zdroj pitnej vody, napr. prameň. Pramene sú vyznačené aj v aplikácii Mapy.cz. Ak neviete, akú fľašku na vodu použiť, odporúčame napr. Nalgene, s ktorou máme dlhodobo dobré skúsenosti. Ak sa chystáte na dlhší pochod, určite by ste mali zvážiť kúpu filtra na vodu, ktorý premení aj vodu z rieky/potoka na pitnú vodu. Tu treba ísť na istotu a siahnuť po overených značkách, ako napr. Sawyer alebo Lifesaver. Ak chcete mať poistenú aj poistku, tak si do batoha pribaľte aj tablety na čistenie vody MicroPure Forte.
Jedlo v prírode je extra individuálna záležitosť, pričom niekto siahne po paštéte alebo špekáčiku a iný po hydratovaných hotových jedlách, ktoré sa po zohriatí zmenia na klasické a chutné menu, napr. od Adventure Menu. Každopádne by ste mali mať v batohu aj nejaké energetické/proteínové tyčinky, ktoré vám rýchlo a bez čakania dodajú energiu na ďalšie kilometre. Ak si chcete na cestách variť/zohrievať jedlo, tak myslite aj na malý, ľahký a výkonný plynový varič, ktorých nájdete v ponuke predajcov obrovské množstvo (napr. Meva SPARK).
Veci a zariadenia, ktoré by vám nemali chýbať
Viete, ako sa hovorí, je lepšie mať a nepotrebovať ako nemať a potrebovať, čo sa dá preložiť aj ako „pripravenému šťastie praje“. Či už v rámci krátkej turistiky alebo dlhšieho pobytu v prírode by ste nemali zabúdať na elementárnu výbavu.
Nutnosťou je kvalitný pevný nôž + zatvárací nôž. Z dostupnejších, no veľmi kvalitných značiek odporúčame Ruike, Morakniv, Ontario Knives, Manly alebo Victorinox. Rovnako tak by vo výbave nemal chýbať kvalitný zapaľovač/zápalky alebo kresadlo, dlhší povraz (Paracord), výkonné LED svietidlo (nabíjacie alebo s náhradnými batériami, napr. Fenix PD35 V3.0), LED čelovka a určite aj alternatíva v podobe chemického svetla – lámacia tyčinka.
Ak chcete byť aj v prírode všestranní, tak oceníte prítomnosť poriadneho multifunkčného nástroja v podobe Leatherman Signal. V letných mesiacoch je vhodné mať aj kvalitné a odolné slnečné okuliare, ktoré skrotia ostré slnečné lúče, napr. WILEY X ALFA Captivate Polarized.
EXTRA TIP: Aksa budete snažiť založiť oheň, tak majte na pamäti, že skvelým, ľahko dostupným a extra horľavým materiálom je kôra z brezy, ktorá horí aj mokrá alebo mastné drievko (konár z padnutej borovice, ktorý je napustený živicou – typický silnou arómou)
Máte radi prehľad o okolí alebo radi pozorujete zver? Určite tak oceníte ďalekohľad, či už klasiku so stabilizáciou obrazu v podobe Canon 10×20 IS, s ktorým máme dlhodobé skúsenosti alebo kvalitný monokulár, napr. Vortex Solo 10×25. Ak chcete byť vybavení čo najlepšie a hovorí vám niečo skratka PMR, tak nie je na škodu mať v batohu aj vysielačku, napr. Baofeng UV-5R.
Nezabudnite, že aj lekárnička je nutnosťou, či už sa budete v prírode zdržiavať niekoľko hodín alebo dní a nemala by chýbať v žiadnom batohu! Jej veľkosť a obsah závisí od rôznych okolností, no určite by tam mali byť lieky, ktoré pravidelne užívate, základné tabletky na bolesť, hnačku a pod., ale aj obväzy, náplasti, dezinfekcia, pinzeta, nožničky a turniquet, prípadne iný prvok na zástavu krvácania.
Na záver jedna dôležitá prosba. V prírode sa vždy správajme slušne, s úctou a rozumom. Nezanechávajme po sebe odpadky, neporiadok a snažme sa o to, aby aj ďalšie generácie mali kam chodiť čerpať energiu, odveké znalosti a vedeli, ako sa v prírode správať. V batohu nemusíte mať to najdrahšie a najlepšie vybavenie, vyberte si to, čo potrebujete, viete využiť a čo je dôležité, no hlavne si užívajte každý moment, či je slnko alebo búrka.
Prečítajte si aj: