Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Či sa vám to páči alebo nie, zabúdanie je prirodzenou súčasťou fungovania ľudského mozgu.

Samozrejme, niekto zabúda viac a niekto menej, no v každom prípade o spôsob triedenia informácií a zbavovania sa nepodstatných detailov. V dnešnej uponáhľanej dobe si toho treba pamätať naozaj veľa, a tak zabudnúť na večeru s kamošom či objednávku Bratislava Vienna Taxi dostatočne včas, nie je až také nereálne. Našťastie prichádzajú moderné technológie, ktoré budú fungovať skoro ako externé úložisko vašej vlastnej pamäte. O čo vôbec ide?

Inteligentné pripomienky založené na kontexte

Najnovšie aplikácie na pripomienky už využívajú prvky umelej inteligencie na analýzu vášho správania a kontextu. Čo to znamená v praxi? Keď napríklad nastúpite do auta v určitom časovom rozpätí, smart hodinky alebo smartfón vám automaticky pripomenie, že máte povedzme vyzdvihnúť deti zo školy.

Technológia rozpozná vašu polohu, denný harmonogram a zvyky, a na základe týchto údajov generuje relevantné pripomienky v tom správnom čase. Podobné aplikácie si uplatnenie nachádzajú aj pri plánovaní výletov, kedy sa vám do kalendára prenesú všetky dôležité udalosti, ako sú napríklad termíny pre transfery z Bratislavy do Viedne.

Zdroj: elements.envato.com

Neuroadaptívne aplikácie na tréning pamäte

Ak si chcete so zabúdaním pomôcť, nájdite si aplikácie, ktoré sa prispôsobujú individuálnemu spôsobu učenia každého používateľa. Pomocou algoritmov strojového učenia identifikujú oblasti, v ktorých máte tendenciu zabúdať, a následne vám na mieru vytvorenia cvičenia na posilnenie týchto špecifických aspektov pamäte. Aplikácie využívajú techniky ako rozložené opakovanie a aktívne vybavovanie si informácií.

Aplikácie monitorujúce mentálne schopnosti

Zabúdanie nemusí vyplývať len zo stresu či bežnej roztržitosti, môže byť jedným z prvých príznakov vážneho ochorenia. Vedci preto vyvíjajú aplikácie pre smartfóny, ktoré na základe pravidelných cvičení dokážu komplexne sledovať náš kognitívny výkon. Analyzujú pozornosť, reakčný čas, krátkodobú pamäť a schopnosť sústrediť sa prostredníctvom série krátkych testov a behaviorálnych meraní. Systém následne vyhodnocuje zmeny v mentálnej výkonnosti, upozorňuje na možné rizikové stavy a ponúka personalizované stratégie na zlepšenie kognitívnych funkcií.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.