Sme pozatváraní v kabínach svojich áut a kompletne izolovaní od svojho blízkeho okolia. Telefónom zavoláme rodine, z rádia dostaneme správy o počasí a šialenostiach z parlamentu, no nedokážeme osloviť človeka v aute 5 metrov od nás. Komunikácia na cestách je neuveriteľne dôležitá a jej pravidlá do veľkej miery fungujú.

Je však založená len na signáloch, napríklad ako morzeovka. Priatelia, je rok 2017 a ten najvyšší čas sa pohnúť ďalej. Ako teda komunikovať na cestách v druhej dekáde 21. storočia?

Gestá sú esperantom ciest

To je síce pravda. Taktiež sa viete pri ich prezentovaní poriadne odviazať a to či už v dobrom, ale aj v zlom. Séria kývnutí, zdvihnutých palcov, znamení mieru vztýčením ukazováka s prostredníkom (nepoužívať v Británii) alebo gesta rockového fanúšika (nepoužívať v Taliansku), pri strete s majiteľom až dráždivo fantastického auta.

Toto je ten ružový svet, no máme aj svoje temné stránky. Za vztýčený prostredník či hrozenie päsťou riskujete nie len to, že niekoho poriadne vytočíte, ale ak vás v tejto situácii zastihne policajná hliadka, vyťahujte peňaženku. Za hanlivé gestá máte na krku pokutu 50 eur a názov tohto priestupku je skutočne vtipný. Dostanete totiž pokutu za „zanedbanú výchovu“.

Budiš svetlá!…a zrazu nám to bolo jasné

Bliknutie diaľkovými svetlami slúži v prvom rade na upozornenie pred nebezpečím protiidúcemu autu. V neprehľadnej zákrute zbadáte v protismere nehodu, či odstavené auto. V tomto prípade bliknete protiidúcemu autu na znamenie, aby zbystril pozornosť a nepridal sa ku krúžku pokrčených plechov.

Za bliknutie či použitie diaľkových svetiel však môžete byť v určitých prípadoch taktiež pokutovaní. Ide však o výnimočné prípady. Rozhodne ide o osvetľovanie ostatných členov premávky, či už v protismere alebo v smere jazdy. Taktiež páni a dámy v zelenom radi pokutujú „priateľské upozornenie“ na radarovú kontrolu rýchlosti. Pokutovaní môžete byť až do výšky 30 eur.

Blinker sem, BLINNKER tam

Smerovky sú jedným z najlepších komunikátorov na cestách. Používajte ich v predstihu a vyhnete sa ohromnému množstvu problémov či napínavých situácií. Aktivácia štvorice smeroviek má hromadu významov, no pri ich použití vám nemá kto čo vytknúť. V prípade, že máte problém s autom a potrebujete zastaviť na kraji cesty, použijete štvoricu smeroviek. Pokiaľ vás pustil šofér z vedľajšej cesty pred seba, použijete štvoricu smeroviek, aby ste sa poďakovali. Nutne potrebujete zastaviť na niekoľko sekúnd v mieste, kde nie je „košér“ parkovať? Zapnete štvoricu smeroviek a spoločnosť váš kaskadérsky kúsok minimálne na minútu plne akceptuje.

Ako však používať a čítať smerovky pri predbiehaní? Aj v tomto prípade poznáme na cestách finty, ktorými si uľahčujete život s vodičmi naokolo. Určite sa vám už stalo, že ste na neprehľadnej ceste zostali trčať za veľkým autom, či rovno autobusom alebo návesom.

Trmácate sa už niekoľko minút za udychčaným naftovým molochom, no zrazu jeho vodič uprostred horského prechodu vyhodí smerovku doprava. „Cesta je voľná kamarát, môžeš predbiehať“, zľutoval sa nad vami šofér obrovského vozu.

Funguje to však aj naopak. Lepí sa na vás blázon v nemeckej prémiovke na diaľnici a vy idete maximálnou povolenou rýchlosťou? Pokiaľ mu je kam uhnúť z ľavého pruhu, prosím, spravte to. Vyhnete sa vulgárnym gestám a nebezpečnému vybrzďovaniu. Pokiaľ máte v ľavom pruhu pomalšie autá a vy nemáte potrebu spomaľovať, vyhoďte smerovku doľava. Dotyčnému dáte najavo, že si kvôli nemu nohy nedolámete a robiť mu štít na fotografii z radaru nemienite taktiež. Dokončíte predbiehací manéver a zaradíte sa do ľavého pruhu. A je vybavené.

To je všetko super, no je rok 2017. Nejde na cestách komunikovať lepšie?

Blikanie, zatrúbenie, mávanie. Je 21. storočie a my na cestách komunikujeme presne tak isto, ako pred sto rokmi. Čo keby sme vedeli napísať majiteľovi auta správu? Aplikácia BLINNKER prináša presne túto možnosť. Komunikácia cez poznávacie značky je anonymná a v systéme vaša ŠPZ nikde nefiguruje a taktiež sa nedá vyhľadať. ŠPZ messenger spája vodičov z oboch strán anonymne. Vy neviete, komu píšete a dotyčný nevie, že mu píšete práve vy.

Zbadáte opustené auto na parkovisku so stiahnutým oknom? Opíšete si do ŠPZ messenger značku a pošlete správu majiteľovi, nech si príde zabezpečiť auto.

Na parkovisku ste našli auto so zasvietenými svetlami? Opíšte si ŠPZ a pošlete správu majiteľovi.

Využitie je doslova nekonečné. Konečne dokážeme na cestách komunikovať osobne a zároveň bezpečne bez straty nášho súkromia. Váš profil v aplikácii BLINNKER prináša len samé výhody. Dopravné informácie, bazár, autá vašich priateľov, najlepší prehľad noviniek a výhodné ponuky len pre vás. To všetko nájdete v slovenskej aplikácii BLINNKER.

A tá najdôležitejšia vec na koniec. Je úplne zadarmo a to pre Android, iOS a na webe.

Viac o tom ako funguje BLINNKER

VIDEO TOUCHIT: Sociálna sieť pre motoristov BLINNKER vám pomôže pri doprave, poistení alebo pri kúpe auta

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.