Ide o jedny z najlepších inteligentných hodiniek, ktoré prišli na trh v roku 2021.
Keď som pred rokom publikoval recenziu na hodinky Garmin Venu 2, napísal som, že tieto hodinky by som si kúpil. A stalo sa tak. Vďaka tomu teraz môžete čítať tento článok, v ktorom zosumarizujem moje skúsenosti po takmer roku používania a zodpoviem na otázku, či by som si ich kúpil aj dnes.
Garmin Venu 2 považujem za jedny z najlepších inteligentných hodiniek roka 2021 so zameraním na monitorovanie zdravia a športovania. Výrobca v prípade druhej generácie radu Venu odstránil hlavné nedostatky prvej generácie a výsledkom sú skutočne vydarené hodinky. Lákajú kvalitným a jasným AMOLED displejom, dlhou výdržou batérie a nadštandardnou funkcionalitou z hľadiska zdravotných a športových funkcií.
Venu 2 po roku používania
Hodinky Venu 2 som testoval v menšej verzii (2S), pri kúpe som zvolil ich väčšiu verziu. 1,3-palcový AMOLED displej má rozlíšenie 416 × 416 pixelov a aj po roku používania tvrdím, že ide o výborný displej, ktorý ponúka bezproblémovú čitateľnosť vo všetkých situáciách.
Hodinky reagujú rýchlo, zážitok z ich používania je pohodlný a bezproblémový. Rád sa s nimi hrám a kontrolujem si aktuálny tep, stres či úroveň Body Battery priamo cez rozhranie hodiniek. To je k dispozícii aj v slovenčine a pôsobí moderným dojmom.
Garmin Venu 2 majú rozmery 45,4 × 45,4 × 12,2 mm a hmotnosť 49 gramov. Ide o jedny z ľahších hodiniek na trhu. Nosím ich počas celého dňa a používam ich aj na analýzu spánku. Hodinky sa mi nosia komfortne, neprekážajú mi ani počas cvičenia.
Objektívne treba povedať, že po takmer roku používania sa na displeji hodiniek objavilo zopár drobných škrabancov, avšak aby ste si ich všimli, treba ich účelne hľadať. Hodinky používam bez ochrannej fólie, ktorú pre Venu 2 predávajú niektorí výrobcovia tretích strán. V minulosti som používal hodinky Huawei Watch GT (GT 1, GT 2 a GT 2 Pro) a tie očividne disponovali kvalitnejším ochranným sklíčkom, nakoľko v ich prípade som si takéto škrabance nevšimol po polroku či roku používania.
Čo sa mi páči aj po roku používania?
Venu 2 ma už počas ich prvotného testovania zaujali kombináciu ľahkého dizajnu, AMOLED displeja a Garmin funkcií, ktoré sú z hľadiska spoľahlivosti a optimalizácie vysoko nadštandardné. Pri testovaní hodiniek od výrobcov ako Xiaomi, Huawei, Honor či Samsung som si v minulosti všimol viacero nedokonalostí, ktoré ma iritovali už počas štandardného dvojtýždňového testovania, takže z tohto hľadiska som ocenil pridanú hodnotu Garmin hodiniek.
Aby som bol konkrétny – Garmin Venu 2 majú výborné meranie GPS, ktoré je pravdepodobne najpresnejšie v ich cenovej kategórii. Takisto majú spoľahlivé meranie tepu počas celého dňa aj športovania. Je pravda, že novšie Huawei Watch GT 3 ponúkajú lepší pomer cena/presnosť merania tepu, avšak s Venu 2 som v tomto smere spokojný aj po roku používania.
A chválim tiež výbavu funkcií na celodňové monitorovanie zdravia – meranie tepu, stresu a spánku funguje spoľahlivo a hodinky mi v tomto smere prinášajú užitočné informácie, ktoré si ja viem následne vyhodnotiť – a toto je vec, ktorú zďaleka nemôžem povedať o väčšine hodiniek, ktoré som za posledný rok testoval. Z hľadiska monitorovania stresu a spánku považujem Garmin spoločne s Fitbitom za lídrov na trhu. Vychádzam z vlastných skúseností.
Z hľadiska dlhodobého používania som si obľúbil platenie cez Garmin Pay (používam Curve kartu), ktoré využívam na dennodennej báze a používanie offline prehrávania hudby cez Spotify. Niekomu sa to môže zdať ako drobnosť, ale podpora pre Spotify mi prináša výrazne väčší komfort a pridanú hodnotu ako nahrávanie mp3 súborov do niektorých konkurenčných hodiniek.
Prehrávanie hudby cez Spotify v offline režime využívam najmä počas behania, čo je moja najčastejšia aktivita v snahe o zdravší životný štýl. Do hodiniek som si uložil niekoľko bežeckých tréningov, ktoré som si sám vytvoril (pomalé behy s nastavením upozornenia na základe srdcového tepu a takisto aj intervalové tréningy) a využívam aj tréningové plány, ktoré mi vygeneruje funkcia Garmin Coach.
Čo sa mi nepáči?
Počas ročného používania hodiniek Garmin Venu 2 som si všimol zopár nedostatkov a nedokonalostí, na ktoré chcem takisto upozorniť. Hodinky nevedia zaznamenať zdriemnutia, čo ma naozaj prekvapuje, nakoľko toto je funkcia, ktorú zvládnu prakticky všetky čínske hodinky na trhu.
Ďalším nedostatkom môže byť analýza spánku ako taká, avšak závisí to od toho, čo od nej očakávate. Osobne pre mňa nie je dôležité čo najpresnejšie zmeranie jednotlivých fáz spánku – v tomto smere môžu mať Garmin hodinky problém s presnosťou, avšak je to individuálne. Na analýze spánku cez Venu 2 oceňujem najmä to, že mi vie zhodnotiť spánok z hľadiska, ako som regeneroval. A aj na základe dlhodobých skúseností môžem povedať, že namerané hodnoty s veľkou presnosťou odzrkadľujú to, ako sa cítim.
Pokiaľ prejdete na Garmin Venu 2 z inteligentných hodiniek iných výrobcov, pravdepodobne oceníte to, aké funkcie ponúkajú a ako sú spracované. Avšak pokiaľ ste v minulosti používali niektoré iné hodinky od Garminu (napr. Forerunner alebo Fénix), potom si všimnete, že Venu 2 sú z hľadiska niektorých funkcií možnože až príliš zjednodušené.
Mám na mysli to, že Venu 2 nezobrazujú informácie o aeróbnom a anaeróbnom účinku vášho tréningu, nezobrazujú odporúčaný čas regenerácie a takisto nevyhodnocujú ani tréningovú záťaž počas 7 dní, resp. nedávajú odporúčania na zameranie tréningovej záťaže. Je možné, že množstvo používateľov tieto funkcie nevyužije. Existuje však kopa ľudí, ktorí by chceli Garmin hodinky s AMOLED displejom a týmito funkciami, a nechcú dávať 1000 eur za Garmin Epix 2. Osobne si myslím, že Venu 2 majú výbavu na to, aby tieto funkcie mohli ponúkať.
Vo výbave hodiniek mi tiež chýba jedna drobnosť – funkcia Baterka. Tá je bežnou súčasťou väčšiny konkurenčných hodiniek na trhu a ponúkajú ju aj mnohé Garmin hodinky. Bohužiaľ, vo výbave Venu 2 sa nenachádza, a to je škoda. Garmin by mohol túto funkciu do Venu 2 integrovať rovnakým spôsobom ako do Epix 2. Zatiaľ sa tak nestalo. Riešením je aplikácia tretej strany, napr. Torch.
Zopár ďalších postrehov
Garmin Venu 2 ponúkajú aj funkciu na meranie okysličenia krvi SpO2. Túto funkciu môžete využívať v troch režimoch – celodňové automatické meranie, automatické meranie počas noci a manuálne meranie. V porovnaní s hodinkami ostatných značiek je meranie SpO2 citeľne citlivejšie, čo sa môže prejaviť skreslenými a horšími výsledkami, ktoré nemusia odzrkadľovať realitu.
Z toho dôvodu, a aj kvôli tomu, že meranie SpO2 v celodňovom režime znižuje výdrž batérie, som sa rozhodol používať túto funkciu iba počas spánku. Pokiaľ si potrebujem zmerať okysličenie krvi počas dňa, robím to manuálne cez funkciu Snímka zdravotného stavu. Tá v priebehu dvoch minút zmeria aktuálny tep, stres, dýchanie, SpO2 a tiež aj variabilitu srdcového tepu. Je však potrebné, aby ste toto meranie vykonali v optimálnych podmienkach – sedíte a ruku s hodinkami máte položenú na stole.
Hodinky majú vo výbave barometrický výškomer. Na rozdiel od viacerých ostatných Garmin hodiniek nie je k dispozícii widget, ktorý by zobrazoval aktuálnu výšku. Tento údaj si však môžete zobraziť na niektorých ciferníkoch od Garminu alebo tretích strán, ktoré si môžete stiahnuť z obchodu Connect IQ. Hodinky zobrazujú aktuálny redukovaný tlak, a pokiaľ chcete, aby zobrazovali tlak pre vašu aktuálnu výšku, je potrebné stiahnuť si aplikáciu tretej strany, napr. Ambient Pressure.
Táto aplikácia umožňuje rýchlo skontrolovať aktuálnu výšku cez obrazovku s widgetmi, vďaka čomu som si všimol, že barometrický výškomer sa po nejakom čase rozladí a ukazuje výšku s určitou odchýlkou. Ak chcete mať z tohto senzora presné údaje o výške, je potrebné ho pravidelne kalibrovať, či už manuálne alebo cez GPS (tento spôsob kalibrácie však zriedkavo dáva skreslené hodnoty). Toto je však problém prakticky všetkých hodiniek so zabudovaným barometrickým výškomerom. Informácie o tlaku vzduchu, keď som ich kontroloval, zodpovedali tomu, čo uvádza aj SHMU.
Hodinky Venu 2 som používal v kombinácii s iPhonom. Ku konektivite nemám pripomienky, všetko fungovalo spoľahlivo. V porovnaní s konkurenčnými hodinkami mi však vadí, že aplikácia Garmin Connect pre iOS neponúka možnosť spravovať aplikácie, ktoré posielajú notifikácie do hodiniek. Konkurenti to ponúkajú, aspoň čiastočne. Riešením je zmena nastavení notifikácií priamo v systéme iOS. Pokiaľ nechcete, aby sa notifikácia zobrazila v hodinkách, treba vypnúť položku Centrum hlásení pre danú aplikáciu. Nie je to ideálne riešenie, ale zvykol som si na to.
Kúpil by som si ich aj dnes?
Určite. Garmin Venu 2 sú aj v roku 2022 vynikajúce hodinky a s trochou šťastia (alebo trpezlivosti) ich zoženiete aj lacnejšie ako za 400 eur, čo bola cena v dobe ich uvedenia na trh. Venu 2 za posledný rok dospeli aj zo softvérového hľadiska – Garmin aktuálne sprístupnil aktualizáciu na verziu 9.17, pričom za posledných 12 mesiacov vydal viacero aktualizácií a zlepšil viacero funkcií.
Výrobca sa v posledných dvoch aktualizáciách zameriava na optimalizáciu analýzy spánku, avšak toto je vec, ktorú nemám ešte dostatočne zanalyzovanú, že ako sa zmenila. Uvidíme, či sa časom dočkáme aj toho, že budú hodinky vedieť zaznamenať zdriemnutia.
A čo sa chýbajúcich tréningových metrík týka – vyriešil som to prepojením môjho Garmin konta so službou runalyze.com, ktorá aj v bezplatnej verzii ponúka pokročilé štatistiky a tie môžu byť nápomocné mnohým používateľom, ktorí by chceli podložiť svoj tréningový proces nejaký dátami.
V tomto smere majú Garmin hodinky výhodu – bez problémov ich prepojíte prakticky s každou službou alebo aplikáciou tretích strán, ako je aj Strava, ktorá si následne bude vedieť automaticky brať vaše dáta po každom cvičení, resp. aktivite.
Venu 2 alebo Venu 2 Plus?
Vyjadrím sa ešte k otázke, ktorú budú možnože riešiť niektorí používatelia. Kúpiť si základný model Venu 2 alebo Venu 2 Plus? Záleží to na vašich preferenciách a tiež na rozpočte, resp. na cene, za ktorú Venu 2 alebo Venu 2 Plus zoženiete.
Model Venu 2 Plus prináša extra funkcie z hľadiska Bluetooth telefonovania a používania virtuálneho asistenta z pripojeného telefónu. Zabudovaný reproduktor je tiež možné použiť na zvukové upozornenia, čo môže niekomu vyhovovať viac ako vibrovanie – Venu 2 Plus upozorňujú kombináciou vibrovania a zvuku, Venu 2 iba vibrovaním.
Na internete sa tiež objavili informácie, že Venu 2 Plus majú funkciu na meranie EKG, avšak Garmin musí získať certifikáciu od príslušných organizácií, aby ju sprístupnil širokej verejnosti. Avšak kedy sa tak stane, to je otázne.
Ja osobne by som si aj dnes pravdepodobne zvolil základný model Venu 2 a to z toho hľadiska, že Bluetooth telefonovanie nepotrebujem. Samozrejme, rozhodoval by som sa aj na základe aktuálnych cien oboch hodiniek.
Začínate s Garmin hodinkami? Prečítajte si tieto články
Moje ročné používanie Garmin hodiniek som pretavil aj do viacerých samostatných článkov, v ktorých detailnejšie vysvetľujem niektoré funkcie. Pokiaľ patríte medzi nových majiteľov hodiniek tejto značky, prečítajte si ich. Možnože sa dozviete niekoľko užitočných informácií a vďaka tomu budete vedieť vaše nové hodinky využiť naplno:
- Ako platiť hodinkami?
- Ako funguje funkcia Body Battery
- Ako funguje monitorovanie spánku
- Ako si sledovať ženské zdravie
- Ako si sledovať, či ste dostatočne aktívny
- Ako si vytvoriť bežecký alebo cyklistický tréningový plán pomocou funkcie Garmin Coach
- Ako si nastaviť zóny srdcového tepu
- Ako využiť funkcie na analýzu tréningového procesu a zlepšovať svoju kondíciu
- Ako si vytvoriť vlastný tréningový kalendár alebo cvičenia
- Aké bezpečnostné funkcie ponúkajú Garmin hodinky
- Ako fungujú výzvy a odznaky v Garmin Connect
- Ktoré Garmin hodinky si kúpiť
Prečítajte si aj: