A spravil z nich fitness hodinky.
Doplnené 29. 11.: Recenziu som zaktualizoval o poznatky z používania hodiniek po stiahnutí prvej aktualizácie, ktorá prišla koncom novembra 2022.
Fitbit Sense 2 sú vlajkovou loďou medzi hodinkami spoločnosti Fitbit, ktorá sa začiatkom roka 2021 stala súčasťou technologického giganta menom Google. Spoločne s Versa 4 sú to takisto prvé hodinky, ktoré vydal Fitbit už pod hlavičkou nového majiteľa a na výsledku sa to podpísalo viac, ako by niektorí fanúšikovia značky Fitbit predpokladali – vrátane mňa.
Hodinky Fitbit som pravidelne recenzoval od príchodu modelu Fitbit Ionic. Používal som niekoľko generácií hodiniek Versa, niektoré aj dlhodobo, a mal som aj skúsenosti s prvou generáciou Fitbit Sense. Nové Fitbit Sense 2 som preto hodnotil nielen z hľadiska priameho porovnania s konkurenciou, ale do úvahy som bral aj predchádzajúce generácie hodiniek od Fitbitu.
Pozrite si videorecenziu na Fitbit Sense 2
Tenšie a ľahšie
Fitbit Sense 2 vyzerajú na prvý pohľad identicky v porovnaní s prvou generáciou a hodinkami Versa. Novinka je o 15 % ľahšia a o 10 % tenšia ako prvé Fitbit Sense. Môže to byť dané optimalizáciou výrobného procesu, resp. niektorých komponentov, avšak je to spôsobené aj zmenou materiálu puzdra. Prvé Sense boli z ocele, Sense 2 majú hliníkové telo.
Hrúbku som pomocou posuvného meradla nameral na úrovni 11,2 mm, hmotnosť je 38 gramov s menším remienkom – súčasťou balenia sú dva remienky, jeden menší (pre zápästia s obvodom od 129 do 175 mm) a druhý väčší (od 158 do 209 mm).
Samotné hodinky majú rozmery 40,5 × 40,5 mm a ponúkajú 1,58-palcový AMOLED displej s rozlíšením 336 × 336 pixelov. Výrobca neuvádza maximálny jas, ale odhadujem, že bude na úrovni 1000 nitov, čo je dnešný štandard v segmente inteligentných hodiniek s AMOLED displejom. Čitateľnosť je dobrá a to aj na priamom slnečnom svetle – a je lepšia, ako by sa mohlo zdať z videorecenzie či z fotiek, nakoľko fotoaparát to skresľuje.
S fyzickým tlačidlom a v troch farbách
Sense 2 sú dostupné v troch farebných verziách. Na test som mal k dispozícii zlatú verziu, ktorá môže byť atraktívna najmä pre ženy, avšak hodinky si môžete zakúpiť aj v neutrálnej čiernej farbe. Tá bude vyhovovať aj mužom. Hlavným lákadlom Fitbit Sense 2, čo sa dizajnu týka, je ich ľahké a komfortné spracovanie. Hodinky sa príjemne nosia a patria medzi najtenšie a najkompaktnejšie zariadenie svojho druhu.
Fitbit vrátil do výbavy hodiniek fyzické tlačidlo. Je umiestnené na ľavom boku, aby sa zamedzilo jeho nechcenému stlačeniu, pokiaľ máte hodinky na ľavej ruke. Jeho stlačením zobrazíte zoznam systémových aplikácií, dvojitým stlačením aktivujete panel s rýchlymi nastaveniami a podržaním spustíte aplikáciu, ktorú si v nastaveniach zvolíte ako skratku.
K dispozícii je tiež dotykové ovládanie, pričom rozhranie hodiniek je rozdelené do viacerých widgetov, ktoré sa nazývajú Tiles. Počas testovania som zaznamenal trhané animácie a spomalené reakcie hodiniek, keď som listoval medzi widgetmi, resp. som aktivoval režim cvičenia. Bolo to otravné. Situácia sa zlepšila, keď som znížil počet widgetov, resp. Tiles obrazoviek.
Tento problém čiastočne odstránila aktualizácia hodiniek, ktorá prišla koncom novembra. Reakcie hodiniek a aj animácie sú teraz o poznanie plynulejšie.
Google zrezal obľúbené funkcie
Fitbit hodinky, ktoré prišli na trh do konca roka 2020, boli atraktívne tým, že ponúkali rozumnú kombináciu zdravotných funkcií, v ktorých je Fitbit dlhodobo silným hráčom na trhu, a inteligentných funkcií, ktoré dokázali pokryť základné potreby väčšiny používateľov. A keď sa k tomu pripočítala výdrž batérie na úrovni 5 až 7 dní, nie je prekvapením, že tento koncept fungoval.
Fitbit Sense 2 a Versa 4 však neponúkajú inteligentné funkcie, ktoré si obľúbili používatelia predchádzajúcich generácií Fitbit hodiniek. Wi-Fi konektivita je vypnutá, 4 GB úložisko je prakticky zbytočné, nakoľko nové Fitbit hodinky neponúkajú úložisko na hudbu a nepodporujú ani inštaláciu aplikácií tretích strán. K dispozícii nie je ani kalendár.
Jediné, čo ostalo vo výbave hodiniek, sú bezkontaktné platby cez Fitbit Pay, virtuálny asistent Alexa (Google Asistent k dispozícii nie je) a aplikácie Počasie, Stopky s časovačom a Budík s podporou inteligentného budenia podľa aktuálnej fázy spánku. Google prisľúbil aktualizáciu, ktorá do hodiniek prinesie podporu pre Google Peňaženku, Google Mapy a Bluetooth telefonovanie – aktualizácia je už k dispozícii pre všetky funkcie s výnimkou Google Máp.
Popravde, nechápem toto rozhodnutie. Je možné, že sa Google rozhodol pre tento krok, aby viac odlíšil svoje hodinky Pixel Watch (a motivoval ľudí, aby si ich kúpili), ktoré tiež využívajú zdravotné technológie Fitbitu a zároveň majú plnohodnotnú výbavu inteligentných funkcií s výrazne kratšou výdržou batérie. Z pohľadu fanúšikov Fitbitu je toto zrezanie existujúcich funkcií rana pod pás.
Zdravotným funkciám dominuje monitoring spánku
Fitbit Sense 2 a aj Versa 4 už nie sú plnohodnotnými inteligentnými hodinkami. Vhodnejšie označenie je fitness hodinky. Z pohľadu zdravotných funkcií sú silné, za predpokladu, že je používateľ ochotný platiť predplatné Fitbit Premium, ktoré je nevyhnutné pre prístup ku všetkým dátam a zároveň ponúka aj ďalší obsah, ako sú meditácie, videá s cvičeniami a recepty.
Fitbit Sense 2 vyhodnocujú celodňový a pokojový tep, stres, pričom využívajú pomerne unikátnu technológiu a ponúkajú jedno z najlepších monitorovaní spánku na trhu. K dispozícii je meranie SpO2, variability srdcového tepu, dýchania a teploty pokožky – všetky tieto veličiny sa vyhodnocujú počas spánku. Fitbit Sense 2 takisto vyhodnocujú pripravenosť na deň, pričom berú do úvahy kvalitu spánku, variabilitu srdcového tepu a históriu cvičení.
Hodinky ponúkajú aj manuálne meranie EKG a neustále monitorovanie nepravidelného srdcového rytmu. Obe funkcie sú dostupné pre Česko, avšak zatiaľ nie sú na Slovensku. Dá sa to obísť nastavením vášho Fitbit profilu na Česko a použitím VPN služby s českým serverom, aby ste si obe funkcie aktivovali. Prípadne si tieto funkcie aktivujete, keď budete v Česku osobne. Po úvodnej aktivácii už nebudete potrebovať VPN, obe funkcie budú normálne fungovať.
Fitbit Sense 2 je z pohľadu zdravotných funkcií dobré zariadenie. Hodinky som používal spoločne s Garmin Forerunner 955 a Oura Ring 3. Fitbit Sense 2 dokázali počas noci správne zaznamenať aj stavy, kedy som bdel. Ostatné zariadenia vyhodnotili tieto stavy zväčša ako ľahký spánok, Oura prsteň niekedy správne rozoznal bdenie. Porovnaniu analýzy spánku, variability srdcového tepu a pripravenosti na deň medzi zariadeniami Fitbit, Garmin a Oura sa budem venovať v samostatnom článku v priebehu novembra 2022.
Najzaujímavejší monitoring stresu na trhu
Vyššie uvedené funkcie sú dostupné aj v hodinkách Fitbit Sense 1. generácie. Kľúčovou novinkou druhej generácie je zlepšený EDA senzor, ktorý meria elektrodermálnu aktivitu. V prípade 1. generácie bolo EDA meranie dostupné iba v manuálnom režime, Fitbit Sense 2 ponúkajú celodňové meranie elektrodermálnej aktivity.
V praxi to znamená, že keď hodinky rozpoznajú nejakú reakciu vašej pokožky, spýtajú sa vás, ako sa cítite. Tieto reakcie môže spôsobovať stres, ale aj kofeín, jedlo či vzrušenie. Značenie si vašich nálad cez hodinky pomôže hodinkám vypočítať, ako čelíte stresu a pomôže aj vám lepšie si uvedomiť, čo u vás spôsobuje aké stavy.
K technológii mám dve pripomienky – hodinky zobrazujú výzvu, ako sa cítite, s 12 až 15-minútovým oneskorením. Je to škoda, pretože pokiaľ nejde o nejakú výraznú emóciu, pravdepodobne aj zabudnete, čo sa dialo pred 15 minútami. A druhá pripomienka smeruje k obmedzenej ponuke odpovedí, pretože viackrát sa mi stalo, že som pomocou ôsmich predpripravených stavov nevedel správne zadefinovať moje pocity.
Bez ohľadu na to, monitorovanie a manažment stresu vo Fitbit Sense 2 patrí medzi najzaujímavejšie riešenia na trhu. Predpokladám však, že táto funkcia neosloví každého, nakoľko vyžaduje určitú mieru vnímavosti a snahu používateľa skúmať svoj stres a robiť s ním niečo z dlhodobého hľadiska.
Monitorovanie cvičenia pre menej náročných
Fitbit zvýšil počet športových režimov na viac ako 40, čo je dvojnásobok v porovnaní s predchodcom. Medzi nové režimy patria HIIT, silový tréning, CrossFit, tanec a ďalšie. Súčasťou výbavy je zabudované GPS s podporou systémov GPS a GLONASS, gyroskop a výškomer. V tomto smere, a to platí aj pre zabudovaný snímač tepu, som si nevšimol výraznejšie zlepšenie v porovnaní s Fitbit Sense 1.
V praxi to znamená, že záznam GPS dát dosahuje dobrú presnosť vo vhodných podmienkach (napríklad vinohrady pod jasným nebom), avšak na sídlisku medzi panelovými domami som zaznamenal výraznejšie odchýlky a skreslenie v porovnaní s priamou konkurenciou. V centre Prahy sa dokonca objavili situácie, kedy hodinky krátkodobo stratili spojenie s GPS satelitmi.
Meranie tepu dosahuje dobrú presnosť v prípade cvičení s kontinuálnou rýchlosťou a tepom. V prípade intervalových cvičení som si všimol výraznejšie odchýlky a to bez ohľadu na to, na ktorej ruke som mal hodinky. Fitbit Sense 2 z hľadiska merania tepu a GPS zaostávajú za priamou konkurenciou, ako sú Garmin, Amazfit či Huawei hodinky v rovnakej cenovej kategórii.
Ak vás zaujímajú detaily, porovnanie merania tepu s hrudným pásom a porovnanie GPS s Garmin Forerunner 955 (rovnaký GPS čip majú aj lacnejšie Forerunner 255) si môžete pozrieť vo videorecenzii a to v čase od 10:05 pre meranie tepu, resp. od 10:42 pre meranie GPS.
Štandardná výdrž batérie
Fitbit Sense 2 majú výdrž na úrovni 6 dní. V mojich podmienkach dosahovali hodinky výdrž 4 až 5 dní. Hodinky som používal s vypnutým Always-on displejom. Nabitie z 20 % na 60 % trvalo polhodinu, resp. hodinu pri nabíjaní na 100 %.
Spotreba batérie v prípade vnútorného cvičenia bez GPS bola na úrovni 1 % za každých cca 30 minút cvičenia. V prípade vonkajšieho cvičenia s aktívnym monitorovaním GPS klesala kapacita batérie o 1 % po každých cca 8 minútach.
Za zmienku stojí aj fakt, že pokiaľ spárujete hodinky s Android telefónom, môžete na prichádzajúce správy, ktoré sa budú zrkadliť do hodiniek, odpovedať nielen predpripravenými rýchlymi odpoveďami, ale aj diktovaním. Slovenčina bohužiaľ k dispozícii nie je, avšak môžete odpovedať napríklad v češtine alebo v angličtine. iPhone nepodporuje žiadnu formu reakcie – ani rýchlu odpoveď, ani diktovanie.
Verdikt
Fitbit Sense 2 sú trochu kontroverzné hodinky, čo je dané tým, že Google sa rozhodol zrezať viaceré obľúbené inteligentné funkcie. Z inteligentných hodiniek sa tak stali fitness hodinky. Odstránenie funkcií zamrzí aj z toho hľadiska, že prakticky jediným medzigeneračným zlepšením, ktoré si zaslúži pozornosť, je zlepšený EDA senzor, ktorý v prípade Sense 2 funguje automaticky počas celého dňa.
Pokiaľ túto novinku nepotrebujete a chcete si kúpiť Fitbit hodinky, potom môže byť dobrou (a teoreticky aj lepšou) voľbou prvá generácia Fitbit Sense – ak ich zoženiete za atraktívnu cenu. Ušetríte a zároveň získate inteligentné funkcie, ktoré už Fitbit Sense 2 nemajú.
Alternatívou môžu byť hodinky Fitbit Versa 3. alebo 4. generácie. Versa sa od Fitbit Sense odlišujú absenciou EKG senzora, EDA senzora a senzora teploty pokožky. Porovnanie Versa 3 vs. Versa 4 je totožné ako v prípade Sense 1 a Sense 2.
Fitbit hodinky môžu byť dobrou voľbou pre používateľov, ktorí hľadajú hodinky s dobrými zdravotnými funkciami a spoľahlivým monitorovaním spánku. V tomto smere má Fitbit silné postavenie na trhu. Pokiaľ vyžadujete presnejšie a pokročilé monitorovanie cvičenia, potom odporúčam skôr Garmin hodinky (možnože aj v kombinácii s hrudným pásom). V cene okolo 300 eur to budú Garmin Venu 2 alebo Venu SQ 2 s AMOLED displejom, resp. Garmin Forerunner 255 pre náročných používateľov z hľadiska cvičenia a tréningov.
Alternatívou sú aj Amazfit alebo Huawei hodinky, ak preferujete ich dizajn a nižšiu cenu. V tomto prípade dostanete lepšie tréningové, avšak slabšie zdravotné funkcie.
Cena: 290 eur
Zapožičal: Fitbit
Páči sa nám
- Kompaktný dizajn, nízka hrúbka aj hmotnosť
- Výborné zdravotné funkcie
- Monitorovanie spánku patrí medzi najlepšie na trhu
- Prívetivé spracovanie mobilnej aplikácie Fitbit
- Najzaujímavejšie monitorovanie stresu na trhu
- Meranie EKG a monitorovanie nepravidelného rytmu srdca
- Obsah v aplikácii Fitbit môže pomôcť používateľom spoznať meditovanie či domáce cvičenie
- Na prichádzajúce správy môžete odpovedať diktovaním v češtine alebo angličtine (iba Android)
Nepáči sa nám
- Odstránenie obľúbených inteligentných funkcií
- Z hľadiska záznamu GPS a merania tepu pri cvičení zaostávajú za priamou konkurenciou
- Prístup ku všetkým dátam vyžaduje po polroku platenie za predplatné Fitbit Premium
- Málo medzigeneračných zlepšení v porovnaní s Fitbit Sense 1
poznámka: Presnosť merania tepu počas športovania pomocou optického senzora v hodinkách je individuálna a môže sa líšiť v závislosti od používateľa a športu. Detailnejšie som o tom písal v samostatnom článku TU. To, ako presne hodinky merali tep mne, si môžete pozrieť v grafoch vo videorecenzii. K hodinkám Fitbit Sense 2 nie je možné pripojiť hrudný pás.
Prečítajte si aj: