Na turistike v lese nevyhnutne nepotrebujete najnovšie technologické vychytávky. Preto prinášame užitočné rady, ako sa správne vybaviť na turistiku.

Čo by turistovi nemalo chýbať

Ak sa plánujete vybrať do prírody na bežnú prechádzku, v tom prípade nehovoríme o turistike. Pod turistikou na účel tohto článku vnímame minimálne 4 a viachodinovú jednodňovovú túru v hornatom teréne, s prevýšením aspoň 400 metrov, bez kempovania v prírode.

Aj pri menej náročných túrach by ste nemali podceniť svoju výbavu. Oblečenie by sa malo skladať z pohodlného textilu, ideálne určeného priamo na turistiku. Zamerajte sa na vrstvenie oblečenia, aby ste sa vedeli prispôsobiť počasiu.

V prípade vyššej teploty môžete vrstvy zhadzovať a pri chlade ich zase pridávať. Vrchná vrstva by mala pozostávať z vetrovky s impregnáciou a membránou proti vetru. Pamätajte, že je vždy lepšie mať pri sebe viac oblečenia ako menej a nezabudnite na čiapku. Hoci vám v meste môže byť teplo, situácia v horách či lesoch býva odlišná a aj v jarných mesiacoch môžete ľahko prechladnúť.

Samozrejmosťou je kvalitná turistická obuv, s membránou, spevneným členkom a dobrý turistický ruksak. V ňom by nemalo chýbať dostatočné množstvo čistej vody a jedla.

Turistická obuv
Kvalitná turistická obuv odolná voči vode a spevňujúca členok

Dobré vedieť

Bavlna – saje viac potu a ťažšie schne, preto vám môže pri bavlnenom oblečení v lese hroziť prechladnutie. Zamerajte sa na oblečenie s prímesou umelých vlákien, ktoré odvádza vodu od tela a rýchlejšie schne.

Predpoveď počasia – nepodceňte predpoveď počasia a dobre si ju pri plánovaní turistiky pozrite. Počítajte s tým, že v lesoch či na horách môže byť chladnejšie ako na začiatku túry. Zradný je najmä vietor, ktorý je vo vyšších polohách častejší a býva nepríjemný.

Termoizolačná fólia – hádam ju nikdy nepoužijete. Ide o fóliu, ktorá je napríklad výbavou každej autolekárničky, váži zopár gramov a v prípade nehody vám môže zachrániť život. Odráža až 80 % energie vyžarovaného ľudským telom a zabraňuje hypotermii pri nehodách, alebo dlhodobých pobytoch v chladnom prostredí.

Základná prvá pomoc – pri dlhších túrach, najmä vo vysokohorskom prostredí sa oplatí do ruksaka pribaliť aj obväz, sťahovací obväz, základné lieky od bolesti alebo náplasti proti otlakom.

Hlúpy mobil – mať pri sebe obyčajný tlačidlový telefón s dlhou výdržou na bežnú baterku môže byť užitočné. Treba však počítať s tým, že v niektorých oblastiach nemusíte mať signál – ani ten na privolanie prvej pomoci. Prvú pomoc volajte vždy na čísle 112. Horská záchranná služba má číslo 18 300.

Poistenie – pri pobyte v horách určite uzatvorte vopred cestovné poistenie na hory. Dokážete ho ľahko vybaviť aj cez smartfón. Výhodné poistenia ponúkajú takmer všetky poisťovne Allianz, Uniqa či Union.

Čelovka, píšťalka, papierová mapa, zapaľovač – aj tieto veci sa môžu hodiť. Ak zablúdite, alebo sa pri vás ocitne lesná zver, ktorej sa bojíte, veľmi rýchlo pochopíte, čo treba kedy použiť. Píšťalkou dokážete na seba upozorniť aj ľudí v prípade úrazu.

Kde si vybrať túru

Plánovanie je základ dobrej a zážitkovej turistiky. Samozrejme, ak už máte vyskúšané trasy, idete na istotu. Ak sa však obzeráte po nových možnostiach, vtedy stojí za to vyhľadávať na webe. Existujú webstránky, ktoré zbierajú turistické zážitky ostatných a sú užitočné pri plánovaní.

Hiking.sk – na webe nájdete praktické postrehy od turistov s popisom trasy. Jednotlivé blogové príspevky sú rozdelené podľa pohorí na Slovensku. Web však prináša aj recenzie turistickej výbavy.

Hiking.sk
Tursitické tipy nájdete na Hiking.sk

Kamnavylet.sk – známy web, ktorý článkami napĺňajú turisti, je postavený najmä na hlavnom fulltextovom vyhľadávaní. Stačí zadať oblasť, v ktorej by ste radi absolvovali túru a web vám ponúkne návrhy, čo môžete vidieť v okolí. Následne sa dá selektovať aj podľa atrakcií.

Kamnavylet.sk
Server kamnavylet.sk

Turisticky.sk – s výberom túry môže pomôcť aj tento web, ktorý zaujme peknými fotkami a minimalistickým dizajnom. Jednotlivé prejdené turistické trasy obsahujú okrem popisu aj informáciu o dĺžke trasy, prevýšení a vybrané trasy sú doplnené aj videom.

Turisticky.sk
Jednoduchý a dizajnovo pekný web s tipmi na turistiku Turisticky.sk

Mapy.cz web, ktorý je nevyhnutný pri plánovaní. Keď si vyberiete konkrétnu turistickú trasu, tu si ju môžete kompletne naplánovať, označiť jednotlivé body na turistickej mape, cez ktoré budete prechádzať. Výslednú trasu si môžete vyexportovať v súbore GPX. Okrem prevýšenia vám mapa poskytne aj informáciu o počasí počas celej turistiky v priebehu jej trvania. Ak si vytvoríte konto, údaje sa vám budú synchronizovať aj v aplikácii v smartfóne.

Mapy.cz
Web nevyhnutný pri plánovaní turistiky – Mapy.cz

Tipy pre smartfón

Skôr ako vôbec vyrazíte na túru a spoliehate sa na svoj telefón, určite nezabudnite na tieto veci:

  • úplne nabiť smartfón – telefón nabite doplna a pri dlhších túrach si radšej pribaľte powerbanku.
  • off-line režim – pripravte sa na situáciu, že v lese nemusíte mať žiaden signál, nieto ešte dáta. Preto si doma vyskúšajte mobil prepnúť do leteckého režimu a otestujte všetky aplikácie, ktoré chcete používať, či fungujú aj bez mobilných dát.
  • jas displeja a zapnuté GPS – pamätajte, že hlavným žrútom batérie je displej. Preto ak chcete minimalizovať vybíjanie smartfónu, znížte si manuálne jas displeja. Rovnako aplikácie, ktoré používajú GPS, zvyšujú spotrebu batérie.
  • inteligentné hodinky – nabite si aj svoje inteligentné hodinky, prípadne si do nich nahrajte trasu (ak túto funkciu podporujú).

Turistické aplikácie do smartfónu

Je naivné si myslieť, že ak sa vyberiete do prírody, svoj smartfón necháte doma na poličke. Koniec koncov, bolo by to asi aj hlúpe rozhodnutie, pretože je to zariadenie, ktoré vám môže priniesť pridanú hodnotu pri získavaní informácií, hľadaní pomoci a pochopiteľne fotografovaní na turistike.

Prinášame zopár tipov na odskúšané aplikácie, ktoré používame a môžu sa vám počas turistiky hodiť.

S batohom cez hory (Hiking)
Vo svojej podstate turistická mapa s doplnkovými funkciami. Obsahuje všetky turistické trasy na Slovensku s podrobným značením okolitých turistických atrakcii, vrcholov, táborísk a podobne. Navyše si môžete stiahnuť celé segmenty mapy do offline režimu, aby ste sa ku nej dostali aj bez mobilných dát.

S batohom cez hory
S batohom cez hory

Komoot
Aplikácia ktorá ponúka komplexné informácie o trase, podporuje plánovanie, itinerár a funguje aj v offline režime. Navyše dokáže spolupracovať s vybranými inteligentnými hodinkami, prípadne inými zariadeniami od výrobcov. V základnom režime vám aplikácia umožní stiahnuť zadarmo jeden región. Neobmedzený prístup k mapám môžete získať za poplatok od 19,99 eura. Podporuje však iba anglický jazyk.

Komoot
Komoot

Mapy.cz
V podstate ide o mobilnú verziu a bezplatnú aplikáciu webu Mapy.cz. Výhodou je, že ak si vytvoríte svoj účet, môžete si mapu a turistiku naplánovať v počítači a automaticky sa synchronizuje s tou vo vašom telefóne. Off-line mapy si môžete sťahovať pre celé krajiny, alebo iba jednotlivé regióny v krajinách.

Mapy.cz
Aplikácia Mapy.cz

Horská záchranná služba
Užitočná aplikácia počas vysokohorskej turistiky. Obsahuje užitočné informácie o lavínovom nebezpečenstve, aktuálnu lokálnu predpoveď pre jednotlivé lokality. Podporuje aj režim pre nepočujúcich. V prípade nehody, môžete zadať svoju polohu, popis zranenia a ďalšie informácie priamo do aplikácie. Oceníte aj sprievodcu prvej pomoci. Aplikácia dokáže SMSkou poslať vašu aktuálnu GPS polohu a tiež cez ňu vytočíte Horskú záchrannú službu.

Horská záchranná služba
Horská záchranná služba

Prečítajte si aj:

Tomas Buransky

Tomas Buransky
Mám rád nové veci a preto je skvlelé, že vďaka mojej práci sa môžem venovať marketingu v spojení s tými najnovšími technológiami.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.