Picodi.com analytici spočítali, koľko času by bolo potrebné na prečítanie si svetových bestsellerov.

Knihy hovoria inak!

Ako dlho by trvalo prečítať si knižné svetové bestsellery?

Filmy a televízne seriály, ktoré sa stanú úspešnými v kinách a na streamovacích platformách, sú často filmovými adaptáciami slávnych kníh. „Hra o tróny“, jeden z najsledovanejších seriálov, taktiež nie je výnimkou. Bol natočený na základe novely „Pieseň ľadu a ohňa“. Posledné dve knihy budú ešte len vydané,no fanúšikovia sa môžu nabažiť prvých piatich už teraz. Cesta okolo sveta Westeros vám zaberie okolo 103,5 hodín, ak ste priemerný čitateľ – je to najdlhší čas v tomto porovnaní.

Na druhom mieste je svetoznámy čarodej – Harry Potter. Milióny ľudí pozerali filmy založené na knihách od J. K. Rowlingovej. Čítanie o tomto čarodejníckom svete zaberie 69 hodín.

Na treťom mieste sa umiestnili knihy o upírskej láske v modernom svete od americkej autorky – Stephenie Meyer „Twilight“ – 36 hodín čítania.

Knihy, na ktoré treba najmenej času sú „Malý Princ“ od Antoine de Saint-Exupéryho (hodina), „Alica v krajine zázrakov“ od Lewisa Carrolla (1,5 hodiny) a „Alchymista“ od Paula Coelho (2,5 hodiny).

V zozname najpredávanejších kníh vo svete dominujú knihy od britských a amerických autorov. Avšak nie iba ich práca predala milióny kópii. Medzi najpredávanejšími knihami sú aj „Meno ruže“ od talianskeho spisovateľa Umberta Eca (13 hodín), „Sto rokov samoty“ od Gabriela García Márqueza z Kolumbie (9 hodín) a taktiež „Majster a Margaréta“ od Mikhaila Bulhakova (9 hodín) a „Lolita“ od Vladimira Nabokova (8,5 hodín) – z Ruska.

Ak niekto bude čítať 8 hodín denne, prečíta všetky bestsellery za 48 dní.

Metodológia

Zoznam bestsellerov zahŕňa knihy, ktorých sa predalo viac ako 30 miliónov kópii vo svete. Čas čítania bol založený na prieskume, ktorý hovorí o tom, že priemerný čitateľ v Slovenskom jazyku prečíta 250 slov za minútu.

Sources

  • Marc Brysbaert. How many words do we read per minute? A review and meta-analysis of reading rate. https://psyarxiv.com/xynwg/

Autor: Picodi

Značky: