Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Skoro polovica dospievajúcich sa stretáva na internete s nadávaním a vysmievaním.

Ďalšími problémami, ktoré ohrozujú mladých ľudí, sú ohováranie, šírenie nepravdivých informácií, či sexuálne narážky a komentáre. Chráňte svoje deti, portál Cyberhelp.eu vás naučí ako konať.

Kyberšikanovanie je forma šikanovania, pri ktorej nehrá fyzická sila žiadnu rolu. Obeťami sa najčastejšie stávajú mladí ľudia, ktorí nevedia ako sa s problémom kyberšikany vyrovnať. Páchateľom môže byť ktokoľvek s pripojením na internet. Máme dostatok informácií, aby sme vedeli mládeži pomôcť?

Jedným z  negatívnych vplyvov moderných technológií je elektronické šikanovanie. Páchateľ vo virtuálnom svete realizuje rôzne formy vyhrážok voči svojej obeti prostredníctvom počítača, mobilného telefónu a internetu. Obeť zastrašuje napríklad posielaním nevhodných sms správ, či uverejňovaním chúlostivých fotografií a videí. Zdieľaním tohto obsahu na sociálnych sieťach, ku ktorým má prístup široká verejnosť, obeť zosmiešňuje a psychicky deprimuje. Postihnutá je nielen obeť, ale aj jej blízka rodina.

Viacjazyčný portál Cyberhelp.eu ponúka najmä pedagógom a sociálnym pracovníkom možnosť ďalej sa vzdelávať práve v oblasti bezpečnosti na internete. Učitelia majú k dispozícii informácie a výučbové materiály na tému kyberšikana, prispôsobené pre 3.-4. ročník, 5.-6. ročník a 7.-8. ročník. Tieto materiály pomáhajú vyvíjať učebné plány na prevenciu kyberšikany a poskytujú učiteľom informácie, ako v konkrétnom prípade kyberšikany medzi žiakmi správne reagovať. Portál naviac obsahuje fórum na vytváranie komunity, pedagógovia tak majú priestor na diskusiu a zároveň si môžu vymieňať materiály a skúsenosti. Zaujímavosťou je, že portál Cyberhelp.eu je dostupný už v 10 jazykoch – v bulharčine, nemčine, češtine, angličtine, litovčine, rumunčine, slovenčine, slovinčine, gréčtine a španielčine a pripravuje sa aj esperantská verzia.

„Prevencia je to, na čo kladieme dôraz. Učitelia často krát dokážu odhaliť šikanované dieťa priamo v škole, no ak ide o kyberšikanu, nie vždy vedia vhodne reagovať. Preto je naša webstránka dôležitá – pomáha tým, ktorí dokážu pomôcť, hovorí Peter Baláž, koordinátor občianskeho združenia Edukácia@Internet z Partizánskeho, ktoré spolupracuje na projekte.

Webová stránka Cyberhelp.eu sa venuje kybernetickému šikanovaniu a ponúka hlavne pedagógom a pracovníkom s mládežou rady a učebné materiály na využitie online ale aj na stiahnutie. Prostredníctvom vzdelávacieho obsahu na webových stránkach projektu sa pedagógovia dozvedia, ako odhaliť kyberšikanu a pomôcť obetiam alebo ako kyberšikane predchádzať.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.