Fotíte si smartfónom dokumenty, bločky či vizitky?

Systémová aplikácia fotoaparátu pre tento účel možno niektorým používateľom postačuje. Ak však vyžadujete pokročilejšie funkcie, odporúčame vyskúšať niektorý z pokročilých nástrojov.

FineScanner

Jedno z najlepších riešení na trhu ponúka spoločnosť ABBYY. Jej aplikácia FineScanner je dostupná pre zariadenia so systémom iOS a Android, a to v bezplatnej a profesionálnej verzii. Prvá menovaná je teda k dispozícii zadarmo, zobrazuje však reklamy a neponúka funkciu OCR pre rozpoznávanie textu. Túto prémiovú funkciu si môžete zaplatiť vo forme predplatného alebo si kúpite verziu Pro, ktorá v sebe zahŕňa aj spomenuté OCR rozpoznávanie.

Bezplatnú verziu však v žiadnom prípade neodpisujeme. Ide o výborný spôsob ako sa s aplikáciou zoznámiť, a to aj napriek tomu, že FineScanner je navrhnutá tak, aby jej používanie bolo maximálne jednoduché. Stačí klasicky odfotiť dokument, stranu knihy alebo bloček a nechať aplikáciu, aby výsledok spracovala. Nič zložité.

Hlavným lákadlom aplikácie FineScanner je rozpoznávanie textu. Ten následne môžete zo skenu kopírovať rovnako ako z klasického dokumentu

FineScanner ponúka aj režim automatického orezania dokumentu, ktorý však počas nášho testovania nefungoval vždy perfektne. V niektorých prípadoch nebol návrh na orezanie dokumentu úplne bezchybný – vtedy však stačí upraviť niekoľko bodov, čo je otázka pár sekúnd a výsledok je razom podľa očakávaní. Aplikácia následne aplikuje niektorý z filtrov. My sme si počas testovania obľúbili filter Black and white, ktorý výborne zvýrazní text na dokumente. Pokiaľ ste so skenom spokojní, môžete si obrázok uložiť a ak máte verziu Pro alebo prémiové predplatné, k dispozícii je spomínané rozpoznanie textu.

Táto funkcia vyžaduje pripojenie do internetu. Podporuje 193 jazykov vrátane slovenčiny a výsledkom je dokument podľa vášho výberu. V redakcii sme si obľúbili vytvorenie PDF súboru s kopírovateľným textom. Vtedy si totiž sken zachová rovnaký tvar, ako ste ho odfotili a zároveň môžete z dokumentu jednoducho kopírovať text a vkladať ho do ďalších dokumentov.

Kvalita OCR rozpoznávania nás príjemne prekvapila. Nástroj fungoval takmer bezchybne a pokiaľ sa v niektorých prípadoch objavili určité nezrovnalosti, bolo to väčšinou dané tým, že na danom mieste dokumentu bol text fyzicky deformovaný. Papier bol napr. preložený a vzniknutá vypuklá ryha komplikovala rozoznanie textu. V takom prípade sme si text upravili manuálne, nakoľko sme mali k dispozícii vytvorený PDF súbor aj so samotným skenom.

ABBYY FineScanner odporúčame. Ide o výbornú aplikáciu, ktorej pridaná hodnota spočíva najmä v OCR rozpoznávaní. Samotná aplikácia je navrhnutá intuitívne a zaslúžene patrí medzi najlepšie na trhu. Verzia Pro sa bežne predáva za 39,99 eur, ale ak si počkáte, môžete ju kúpiť za desatinu ceny. ABBYY ju pomerne často ponúka v zľave za 3,99 eura – naposledy počas „Black Friday“ akcie.

Cena: Zadarmo / 39,99 EUR
Zapožičal: ABBYY

Business Card Reader

Aj aplikácia Business Card Reader je svojím spôsobom vreckovým skenerom. V tomto prípade však ide o nástroj, ktorý je špecializovaný na skenovanie a rozpoznávanie vizitiek. Aplikáciu ocení každý, kto si zvyčajne manuálne prepisuje vizitky alebo kto ich odkladá, potom na ne zabudne a nevie sa dohľadať potrebných informácií.

Rovnako ako FineScanner, aj nástroj na spracovanie vizitiek je dostupný pre iOS a Android a je dostupný v bezplatnej a platenej Pro, resp. Plus verzii. Bezplatná verzia obsahuje reklamu a spracuje maximálne 10 vizitiek. Pro verzia je bez obmedzení.

Používanie aplikácie je rovnako jednoduché ako v prípade nástroja FineScanner. A možno dokonca ešte o kúsok jednoduchšie. Aplikácia totiž zobrazuje na obrazovke ako a kam umiestniť vizitku. Keď ju rozpozná, automaticky ju odfotí a spracuje.

Výsledkom práce nástroja je fotografia vizitky a spracovanie všetkých dôležitých dát, ako je meno, priezvisko, telefónne číslo, adresa a emaily. Business Card Reader na rozdiel od aplikácie FineScanner nepodporuje slovenčinu, čo je škoda a v praxi to znamená, že niektoré chýbajúce znaky budete musieť doplniť alebo opraviť manuálne.

S výnimkou tohto nedostatku ťažko aplikácii niečo vytknúť. Pracuje spoľahlivo a výsledné dáta môžete uložiť iba v aplikácii alebo aj priamo do telefónneho zoznamu. Business Card Reader výrazne uľahčuje vytváranie nových kontaktov pomocou vizitiek. Aplikáciu odporúčame vyskúšať aspoň v bezplatnej verzii.

Cena: Zadarmo / od 16,99 EUR
Zapožičal: ABBYY

Tento článok vyšiel aj v tlačenom decembrovom vydaní TOUCHIT č. 10/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit