V posledných mesiacoch sa roztrhlo vrece s produktami, ktoré majú v názve písmeno E a predstavujú cenovo atraktívnejší model danej produktovej série.

Nedávno som testoval iPhone 16e a v prípade Garmin hodiniek som sa s prvý modelom s prívlastkom E stretol koncom leta minulého roka, keď Garmin predstavil hodinky Fénix 8 a spolu s nimi aj Fénix E. Tento model som okomentoval slovami, že som z neho zmätený, lebo mi nedával zmysel.

Podobne som pristupoval aj k hodinkám Instinct E, keď mi prišli na test. Tieto hodinky prišli na trh spoločne s modelom Instinct 3. Instinct E ma však príjemne prekvapili tým, že majú vo výbave rýchlejší procesor ako Instinct 2, ktoré by mali nahradiť, keď sa minú ich skladové zásoby. Je to cítiť okamžite a táto zmena môže reálne ovplyvniť spôsob, ako budete hodinky používať.

Druhým zlepšením v porovnaní s hodinkami Instinct 2, ktorý si však asi väčšina ľudí nevšimne na prvý pohľad, je lepší čiernobiely transflexný displej. Ten je kontrastnejší a ponúka lepšiu čitateľnosť v rôznych svetelných podmienkach. 

Dve veľkosti, dve farby

Instinct E sú dostupné v dvoch veľkostiach, 40 a 45 mm. Ich konštrukcia je vyrobená z vláknami vystuženého polyméru. Displej chráni chemicky tvrdené sklo. Toto je štandardná výbava hodiniek série Instinct. Model E má dizajn, ktorý pripomína drahšie hodinky Instinct 3, avšak hliníkový rám na spevnenie konštrukcie do výbavy nedostali. Aj model E však spĺňa štandardy vojenskej odolnosti MIL-STD 810 a má odolnosť voči vode na úrovni 10 ATM.

Dizajn ako taký sa mi páči a to najmä v prípade limetkovej edície, ktorá pôsobí sviežo. Osobne sa mi páči viac ako tradičná čierna verzia, avšak niekto ho môže považovať za detský dizajn.

Displej je nedotykový, ovládanie zabezpečuje pätica tlačidiel. Reakcie hodiniek sú vďaka rýchlejšiemu procesoru a väčšej operačnej pamäti oveľa lepšie v porovnaní s hodinkami Instinct 2. Pokiaľ ste už mali v minulosti nejaké Garmin hodinky, ovládanie hodiniek bude hračkou. Noví používatelia si naň budú chvíľu zvykať.

Garmin Instinct EZdroj: TOUCHIT
Garmin Instinct E

Obmedzená výbava funkcií

Instinct E zanechali pozitívny prvý dojem vďaka rýchlejšiemu procesoru a lepšiemu displeju. To, čo používateľ vidí na prvý pohľad, je lepšie v porovnaní s hodinkami Instinct 2. Lenže, Garmin zosekal niektoré pokročilejšie tréningové funkcie, ktoré vo výbave hodiniek Instinct 2 nájdete, avšak Instinct E ich neponúkajú. Práve absencia týchto funkcií môže byť pre určitú skupinu používateľov problémom a dôvodom, prečo dajú prednosť starším Instinct 2. Dvojnásobne teraz, keď ich viete zohnať o 50 eur lacnejšie.

V praxi to znamená, že Instinct E nemajú vo výbave ani tréningový stav, ani pripravenosť na tréning, nevyhodnocujú tréningovú záťaž, bežecký výkon a ani prah laktátu. Ide o hodinky, ktoré ponúkajú zjednodušenú výbavu tréningových funkcií a celkovo pôsobia na mňa ako alternatíva k modelom Vivoactive 5 (aktuálne sú už v predaji Vivoactive 6) alebo čiastočne aj k Forerunner 165, avšak s odolnejším dizajnom.

Denné odporúčanie tréningov a funkciu Garmin Coach, synchronizáciu navrhnutých tréningov do hodiniek, čo považujem za najdôležitejšie funkcie pre bežných používateľov, vo výbave našťastie nájdete.

Garmin Instinct EZdroj: TOUCHIT
Garmin Instinct E

Všetky potrebné zdravotné funkcie

Instinct E môžu zaujať výbavou zdravotných funkcií a množstvom športových režimov. Vo výbave sú tradičné funkcie, ako je meranie tepu, stresu, okysličenia krvi, analýza spánku, Body Battery a aj vyhodnocovanie regenerácie na základe funkcie Stav HRV, ktorá meria variabilitu srdcového tepu počas noci. Hodinky majú aj monitorovanie zdriemnutí, čo je funkcia, ktorú v hodinkách Instinct 2 nenájdete.

Ponuka športových režimov je bohatá a vo výbave nájdete všetko, čo bude bežný používateľ potrebovať, od bežeckých režimov, rôznych bicyklov, plávania, zimných športov, vodných športov, ale aj tímových športov, ako je futbal či hokej. Sú to režimy, ktoré hodinky Instinct 2 nemajú. Ich kompletný zoznam si môžete pozrieť v mojom videu. Instinct E majú aj bezpečnostné funkcie.

Instinct E využívajú senzor tepu Garmin Elevate 4. generácie. Ten istý senzor majú aj Instinct 3 a Instinct 2. Vo výbave je tiež jednopásmový GPS čip. Presnosť senzorov počas môjho testovania bola štandardná na pomery Garmin hodiniek a neprekvapilo ma prakticky nič.

Garmin Instinct E a Instinct 3Zdroj: TOUCHIT
Garmin Instinct E a Instinct 3

Výdrž až 16 dní

Garmin má vo svojom portfóliu aj technicky dokonalejšie hodinky s lepšou presnosťou, avšak presnosť senzora tepu aj GPS senzora v hodinkách Instinct E bude bežným používateľom postačovať. Presnosť senzorov je zrovnateľná s hodinkami Instinct 2, hodinky Instinct 3 majú presnejšie GPS. Grafy s porovnaním merania tepu a GPS si môžete pozrieť vo videu.

Výdrž batérie dosahuje až 16 dní, resp. 16 hodín záznamu GPS v multi-GNSS režime. Je to menej v porovnaní s Instinct 2, avšak je to spôsobené výkonnejším procesorom v hodinkách. Solárna verzia k dispozícii nie je.

Platenie cez Garmin Pay a zabudované LED svetlo vo výbave nie sú, čo je škoda. Očakával som, že platenie cez Garmin Pay v hodinkách bude, Instinct E sú po veľmi dlhej dobe prvé hodinky, ktorými sa nedá platiť.

Garmin Instinct E a Instinct 3Zdroj: TOUCHIT
Garmin Instinct E a Instinct 3

Verdikt

Instinct E sú pomerne špecifické hodinky tejto série. Majú zjednodušenú výbavu tréningových funkcií a je cítiť, že Garmin sa pokúsil vyrobiť hodinky, ktorými chce osloviť masy bežných a menej náročných používateľov a chce ich lákať najmä na odolný dizajn a nižšiu cenu.

Faktom je, že tradiční Garmiňáci budú na tieto hodinky asi frflať. Dokedy sú v obchodoch k dispozícii aj hodinky Instinct 2, tie sú pre náročnejších používateľov lepšou voľbou. Z hľadiska dostupných funkcií určite, ak ich dokážete využiť.

Cena: 299 eur

Zapožičal: Garmin

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_touchit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.