Spoločnosť Axis Communications v spolupráci s agentúrou Amden zverejnila unikátne zábery zo zápasu Česko – Fínsko urobené špeciálnym kamerovým systémom, ktorý má k dispozícii český hokejový tím na účely analýzy hry. Súčasťou širšieho videoanalytického riešenia sú IP kamery AXIS inštalované na strategických miestach športovej haly. Okrem bežných televíznych záberov sa na analytické účely používa záznam z niekoľkých sieťových kamier s rozlíšením 4K Ultra HD, ktoré po integrácii do jediného panoramatického videa poskytujú súčasne celkový prehľad a zároveň aj možnosť priblíženia detailu, a to v každom okamihu hry.

CZE_FIN_56MIN_ 1_nowat

Širšie riešenie bolo vyvinuté v partnerstve so spoločnosťou SAP a vedcami z ČVUT a jeho podstatnou súčasťou sú sieťové kamery AXIS s vysokým rozlíšením, ktoré detailne monitorujú celú hraciu plochu.

CZE FIN_56MIN_nowat

Okrem toho, že kamery poskytujú dáta pre spracovanie herných štatistík, slúžia tiež videotrénerovi ČSLH Janovi Procházkovi a celému tímu na detailný prehľad o tom, čo sa v danom okamihu hry presne udialo. V hale O2 Arény boli preto inštalované kamery AXIS P1428 s rozlíšením 4K Ultra HD. Zábery z niekoľkých týchto kamier sa potom integrujú do jediného videa, ktoré je zároveň panoramatické a zároveň v každom okamihu poskytuje aj detail.

CZE FIN_56MIN_ 3_nowat

Zverejnené zábery gólu Jaromíra Jágra z 56. minúty štvrťfinálového zápasu Česko – Fínsko ukazujú, v čom je výhoda špeciálneho záznamu vo vysokom rozlíšení. Bežne sa totiž videotréner môže spoľahnúť len na televízne kamery, ktoré mu dodajú rovnaké informácie, aké majú bežní diváci. V týchto záznamoch často chýbajú podstatné informácie o pohybe na ľade v miestach, ktoré sa práve ocitli mimo záber. Niekoľko pevne inštalovaných IP kamier s rozlíšením 4K Ultra HD integrovaných v systéme však zachytí všetko, od panoramatického pohľadu, až po detailné situáciu na ľade v každom okamihu.

CZE FIN_56MIN_ 4_nowat

Odozva, ktorú máme od tímu trénerov českého hokejového tímu, je zatiaľ veľmi dobrá. Náš video systém sa v praxi osvedčuje,“ povedal Erik Elmer, obchodný riaditeľ spoločnosti Amden. „Celé riešenie na videoanalýzu inštalované pre český tím na MS 2015 je tak trochu z oblasti sci-fi, a to hneď v niekoľkých smeroch. Vďaka IP kamerám dokážeme zbierať štatistické dáta z hry plne automaticky, zatiaľ čo doteraz použité riešenia vo svete vždy vyžadovali početný tím analytikov priamo v hľadisku. Ďalšou vecou je práve extrémne rozlíšenie panoramatického obrazu. Na rozdiel od futbalovej či basketbalovej lopty je hokejový puk veľmi malý, a preto ho zachytiť presne v každom okamihu, a to v kontexte celej hracej plochy, je stále úloha na samotnej hrane dostupných technológií.

Axis instalace_O2 Arena_nowat

Moderné IP kamery majú neustále vyššie rozlíšenie a na rozdiel od televíznych kamier umožňujú z obrazu okamžite získať dáta na ďalšiu softvérovú analýzu. Na MS 2015 sme nasadili špičkové kamery AXIS P1428, ktoré vďaka strategickému rozmiestneniu dodávajú detailný obraz s rozlíšením 4K Ultra HD. Záznam videa z jednej tretiny preto predstavuje asi 40GB dát, čo zodpovedá napríklad 40 celovečerným filmom v bežnom rozlíšení,“ dodal Richard Maliar, sales engineer zo spoločnosti Axis Communications.

Úspech českého tímu v semifinále majstrovstiev sveta 2015 bude závisieť od viacerých faktorov. Už teraz je však isté, že v oblasti videokoučinku disponuje Česká republika najpokročilejšími svetovými technológiami.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.