Curve karta predstavuje výborné riešenie na platenie smart hodinkami či telefónmi. Podporuje všetky služby na bezkontaktné platenie, ktoré fungujú na Slovensku.

Doplnené 27. februára 2025: Článok som zaktualizoval, aby zodpovedal stavu v roku 2025.

Curve karta je jedno z obľúbených fintech riešení, ktoré sa objavili na trhu počas posledných rokov spoločne s aplikáciami, ako je Revolut. Curve však funguje trochu inak.

Curve karta je postavená na jednoduchom koncepte. Stiahnete si mobilnú aplikáciu pre Android alebo iOS (k dispozícii je aj aplikácia v Huawei AppGallery), vytvoríte si používateľské konto a objednáte si platobnú kartu, ktorá vám príde domov poštou. Dovtedy môžete využívať virtuálnu kartu. V prípade bezplatného účtu sa za doručenie karty platí jednorazový poplatok vo výške 5,99 eur.

Následne si môžete v mobilnej aplikácii spárovať s vašim používateľským kontom ľubovoľné platobné karty, ktoré máte doma a používate ich. Ja som si spároval s Curve kartou platobné karty z ČSOB, mBank, Revolutu a 365.bank. V aplikácii si vyberiete aktívnu kartu – z nej sa strhnú peniaze, keď zaplatíte pomocou vašej Curve karty. Aktívnu kartu si môžete kedykoľvek zmeniť.

V praxi to znamená, že táto služba sa svojim konceptom snaží znížiť počet platobných kariet vo vašej peňaženke. V ideálnom prípade, ako si ho predstavuje Curve, máte v peňaženke iba jednu platobnú kartu a tou je Curve karta.

Doplnené: Je možné, že karty Maestro sa vám nepodarí pridať do vášho účtu. V reakcii na môj článok ste ma upozornili, že sa vám tieto karty nedarí spárovať s vašou Curve kartou.

Curve kartaZdroj: Curve
Curve karta

Ako to funguje v praxi

Curve kartu môžete používať zadarmo. K dispozícii sú aj platené členstvá s viacerými výhodami a extra funkciami. V rámci bezplatného členstva sú k dispozícii výhodnejšie kurzy pri platení v cudzej mene a to do objemu 250 eur mesačne. Platené Curve členstvá majú tieto limity vyššie a ponúkajú aj ďalšie benefity, ako je cashback, bezplatný výber z bankomatu, či prístup do letiskových salónikov. Detaily nájdete na oficiálnom webe Curve.

Už niekoľko rokov používam Curve kartu v bezplatnej verzii. Hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol používať túto kartu, je, že službu Curve podporujú prakticky všetky smart hodinky, ktoré umožňujú bezkontaktné platby. Podpora slovenských bánk sa síce postupne zlepšuje, avšak služby ako Zepp Pay (Amazfit hodinky) či Xiaomi Pay majú obmedzenú podporu slovenských bánk. Curve karta je výborným riešením.

Curve kartu používam primárne v digitálnej verzii. V peňaženke ju už nenosím, nakoľko jej bezplatná verzia už neumožňuje výbery z bankomatu zadarmo. Tento benefit ponúkajú iba platené verzie služby Curve. V rámci môjho spôsobu používania mi postačuje bezplatná verzia.

Druhý dôvod, prečo stále používam Curve kartu, je fakt, že mi vyhovuje autorizácia platieb cez internet. Môžem ich potvrdiť aj cez push notifikáciu v mobilnej aplikácii. Túto funkciu postupne podporuje čoraz viac slovenských bánk, ale ešte stále to nie je samozrejmosť.

Porovnanie plánov služby CurveZdroj: Curve
Porovnanie plánov služby Curve

Curve kartu ocenia používatelia smart hodiniek aj Huawei telefónov

Curve karta môže byť pre niektorých používateľov atraktívna aj v bezplatnej verzii. Príkladom sú používatelia smart hodiniek s bezkontaktnými platbami, pokiaľ danú službu nepodporuje ich banka. Curve karta podporuje všetky služby bezkontaktného platenia, nielen smart hodinkami, na Slovensku.

Curve kartu ocenia aj používatelia Huawei telefónov bez Google služieb. Aplikácia Curve z Huawei AppGallery umožňuje bezkontaktné platby Huawei telefónmi cez službu Curve Pay. V praxi to znamená, že ak máte Huawei telefón a Curve kartu, môžete pomocou Huawei telefónov bezkontaktne platiť.

Návod, ako si to nastaviť, nájdete na konci tohto článku.

Curve ponúka bezplatnú aj platenú verziu službyZdroj: Curve
Curve ponúka bezplatnú aj platenú verziu služby

Čo by ste ešte mali vedieť

Curve ponúka niekoľko užitočných funkcií, ktoré môžu byť prínosom v špecifických situáciách. Pre každú platbu do výšky 5000 eur, ktorú ste vykonali počas uplynulých až 120 dní (toto obdobie sa odlišuje v závislosti od predplatného Curve karty), môžete zmeniť kartu, z ktorej sa daná platba zaúčtovala. Funguje to tak, že Curve pošle refundáciu na pôvodnú kartu (v mojom prípade som mal peniaze späť na účte po dvoch až troch dňoch) a danú sumu zaúčtuje z druhej karty, ktorú ste si zvolili.

Pre mňa praktickejšia funkcia je tzv. Anti-Embarrassment Mode. Táto funkcia vám umožní nastaviť si jednu alebo dve záložné platobné karty, z ktorých sa strhnú peniaze, pokiaľ by ste nemali na vašej predvolenej karte dostatok peňazí. Túto funkciu je možné podľa potreby zapnúť alebo vypnúť.

Curve takisto automaticky rozdeľuje vaše platby do jednotlivých kategórií, ako je nakupovanie, potraviny, faktúry, reštaurácie, cestovanie, atď. Ak budete platiť iba pomocou Curve karty, dostanete detailný prehľad toho, koľko peňazí ste minuli v danom mesiaci a za čo. Takisto môžete vyhľadávať v histórii platieb a pozrieť si výdavky za predchádzajúce mesiace. Môžu to byť celkom užitočné informácie, ak sa budete snažiť začať šetriť.

Aplikácia Curve
Aplikácia Curve. Všimnite si nastavenie kariet, správu vašej Curve karty, históriu platieb s vyhľadávaním a analýzu míňania. Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT

Je to bezpečné?

Curve karta je rovnako bezpečná ako ostatné platobné karty. Aj v tomto prípade hrozí, že by niekto mohol skopírovať vašu kartu alebo ukradnúť vaše platobné údaje a kartu vám zneužiť. Pomocou mobilnej aplikácie si môžete kartu kedykoľvek uzamknúť, čo je užitočná vlastnosť.

Bezpečnosť Curve karty môžete zvýšiť aj správnym nastavením platobných kariet, ktoré cez Curve používate. Výhodou je, že Curve aplikácia využíva push notifikácie, vďaka čomu máte neustály a okamžitý prehľad o transakciách. Curve tiež ponúka ochranu zákazníka pri platení Curve kartou a to do výšky až 100-tisíc eur. Detaily sú popísané TU.

S bezpečnosťou súvisí otázka, prečo Curve vyžaduje overenie pomocou občianskeho preukazu alebo pasu, keď si vytvárate používateľský účet. Curve je finančná inštitúcia, a preto musí dodržiavať určité predpisy, rovnako ako banky a ostatné finančné aplikácie. Pokiaľ chcete používať Curve plnohodnotne, overeniu identity sa nevyhnete. V opačnom prípade môžete pomocou služby zaplatiť maximálne 500 eur ročne. Po overení identity sa limity zvýšia.

Ak ste sa dočítali až sem, potom je pravdepodobné, že vás karta Curve zaujala. Kartu môžete získať registráciou v mobilnej aplikácii Curve. A pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, resp. zadáte počas registrácie pozývací / promo kód QBMYA, získate uvítací bonus vo výške 10 eur.

Curve pre Android, Huawei telefóny a iOS

Bezkontaktné platenie Huawei telefónmi cez Curve Pay

Curve Pay je názov platobného riešenia, ktoré predstavuje alternatívu k známym službám Apple Pay a Google Pay. Toto riešenie je dostupné pre používateľov Curve karty, ktorí využívajú Huawei smartfóny, a to aj na Slovensku. Sám som si ho aktivoval.

Pokiaľ máte Huawei telefón a používate Curve kartu, dostupnosť funkcie Curve Pay si môžete skontrolovať v aplikácii Curve na obrazovke Account alebo na obrazovke s výberom kariet. Na tejto obrazovke by sa mala objaviť nová ikona Enable Curve Pay. Na dostupnosť funkcie Curve Pay by vás však mala upozorniť samotná aplikácia Curve po jej spustení.

Pokiaľ sa vám nepodarí platenie cez Curve Pay aktivovať, odporúčam aplikáciu preinštalovať a proces nastavenia zopakovať. Po úspešnom nastavení funkcie Curve Pay stačí zapnúť displej telefónu, resp. ho odomknúť a telefón priložiť k terminálu. Bezkontaktná platba by mala prebehnúť úspešne. Osobne Curve Pay používam a zatiaľ som nemal s platením problém.

Nastavenie služby Curve PayZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Nastavenie služby Curve Pay
Nastavenie služby Curve PayZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Kontrola nastavenia služby Curve Pay v NFC nastaveniach Huawei telefónu

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_touchit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.