Pri našej návšteve Číny sme mali možnosť osobne si pozrieť výrobu ale tiež vývoj smartfónov vo firme HONOR.

Výskumné a vývojové centrum ako aj fabrika na výrobu telefónov HONOR
Výskumné a vývojové centrum ako aj fabrika na výrobu telefónov HONOR

Fabrika a výskumné centrum sa nachádza asi 50 minút a sever od IT centra v Číne, čo je mesto Shenzhen. Ide o obrovský komplex, v podstate samostatné mesto, kde nájdete napr. predajňu potravín, zdravotné stredisko, vzdelávacie centrum, prípadne možnosť zariadiť si niektoré povinnosti.

Prvá časť výrobnej linky

Ako prvé sme v tomto navštívili výrobné centrum. Prezreli sme si linku na výrobu telefónu HONOR Magic6 Pro. Pritom sa začína kontrolou plošného spoja, ktorá sa realizuje opticky a elektricky. Nasleduje pohyb tejto dosky v rámci osadzovacích strojov.

Výrobné stroje vo fabrike HONOR
Výrobné stroje vo fabrike HONOR

Jednotlivé súčiastky sú umiestnené vo veľkých kotúčoch, z ktorých sa súčiastky umiestňujú na plošný spoj. Ide o rôzne integrované obvody, odpory, kondenzátory a pod. Počas osadzovania sa viac krát testuje, či je všetko v poriadku a súčiastky sú tam, kde majú byť. Táto časť výroby je plne autonómna, technicky tu nie je vyhradený žiadny človek, ktorý by sa tohto procesu zúčastňoval. Ľudia zasahujú vtedy, keď sa stane nejaký problém a treba ho vyriešiť.

Kontrola osadených súčiastok pod mikroskopom
Kontrola osadených súčiastok pod mikroskopom

Druhá časť výrobnej linky

Ďalšia časť výrobnej linky sa venuje osadzovaniu väčších komponentov ako je napr. kamera alebo batéria. Práve montáži a kontrole batérie sa venuje veľká pozornosť, výrobcovia majú stále na očiach prípad, kedy musel Samsung stiahnuť celý nový produkt z dôvodu vybuchujúcej batérie a to stálo naozaj veľa peňazí.

Manuálna kontrola telefónu
Manuálna kontrola telefónu

Na tejto časti linky pracovalo zhruba 80 ľudí a je tu aj viacero robotov. Tu aj dochádza k montáži celého telefónu do jedného celku. V tejto etape sa testuje napr. fotenie s kamerou s využitím automatického zaostrovania.

Kontrola automatického zaostrovania práve zmontovaného telefónu
Kontrola automatického zaostrovania práve zmontovaného telefónu

Na tejto výrobnej linke sa za 24 hodín vyrobí 6000 kusov telefónu HONOR Magic6 Pro. Ide o dve výrobné smeny, ktoré trvajú okolo 8 hodín, zvyšná časť je venovaná údržbe celého systému. V budove, kde sme boli, bolo asi 20 takýchto výrobných liniek. Ako sme si všimli, väčšina osadzovacích strojov je japonskej výroby, týka sa to aj robotov. Celkovo sa dá konštatovať, že každých 28 sekúnd vypadáva z výrobnej linky nový kus telefónu. Jeho doba výroby je však oveľa dlhšia, počas výroby vyžadujú niektoré postupy aj niekoľkohodinové čakanie.

Testovanie nových produktov

Samotné testovanie produktov sa nachádza v inej časti tohto komplexu. Sú tu pracoviská, kde sa testuje napr. zatvorenie a otvorenie skladacieho telefónu. V tomto prípade sa test opakuje až 400 000 krát, čo odpovedá takmer 10-ročnému priemernému používaniu telefónu HONOR Magic V3.

Testovanie otváranie telefónu HONOR Magic V3
Testovanie otváranie telefónu HONOR Magic V3

Rovnako sa testuje pripojenie a odpojenie napájacieho USB-C napájacieho zdroja do konektora v telefóne. V tomto prípade sa simuluje 5-ročné používanie.

Veľmi sa nám páčilo stanovisko, kde sa testuje odolnosť voči pádu. Telefón HONOR Magic6 Pro sa pritom hádzal pomocou testovacej lavice z výšky takmer 1 meter na betónovú dlaždicu. Efektný je aj Twist test pri ktorom sa telefón priečne ohýba a simuluje sa tak jeho ohýbanie vtedy, ak ho máte v zadnom vrecku a sadnete si na drevenú stoličku. Posudzovanie poškodenia potom realizuje človek.

Testovanie odolnosti displeja na telefóne Magic V3
Testovanie odolnosti displeja na telefóne Magic V3

Rovnako je tu test nepretržitého striekania vody na telefóny, čím sa preveruje stupeň odolnosti. HONOR Magic7 Pro pritom už spĺňa požiadavky na IP69. K tomu pristupuje aj tepelné namáhanie, telefón môže byť v tomto testovaciemu centru vystavený teplotám od -70 °C až do + 150 °C .

Testovanie odolnosti voči vode
Testovanie odolnosti voči vode

Špeciálne centrum je určené na meranie elektromagnetické vyžarovania a koeficientu SAR pri vyvíjaných telefónoch.

Meranie elektromagnetického vyžarovania telefónov HONOR
Meranie elektromagnetického vyžarovania telefónov HONOR

Navštívili sme tiež centrum, kde sa realizujú cloudové výpočty, ktoré sú nevyhnutné na umelú inteligenciu. Ide o serverovú farmu pracujúcu vo vyhradenom priestore. Zároveň je tu vyriešené zálohované nabíjanie ako aj internetové pripojenie.

Výpočtové centrum H0PNOR pre umelú inteligenciu
Výpočtové centrum H0PNOR pre umelú inteligenciu

Zdroje: vlastné

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.