Žil som s nimi 4 mesiace a porovnal som ich s profesionálnym prístrojom InBody 770.

Inteligentné váhy sú zariadenia, ktoré majú mnohí ľudia vo svojich domácnostiach. Dôvodom je ich cenová dostupnosť a fakt, že v porovnaní s tradičnými váhami ponúkajú pridanú hodnotu z toho hľadiska, že údaje o vašej hmotnosti a ďalšie namerané parametre automaticky synchronizujú s mobilnou aplikáciou vo vašom telefóne.

Vďaka tomu si môžete rýchlo skontrolovať históriu vašich meraní a sledovať trendy vývoja hmotnosti, tuku a vody v tele, atď. Otázkou však ostáva, ako (ne)presne merajú inteligentné váhy. Odpoveď sa dozviete vo videu, v ktorom som zosumarizoval poznatky z pravidelného merania pomocou štyroch inteligentných váh:

  • Garmin Index S2
  • Huawei Body Fat Scale (1. generácia)
  • Xiaomi Mi Body Composition Scale (1. generácia)
  • Eufy Smart Scale P1

Čo spôsobuje nepresnosť merania?

Ide o zaujímavú štvoricu z toho hľadiska, že pokrýva cenové kategórie od 15 do 150 eur, a že obsahuje aj modely, ktoré už nie sú v predaji, pretože ich nahradila druhá generácia (Xiaomi), resp. tretia generácia (Huawei). Aby malo video pridanú hodnotu, údaje z inteligentných váh som porovnal s výsledkami merania pomocou profesionálneho prístroja InBody 770.

Merania sa zúčastnila aj kolegyňa Xénia a obom nám vyšli výsledky s odlišnou presnosťou. V jej prípade mala inteligentná váha Garmin Index S2 dobrú zhodu s InBody 770. V mojom prípade však bola menšia až väčšia odchýlka v prípade všetkých váh. Dôvodom je samotný dizajn inteligentnej váhy, ktorý pomocou bioelektrickej impedancie meria telesný tuk iba v spodnej časti tela.

Nakoľko mám problém s tým, že sa mi tuk ukladá najmä v oblasti brucha, inteligentné váhy to nedokážu správne vyhodnotiť, pretože danou časťou tela neprechádza prúd. Riešením môžu byť váhy s rukoväťou, ktoré posielajú prúd do spodnej a vďaka rukoväti aj do hornej časti tela. Takéto inteligentné váhy sa zatiaľ na Slovensku nepredávajú, vo svete už nejaké modely nájdete – napríklad Huawei Scale 3 Pro.

Predpokladám, že je iba otázka času, kedy inteligentné váhy s rukoväťou prinesú na trh viacerí výrobcovia, a kedy budú v predaji aj na našom území. Za upresnenie a doplnenie detailov, ako fungujú tradičné inteligentné váhy (bez rukoväti), ďakujem Danielovi Mikovi.

Inteligentné váhy s rukoväťou
Inteligentné váhy s rukoväťou (vpravo) a porovnanie s bežnou inteligentnou váhou (vľavo)

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.