Výrobca zlepšil dizajn a zdokonalil meranie GPS.

Hodinky značky Amazfit patria medzi obľúbené inteligentné hodinky na Slovensku. Obľubu získali najmä atraktívnou cenou, pekným dizajnom a základnou funkcionalitou, ktorá bohato postačuje väčšine bežných používateľov. Amazfit sa však snaží posúvať svoje hodinky ďalej, čoho dôkazom bola 3. generácia modelov GTR a GTS a Pro verzia s dôrazom na niektoré extra funkcie.

4. generácia je opäť k dispozícii v okrúhlom dizajne (GTR 4) a v hranatom dizajne (GTS 4). Pro verziu tentokrát nečakajte a to z toho dôvodu, že funkcie, ktorými sa odlišoval model GTR 3 Pro – Bluetooth telefonovanie a úložisko na hudbu, nájdete aj vo výbave GTR 4 a aj v hodinkách GTS 4.

Upozorňujem však, že aby fungovalo Bluetooth telefonovanie korektne, musíte hodinky spárovať so smartfónom aj cez aplikáciu Zepp (a nastaviť si v aplikácii režim Bluetooth telefonovania) a následne aj cez nastavenie Bluetooth. Keď si budete kontrolovať pripojené Bluetooth zariadenia, hodinky Amazfit by mali byť pripojené k smartfónu ako dve zariadenia.

Výrobca okrem toho zdokonalil dizajn, čo je výborne vidieť najmä v prípade okrúhlej verzie, zlepšil GPS čip a pridal niekoľko nových funkcií. Obe hodinky som mal k dispozícii na test a v tejto recenzii zhodnotím moje subjektívne poznatky a tiež fakty, ktoré som získal meraním.

Lepší dizajn, ale aj vyššia cena

Amazfit GTR 3 a GTS 3 štartovali pred rokom na cene 150 eur, za verziu GTR 3 Pro si výrobca pýtal 200 eur. Za hodinky Amazfit GTR 4 a GTS 4 si však priplatíte, ich cena začína od 230 eur, v závislosti od obchodu.

Aj okrúhla aj hranatá verzia hodiniek má konštrukciu zo zliatiny hliníka (horná časť hodiniek) a lesklého polykarbonátu (spodná časť, kde sa nachádzajú aj senzory). AMOLED displej hodiniek chráni temperované sklíčko. Zlepšený dizajn a konštrukciu chválim najmä v prípade modelu Amazfit GTR 4, nakoľko pri testovaní hodiniek GTR 3 Pro som spôsobil zopár drobných škrabancov neúmyselnými nárazmi do kľučky či iných objektov.

Niekoľko nárazov absolvovali aj GTR 4, na ich konštrukcii to však nie je poznať. V tomto smere výrobcu chválim a plusové body dávam aj za luxusnejšie pôsobiaci dizajn hodiniek. Posúďte sami z priložených fotiek. Hodinky GTR 4 sú dostupné celkovo v 3 vyhotoveniach, GTS 4 sú k dispozícii v štyroch verziách – všetky verzie nájdete v ponuke obchodov, ako je Alza, Datart či NAY.

Amazfit GTR 4 a GTS 4
Amazfit GTR 4 a GTS 4

AMOLED displej neprekvapí

Amazfit GTR 4 majú 1,43-palcový AMOLED displej s rozlíšením 466 × 466 pixelov. Hranatá verzia, GTS 4, disponuje 1,75-palcovou obrazovkou s rozlíšením 380 × 450 pixelov. V oboch prípadoch je maximálny jas na úrovni 1000 nitov, čo je dnes štandard v segmente inteligentných hodiniek. Čitateľnosť na priamom slnečnom svetle je dobrá až dostatočná a to v závislosti od zvoleného ciferníka či zobrazených údajov na obrazovke.

Obe verzie hodiniek disponujú bočnou otočnou korunkou, ktorá slúži aj ako tlačidlo. Model GTR 4 má navyše spodné tlačidlo, ktoré prednastavene slúži na spustenie monitorovania aktivity. Túto funkciu si môžete prispôsobiť.

AMOLED displej v prípade modelu GTR 4 mierne vystupuje nad úroveň hliníkového puzdra. Ide o podobný dizajn ako v prípade konkurenčných hodiniek Huawei Watch GT 2 či GT 3. Lesklé spodné puzdro sa v prípade oboch hodiniek ľahko zapacká, avšak môžete ho očistiť pod tečúcou vodou, keďže hodinky majú odolnosť na úrovni 5 ATM a môžete s nimi aj plávať.

Amazfit GTR 4
Amazfit GTR 4

S Always-on displejom a množstvom nastavení

Hodinky od Amazfitu využívajú vlastný operačný systém Zepp OS. Výrobca ho neustále zlepšuje a to z hľadiska nových funkcií, ale aj všemožných nastavení, ktoré sú k dispozícii. Niektorým používateľom to prekáža (viď. recenzia na Android Police), avšak subjektívne za to Amazfit chválim.

Áno, množstvo nastavení vás môže spočiatku odradiť, avšak keď venujete 5 minút tomu, aby ste sa nimi preklikali, budete si môcť hodinky prispôsobiť tak, ako potrebujete. Výhodou v tomto smere je slovenská lokalizácia hodiniek, ale aj aplikácie Zepp.

Amazfit GTR 4 aj GTS 4 ponúkajú základný Always-on režim (nečakajte tak pokročilé spracovanie ako v prípade Apple Watch či Samsung Galaxy Watch), ktorý môže byť aktívny počas celého dňa alebo iba vo zvolenom čase. Takisto si môžete prispôsobiť harmonogram režimu nerušiť a režimu spánku, či si zapnúť/vypnúť automatickú detekciu tréningov. Nechýba ani nastavenie režimov GPS (odlišujú sa presnosťou a spotrebou batérie), šetrenia batérie či dátových polí v prípade jednotlivých športových aktivít.

Amazfit GTR 4 a GTS 4
Amazfit GTR 4 a GTS 4: Always-on displej

Inteligentné funkcie sa rozrástli o vernostné karty

GTR 4 a GTS 4 majú nadštandardnú výbavu inteligentných funkcií na pomery športových hodiniek s dlhou výdržou batérie. K dispozícii je Bluetooth telefonovanie (kvalita mikrofónu a reproduktora je priemerná), úložisko na hudbu o veľkosti 2,3 GB (streamovacie služby nie sú podporované), kalendár s podporou synchronizácie s kalendárom v telefóne, hlasové poznámky, to-do list a najnovšie aj vernostné karty, čo je novinka v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

Z praktického hľadiska oceňujem, že zabudovaná aplikácia Kalendár ponúka zobrazenie celých mesiacov, pričom si môžete zvoliť žiadaný deň a takisto aj harmonogram pre jednotlivé dni. Prekážalo mi však, že hodinky ma opakovane upozorňovali na celodňovú udalosť, hoci som dané upozornenie predtým už raz (alebo viackrát) vypol.

Hlasové poznámky a to-do list sú užitočné nástroje a potešiteľné je, že prenos zvukových nahrávok z hodiniek do telefónu, a takisto aj hudby z telefónu do hodiniek, funguje rýchlo a bez problémov v prípade iPhonu aj Androidu. Vernostné karty si môžete do hodiniek naskenovať vo forme čiarového alebo QR kódu, avšak počas ich nastavovania mi funkcia zaštrajkovala a stratil som niektoré dáta. Chýbajúce karty som si musel naskenovať druhýkrát.

V kombinácii s Android telefónom si môžete nastaviť rýchle odpovede, pomocou ktorých môžete odoslať reakciu na správy v prípade vybraných komunikačných aplikácií. iPhone rýchle odpovede neponúka, čo je dané obmedzeniami systému iOS.

Amazfit GTR 4 a GTS 4
Amazfit GTR 4 a GTS 4

Zdravotné funkcie s drobnými zlepšeniami

4. generácia hodiniek od Amazfitu využíva štvrtú generáciu optického senzora tepu s názvom BioTracker 4.0. Podľa slov výrobcu dokáže zaznamenať o 33 % viac dát ako predchádzajúca generácia. Z hľadiska cvičenia mám k novému senzoru pripomienky (viď. nižšie), avšak z hľadiska celodňového monitorovania zdravia funguje dobre.

GTR 4 aj GTS 4 ponúkajú tradičnú výbavu funkcií, ako je celodňové meranie tepu s vyhodnocovaním pokojového tepu, analýza stresu, meranie okysličenia krvi SpO2 počas dňa aj spánku a monitorovanie spánku s analýzou dýchania. Hodinky tiež vedia zaznamenať zdriemnutia dlhšie ako 20 minút.

Z nameraných dát vidím najväčšiu pridanú hodnotu v monitorovaní tepu počas celého dňa, resp. vo vyhodnocovaní tepu, stresu a okysličenia krvi počas noci. Spánkové skóre nie vždy zodpovedalo tomu, ako som sa cítil a aké hodnoty namerali konkurenčné zariadenia, ktoré boli z hľadiska analýzy spánku subjektívne presnejšie.

Hodinky dokážu merať aj variabilitu srdcového tepu, avšak nezobrazujú surové dáta. Tento parameter vyhodnocujú pri analýze stresu. Osobne som si kontroloval najmä stres počas noci, aby som na základe toho vyhodnotil regeneráciu môjho tela.

Amazfit GTR 4 a GTS 4
Amazfit GTR 4 a GTS 4

Špičkové GPS…

Amazfit GTR 4 aj GTS 4 majú vo výbave dvojpásmové GPS s podporou 6 satelitných systémov. Výrobca sa chváli novým dizajnom tzv. „circularly-polarized“ antény pre presnejší príjem signálu.

Faktom je, že s presnosťou merania GPS som bol počas testovania spokojný. Zriedkavé drobné odchýlky som si všimol, avšak tie sú zanedbateľné a stretávam sa s nimi aj v prípade konkurenčných hodiniek, vrátane mojich Garmin Forerunner 955.

Bez ohľadu na to, Amazfit GTR 4 a GTS 4 považujem za najpresnejšie hodinky z hľadiska merania GPS v cenovej kategórii na úrovni 230 eur.

Amazfit GTR 4: Presnosť merania GPS
Amazfit GTR 4 (modrá farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (režim auto GPS, oranžová farba)
Amazfit GTR 4: Presnosť merania GPS
Amazfit GTR 4 (modrá farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (režim auto GPS, oranžová farba)
Amazfit GTR 4: Presnosť merania GPS
Amazfit GTR 4 (modrá farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (režim auto GPS, oranžová farba)
Amazfit GTR 4: Presnosť merania GPS
Amazfit GTR 4 (modrá farba): Presnosť merania GPS

Pozor, zmena farieb, viď. popis k obrázkom

Amazfit GTR 4: Presnosť merania GPS
Amazfit GTR 4 (oranžová farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (režim auto GPS, modrá farba)
Amazfit GTR 4: Presnosť merania GPS
Amazfit GTR 4 (oranžová farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (režim auto GPS, modrá farba)
Amazfit GTR 4: Presnosť merania GPS
Amazfit GTR 4 (oranžová farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (režim auto GPS, modrá farba)

… avšak k meraniu tepu pri športovaní mám pripomienky

Bohužiaľ, meranie tepu pri športovaní nemôžem zhodnotiť rovnako pozitívne – nie na základe doterajšieho testovania. Pri športovaní som používal najmä hodinky GTR 4. Nosil som ich na ľavej ruke, ktoré sú u mňa počas športovania náchylnejšie na občasné odchýlky, čo som si viackrát potvrdil pri testovaní desiatok inteligentných hodiniek za posledné roky. Avšak aj napriek tomu som čakal o niečo presnejšie meranie, aké mi hodinky poskytli.

Nedostatky som zaznamenal v prípade intervalových tréningov, kedy optický senzor tepu nestíhal reagovať na zmenu tepu a všimol som si aj ďalšie odchýlky. Presnosť merania tepu je síce individuálna pre každého človeka a môže sa odlišovať aj v závislosti od zápästia, na ktorom máte hodinky, avšak v mojom prípade som zvyknutý na vyššiu presnosť. S pripomienkami k presnosti merania tepu pri cvičení som sa stretol aj medzi používateľmi na reddite.

Predpokladám, že Amazfit tento nedostatok odstráni aktualizáciou softvéru, nakoľko v prípade hodiniek GTR 3 Pro aj T-Rex 2 dokázal, že vie vyrobiť optický senzor tepu s veľmi dobrou presnosťou monitorovania aj počas cvičenia. Spomenuté hodinky majú optický senzor BioTracker 3.0.

Našťastie, a toto bude kľúčová novinka pre niektorých používateľov, hodinky Amazfit GTR 4 aj GTS 4 umožňujú pripojenie hrudného pásu cez Bluetooth. Je potrebné, aby ste hodinky zaktualizovali minimálne na verziu 3.8.5.1. K hodinkám som pripojil hrudný pás Polar H10 a všetko fungovalo v poriadku. Ak si však môžem vybrať, preferujem pripojenie hrudného pásu cez rozhranie ANT+, ktoré je na tento účel vhodnejšie. Podporujú ho Garmin hodinky a niektoré staršie Coros hodinky.

Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu – HIIT
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu – intervalový tréning
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu – beh
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu – chôdza
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu – intervalový beh
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu
Amazfit GTR 4: Presnosť merania tepu – HIIT

Ďalšie funkcie pribudnú cez OTA aktualizáciu

Amazfit je expert na prísľuby a OTA aktualizácie. Už hodinky T-Rex 2 uviedol na trh s prísľubom ďalších funkcií, ktoré prišli o 2 až 3 mesiace neskôr vo forme softvérovej aktualizácie. A v prípade GTR 4 a GTS 4 sa to opakuje.

Hodinky by mali v blízkej budúcnosti dostať podporu pre import trás a navigáciu v reálnom čase, ako aj funkciu, ktorá vám ukáže priamu čiaru na štartovací bod. Túto funkciu by mohol niekto nazývať track back, avšak v tomto prípade by som to nepoužil. Z praktického hľadiska vás nemusí vždy odnavigovať na začiatok trasy, keďže nie vždy sa tam môžete dostať cez zobrazenú priamu vzdušnú čiaru. Riešením môže byť vytvorenie trasy na cestu tam aj späť v predstihu, avšak to sa nedá aplikovať vždy.

GTR 4 aj GTS 4 ponúkajú viac ako 150 športových režimov, automatické rozpoznávanie silových cvičení a tiež režim behania po ovále, ktorý je určený pre trate s dĺžkou 200 alebo 400 metrov. Priamo v hodinkách si môžete vytvoriť jednoduché intervalové tréningy – ich tvorba cez aplikáciu, ktorá je dostupná pre T-Rex 2, však nie je k dispozícii.

Z praktického hľadiska oceňujem možnosť zamknúť dotykovú obrazovku po spustení cvičenia, zabudovaný barometrický výškomer (nadmorskú výšku treba pravidelne kalibrovať, ale to platí pre všetky hodinky), počítanie tzv. PAI bodov, čo sú minúty intenzívneho cvičenia za týždeň a celkové používateľské rozhranie hodiniek s widgetmi, ktoré ponúkajú príjemný používateľský zážitok.

Amazfit GTR 4 a GTS 4
Amazfit GTR 4 a GTS 4

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania

Amazfit GTR 4 a GTS 4 sa odlišujú okrem tvaru displeja aj hrúbkou, hmotnosťou a výdržou batérie. GTR 4 má rozmery 46 × 46 × 12,4 mm (túto hrúbku som nameral šublerou). Hmotnosť je 34 gramov bez remienku, resp. 61 gramov s remienkom. GTS 4 majú rozmery 42,7 × 36,5 × 11,8 mm (nameraná hrúbka) a hmotnosť 27 gramov bez remienku a 47 gramov s remienkom.

Výdrž batérie dosahuje až 14 dní štandardného používania v prípade GTR 4 a až 8 dní v prípade GTS 4. Počas testovania som používal hodinky GTR 4 intenzívnym spôsobom – zapnuté všetky funkcie na monitorovanie zdravia, analýza spánku, 10 hodín cvičenia, väčšinou s GPS. Pri takomto spôsobe používania som dosiahol výdrž 10 dní, čo je výborný výsledok.

V prípade dvojpásmového monitorovania GPS dosahujú hodinky výdrž až 25 hodín (GTR 4), resp. 16 hodín (GTS 4) kontinuálneho používania. Moje testovanie to potvrdzuje. K dispozícii je tiež režim šetrenia batérie, ktorý obmedzuje jas a niektoré zdravotné funkcie a tiež režim hodín, ktorý zobrazuje iba čas a ponúka niektoré základné funkcie. Výdrž v režime hodín je až 50 dní v prípade GTR 4.

Používanie Always-on displeja zvyšuje výdrž batérie o cca +5 % za deň, takže v mojom prípade sa výdrž hodiniek GTR 4 znížila z 10 dní na približne 6 až 7 dní. Ich nabitie z 20 % na 90 % trvá približne 50 minút:

  • z 20 % na 43 % za 16 minút
  • z 20 % na 65 % za 31 minút
  • z 20 % na 92 % za 51 minút
Amazfit GTR 4 a GTS 4
Amazfit GTR 4 a GTS 4

Verdikt

Amazfit GTR 4 a GTS 4 pokračujú v evolúcii inteligentných hodiniek tejto značky. Kľúčovým medzigeneračným zlepšením je najmä dizajn okrúhlej verzie a objektívne treba povedať, že tento krok bol nevyhnutný. Konkurenčné hodinky Huawei Watch GT 3 sú dizajnovo o krôčik ďalej, ale GTR 4 predstavuje veľký skok v porovnaní s GTR 3 Pro.

Druhým veľkým zlepšením je nový dvojpásmový GPS čip a jeho presnosť chválim. Škoda, že rovnakú pochvalu nemôžem dať novému senzoru tepu, ktorý ma počas cvičenia zatiaľ mierne sklamal. Predpokladám, že výrobca tento nedostatok odstráni v niektorej z aktualizácií. Plusové body však dávam za podporu pre hrudný pás.

GTR 4 aj GTS 4 majú príjemné používateľské rozhranie, ktoré je dostupné aj v slovenčine. K dispozícii je veľa nastavení a odporúčam sa nimi prelúskať. Chválim postupné pridávanie užitočných inteligentných funkcií – Amazfit je v tomto smere pred priamou konkurenciou. Do budúcnosti by to chcelo bezkontaktné platby, ktoré chýbajú.

Ak sa pozriem na hodinky GTR 4 a GTS 4 ako na celok, ide o dobré hodinky – hoci nie bezchybné. Nakoľko sa zvýšila ich cena, niektorí používatelia môžu zvažovať nákup predchádzajúcej generácie. Pokiaľ vám neprekáža dizajn starších modelov, či nie tak presné meranie GPS, ide o dobrú voľbu aj dnes.

Cena: cca 230 eur

Zapožičal: Amazfit

  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4 a GTS 4
  • Amazfit GTR 4
  • Amazfit GTR 4
  • Amazfit GTR 4
  • Amazfit GTR 4
  • Amazfit GTS 4
  • Amazfit GTS 4
  • Amazfit GTS 4

Páči sa nám

  • Výrazne lepší a odolnejší dizajn ako pred rokom (GTR 4)
  • Vynikajúca presnosť merania GPS
  • Podpora pre hrudný pás
  • Spracovanie mobilnej aplikácie Zepp
  • Množstvo nastavení, ktoré majú zmysel
  • Hodinky aj aplikácia Zepp sú v slovenčine
  • Praktické inteligentné funkcie ako kalendár, to-do list, hlasové poznámky, členské karty
  • Dobrá výdrž batérie (GTR 4)
  • Import trás a navigácia (pribudne v aktualizácii)
  • Bluetooth telefonovanie aj úložisko na hudbu

Nepáči sa nám

  • Aby fungovalo Bluetooth telefonovanie korektne, musíte hodinky spárovať so smartfónom cez aplikáciu Zepp a zároveň aj cez nastavenie Bluetooth ako druhé zariadenie
  • Tvorba intervalových tréningov je veľmi obmedzená a k dispozícii iba v hodinkách
  • Zriedkavé bugy, ako je kalendár (opakované upozornenia) či strata niektorých uložených kariet
  • Bezkontaktné platby nie sú k dispozícii

poznámka: Presnosť merania tepu počas športovania pomocou optického senzora v hodinkách je individuálna a môže sa líšiť v závislosti od používateľa a športu. Detailnejšie som o tom písal v samostatnom článku TU. To, ako presne hodinky merali tep mne, si môžete pozrieť v grafoch v recenzii. K hodinkám je možné pripojiť hrudný pás.

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.